שתף קטע נבחר

המשטרה פיזרה באלימות הפגנת שמאל

שוטרים היכו באלות את מפגיני השמאל שביקשו להעביר מזון וציוד לרמאללה. לדברי המפגינים, נורו לעברם רימוני הלם וגז מדמיע. ח"כ מוחמד ברכה וח"כ עיסאם מח'ול נפצעו. המשטרה: המפגינים ניסו לפרוץ מחסום

המשטרה פיזרה אמש (ד') באלימות תהלוכה של כאלפיים פעילי שמאל סמוך למחסום א-רם. חברי הכנסת עיסאם מח'ול ומוחמד ברכה (חד"ש) נפצעו בהפגנה ופונו לבית-חולים. לדברי המשטרה, גם שבעה שוטרי משמר-הגבול נפצעו קל באירוע, ואחד מהם הועבר לבית-חולים. שלושה מפגינים נעצרו לחקירה.
פעילי השמאל, מארגונים שונים, קיימו תהלוכה ממחסום א-רם לכיוון רמאללה, בדרכם להביא מזון וציוד לפלסטינים הנצורים בשטחים. המפגינים השמיעו קריאות נגד הכיבוש ונגד הטרור. בשלב מסוים החלו שוטרי משמר הגבול לפזר את המפגינים תוך שימוש באלימות רבה. בטלוויזיה נראו תמונות שבהן מכים שוטרים את המפגינים באלות. השוטרים השליכו גז מדמיע, ולדברי מפגינים, נעשה שימוש גם ברימוני הלם ובכדורי גומי.
העיתונאית עינת פישביין, שהשתתפה בהפגנה, סיפרה ל-ynet: "ההפגנה הייתה אמורה להתקדם מהמחסום לכיוון קלנדיה ורמאללה, אבל במחסום א-ראם לא אפשרו לנו לעבור. נשארנו שם להפגין, כשחלק מהפעילים מנהלים מו"מ על העברת משאיות עם ציוד ותרופות לפלסטינים. אנשים עמדו, קראו סיסמאות ושרו שירים, ואז התחילו שוטרים וחיילי מג"ב לירות לעברנו גז מדמיע וכדורי גומי. השוטרים ירו שלושה מטחים של גז, והמשיכו לכוון לעבר מפגינים שברחו מהמטח הראשון". לדברי פישביין, ההפגנה לא הייתה אלימה, ולא נעשה ניסיון לעבור את המחסום. לדבריה, "במשרד-הביטחון בשבוע שעבר ההפגנה הייתה אלימה הרבה יותר, בעיקר בשל העובדה שחסמנו את הכביש".

"השוטר נתן לי מכה ישירה עם האלה בעין"

ח"כ ברכה נפצע בפניו במהלך העימות, וח"כ מחול נפצע ברגלו. ח"כ ברכה סיפר ל-ynet: "השוטרים התחילו להשתולל בשלב שבו מפגינים ניסו להתקדם לכיוון המחסום וניהלו מו"מ להכנסת המשאיות עם הציוד. כנראה קיבלו פקודה לדכא את ההפגנה. הם החלו לירות רימוני הלם וגז מדמיע. לא חסו על זקנים, נשים ורופאים שהיו שם. אני ניגשתי לסייע לאישה שנפגעה מהגז. התקרבה אליי קבוצה של שוטרים, וכשביקשתי מהם להתרחק, חטפתי מכה ישירה משוטר, שפגע בי עם האלה שלו. הוא נתן לי מכה ישירה בעין. יצאתי מבית החולים עם שלושה תפרים ופגיעה בעדשת העין. הבעיה היא לא שלי, מדובר בפגיעה בחופש הביטוי. הממסד רואה בדמוקרטיה דבר מיותר. ומה שיותר מטריד הוא, שאם כך נוהגים בח"כ בפני מצלמות, וודאי מתנהלים דברים חמורים הרבה יותר לפלסטינים כשאף אחד לא רואה".
בתשובה לשאלה הודה ברכה כי ההפגנה לא הייתה ברשיון, אולם לדבריו, "יש מקרים בהם אי אפשר לחכות כדי לקבל אישור, ומנסים להעביר את נושא זכות הביטוי בצורה סבירה".
יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, התקשר לברכה כדי לשאול לשלומו לאחר ההפגנה. ערפאת אמר לברכה כי מצבו טוב, וכי הוא אינו מתכוון לוותר אלא להמשיך להלחם עד הסוף.
כאשר יצא ברכה מבית החולים התפתחה תגרה בין אנשיו לבין קבוצה של פעילי ימין.

תגובת המשטרה: הם ניסו לפרוץ מחסום

בתגובה לטענות המפגינים נמסר מהמשטרה כי המפגינים ניסו לפרוץ מחסום ויידו אבנים לעבר השוטרים. לדברי המשטרה, ברכה נפגע מאבן שהשליך מפגין אחר. במשטרה מכחישים שנעשה שימוש בכדורי גומי. אשר לטענות שהיו צלפים בהפגנה, אומרת המשטרה שהיא אינה מפרטת את היערכותה המבצעית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שוטר מכה מפגינה
צילום: איי פי
צילום: ערוץ 2
ח"כ ברכה בהפגנה
צילום: ערוץ 2
מומלצים