שתף קטע נבחר

הממשלה החליטה: ערפאת אויב

לאחר ישיבת ממשלה שנמשכה כל הלילה, הודיע ראש הממשלה על ההחלטה לבודד את ערפאת ברמאללה ועל יציאה לפעולה נרחבת נגד הטרור

ראש הממשלה הודיע במסיבת עיתונאים כי הממשלה החליטה בישיבתה שהסתיימה הבוקר (ו') להכריז על ערפאת כאויב ועל "בידודו ברמאללה". כל השרים תמכו בהחלטה, מלבד שר האוצר, סילבן שלום. הוא התנגד מכיוון שדרש לגרש את ערפאת מתחומי הרשות.
שרון דרש גירוש של ערפאת, אבל בלחץ שרי העבודה הוחלט על בידוד. זאת, גם בשל העובדה שגורמי הערכה ביטחוניים אמרו שהחלטה כזו אינה רצויה ותביא להסלמה.
"אף אחד לא יוכל להגיע לערפאת, כולל צוותי טלוויזיה", נמסר. במהלך הישיבה היה ויכוח אם להכריז עליו כאויב. בסופו של דבר הוחלט על בידודו. בישיבה הוחלט גם להכריז על ארגון התנזים כאויב.
ראש הממשלה, אריאל שרון, כינס את הישיבה המיוחדת בניסיון לקבל החלטה עקרונית ביחס לרשות הפלסטינית. "מאחורי גל הפיגועים עומד אדם אחד, ערפאת", אמר שרון בתחילת הישיבה, שהחלה לפני חצות. במהלך הישיבה יצא שרון לזמן קצר וערך שיחת טלפון עם שר החוץ האמריקני קולין פאוול.
במהלך הישיבה אישרו השרים ברוב גדול את פעולת הצבא, ושני שרים בלבד נמנעו - ככל הנראה מדובר בפרס ובוילנאי. לאחר אישור הפעולה החל דיון עקרוני ביחסה של ישראל לרשות הפלסטינית וליאסר ערפאת.
שרון אמר כי הממשלה אישרה עקרונית עקרונות של תוכנית לפעילות מבצעית נרחבת נגד הטרור הפלסטיני. "כבר ברגעים אלה כוחות צה"ל נמצאים במרכז שלטונו של ערפאת ברמאללה. ישראל תפעל להפלת תשתית הטרור ולשם כך תקיים פעילות נרחבת להשגת המטרה. ערפאת, שהקים קואליציה של טרור הוא אויב והוא יבודד. הממשלה אישרה גיוס מילואים כנובע מהצורך המבצע על מנת לאפשר לצה"ל פעילות רציפה ובמוקדי טרור נוספים. אני רוצה לשלוח בשמי ובשם הממשלה כולה איחולי הצלחה לצה"ל במשימתו. ברגעים כאלה נדרש מכולנו לגלות אחריות ובעיקר אחדות".
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר במסיבת העיתונאים כי אין כוונה לפגוע אישית בערפאת.
השר נתן שרנסקי אמר בצאתו מהישיבה כי "ההחלטה לבודד את ערפאת היא כמו מעצר בית, שימנע ממנו לצאת לעצרות פומביות ולקרוא למיליון שאהידים לפעול נגד ישראל". לדברי שרנסקי, זהו סוף המשחק של ערפאת. "כעת מתייחסים אליו כאל אויב עם כל המשמעויות הכרוכות בכך".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
לבודד אותו. ערפאת
צילום איי פי
מומלצים