שתף קטע נבחר

מבצע "חומת מגן" - סיפורי ההרוגים

15 חיילי צה"ל נהרגו עד כה מאז תחילת המבצע הצבאי בשטחים

סמל שמואל וייס סמ"ר מתניה ראבינסאן סמ"ר ניסן אברהם סמל רועי טל 
סמל עודד קורנפיין סמ"ר גד עזרא סגן נסים בן דוד סמ"ר עינן שרעבי 
פקד פטריק פרג שמואל טולדנו רב סמל אופיר רוט סגן בועז פומרנץ 
סמ"ר רומן שליאפשטיין רס"ן משה גרסטנר סמל מרום פישר 

סמל שמואל וייס
סמל שמואל וייס (19) מקריית-ארבע, נהרג בקרבות במחנה הפליטים בג'נין. הרביעי במשפחה בת תשעה ילדים, חובש בגולני.

נולד בהתנחלות אלון-מורה שבשומרון, ושנים אחדות לאחר מכן עברה משפחתו לאיזור חברון. שמואל התחנך בקריית-ארבע, ואת לימודיו התיכוניים עשה בישיבה באילת. בתום לימודיו התגייס לחטיבת גולני.

משפחת וייס היא מהמשפחות הוותיקות והמוכרות בקריית ארבע. אביו של שמואל, אריה, הוא מראשי "מדרשת הרובע" בירושלים, ואמו - ספרנית באולפנה ביישוב.

"שמוליק היה אחד שאהב את כולם, אבל הצניעות היתה התכונה הבולטת ביותר שלו", אמרו אתמול בני משפחתו האבלים.

רבים מתושבי קריית-ארבע והאיזור הגיעו אתמול לנחם את המשפחה האבלה. שמואל וייס הועלה לאחר מותו לדגרת סמל.

חזור למעלה
סמ"ר מתניה ראבינסאן
בבוקר שאחרי ליל הסדר, קיבל סמל ראשון מתניה ראבינסאן (22) ז"ל טלפון בהול מיחידתו הצבאית. הוא עזב את הבית ונשלח לרמאללה. לאחר מכן הוקפץ מרמאללה לג'נין, שם נהרג בקרבות במחנה הפליטים. "הוא אהב את הצבא, הוא הבין שזה מה שצריך לעשות", בכה אתמול אחיו, איתי.

מתניה גדל בקיבוץ טירת צבי, בבית מאוד ציוני. הוריו, רינה ומרק, עלו מניו יורק לפני 23 שנים במסגרת גרעין של תנועת "בני-עקיבא". לבני הזוג חמישה ילדים. מתניה היה הבכור. הוא היה שחקן כדורעף בנבחרת של המועצה האזורית ובתום הלימודים הצטרף למכינה הקדם-צבאית "בית ישראל" בירושלים.

"הוא היה בחור רגיש, עדין, אופטימי, גבר שבגברים, בחור רציני, מנומס ואדיב. לאחרונה התחיל לדבר עם חבריו על הטיול הגדול בתום השירות", סיפרו חברותיו לשיכבה.

חזור למעלה
סמ"ר ניסן אברהם
סמ"ר במיל' ניסן אברהם, בן 25, תושב לוד, שנהרג היום (שבת) בהתנחלות רפיח ים ברצועת עזה, נלחם להעלות את הפרופיל הצבאי שלו, אחרי שניתוח שעבר, רק כדי לשוב להיות חייל קרבי. כשהצליח לבסוף, התנדב לשירות ביחידה קרבית במילואים.

הוריו של ניסן, חנה ועמי, ספרית ועובד התעשיה האווירית, מיררו בבכי במהלך סוף השבוע בביתם שהתמלא בעשרות מחבריו של הבן. אמו שאלה כל הזמן: "למה הוא לא ירה ראשון במחבלים?". בשנתיים האחרונות התגורר ניסן עם חברתו איה בתל אביב ולמד במכללה למינהל בראשון לציון.

"הוא היה התגשמות החלומות של הוריו", אמר אחד החברים. "הם כל כל שמחו שהוא מצליח בלימודים ריאליים, הם היו מאוד גאים בו. עוד בתיכון הוא התלבט מבחינת הלימודים ומבחינה חברתית. הוא ידע ליהנות מהחיים, אחרי הצבא עשה טיול גדול בדרום אמריקה. כל כך אבסורד, שדווקא הוא, שיכול היה להישאר בעורף כג'ובניק, התעקש להעלות את הפרופיל שלו ונהרג אחרי שקיבל צו 8".

הוא הותיר אחריו הורים ואחות, אורטל, תלמידת תיכון.

חזור למעלה
סמל רועי טל
סמל רועי טל, בן 20 וחצי, ממעלות תרשיחא, שנהרג ביום ו' בג'נין, היה בדרכו לחופשה בביתו, יום לפני כן, כשלפתע הורה לו מפקד הגדוד, בו שירת כקשר המג"ד, לחזור לבסיס. כך סיפר עמי טל, אביו.

"הוא היה בחור מקסים ויפה תואר, חדור מוטיבציה ואהבת הארץ" ,סיפר בכאב האב.

במהלך שירותו הצבאי, שהה טל חודשים אחדים גם בדרום לבנון. אחר כך, מעת לעת, שירת בשטחים במסגרת הנח"ל. האב סיפר, כי "רועי מיעט לספר על שירותו הצבאי, כי לא רצה להדאיג את אמו. השיחה האחרונה שלי איתו היתה ביום חמישי. רועי היה בדרך הביתה לחופשה. הוא הגיע לחיפה ובשעה 4 אחר הצהריים הודיעו לו לחזור מיד. הוא התקשר להודיע שהוא חוזר. שאלתי אותו, 'רועי, מה קרה?', והוא אמר לי, 'אבא מה אני יכול לעשות, יש מלחמה ואני חייב להגיע מיד לבסיס'. ביקשתי שישמור על עצמו".

לפני כשלושה שבועות הגיע רועי בפעם האחרונה לביתו, ואת ליל הסדר עשה יחד עם חבריו לגדוד בשטחים.

רועי טל הניח הורים, עמי ומזל, ושני אחים גדולים, יובל, בן 32, וחגי, בן 28.

הוא יובא למנוחות מחר (א') בבית העלמין הצבאי בנהריה. מועד הלוויתו המדויק טרם נקבע.

חזור למעלה
סמל עודד קורנפיין
סמל עודד קורנפיין, בן 20, מקיבוץ האון, שנהרג בג'נין ביום ו', ה-5 באפריל, שירת בפלס"ר הנח"ל והתגייס לצבא לפני שנה וחמישה חודשים. לפני 8 שנים נהרג אחיו ערן בתאונת אופנוע בעת טיול שערך בתאילנד.

ביום חמישי, יום לפני שנהרג, נפגשו האחים אלעד ועודד קורנפיין, בשטח הלחימה ברמאללה, לאחר שאלעד, בן 25, גויס למילואים בצו 8. "נפגשנו דקות ספורות לפני שעלה על המסוק בדרכו לג'נין. כשראיתי אותו פרצתי בבכי ולא יכולתי להיפרד ממנו. הרגשתי שמשהו רע עומד לקרות", סיפר אלעד בדמעות. "נתתי לו את הפלאפון שלי והוא שוחח עם בני המשפחה. זו היתה שיחתם האחרונה איתו".

קורנפיין היה מוזיקאי מוכשר, ומתופף בלהקה שניגנה בעמק הירדן ואף ליוותה את שרהל'ה שרון.

הוא הותיר אחריו הורים ושלושה אחים. הלוויתו תתקיים מחר (א'). מועד מדויק להלוויה עדיין לא נקבע.

חזור למעלה
סמ"ר גד עזרא
סמ"ר גד עזרא (23) מבת ים, שנהרג ביום ה', ה-4 באפריל, בג'נין, ידע כי כלוחם בגולני הוא מסכן את חייו. לפני כחודש, כשנכנס לפעולה בעזה, שלח מעין "מכתב פרידה" לחברתו גלית, איתה עמד להתארס. במכתב כתב גד: "גלית יקרה שלי, אם המכתב הזה יגיע אליך, סימן שקרה לי משהו. אהובתי שלי, מצד אחד אין דבר שאני רוצה בעולם יותר מלהיות אתך, לאהוב אותך ולהקים איתך בית ומשפחה. אבל מצד שני אין דבר שאני רוצה יותר מלצאת למבצע הזה ולהכות בנבלים האלה, כדי שלא יחשבו לעשות עוד פיגוע. שידעו שהם משלמים על זה מחיר. אני מוכן להיות המחיר הזה...אני תמיד אחשוב עליך מאיפה שאהיה ואדאג שתפגשי עם אדם שיסב לך אושר יותר ממני...תבטיחי לי שתמשיכי הלאה. כך צריך להיות, נכון שיהיה. גדי". סמ"ר גד עזרא הותיר אחריו הורים וארבעה אחים.

חזור למעלה
סגן נסים בן דוד
"למה התנדבת, למה הלכת ממני ככה, צדיק שלי", כך מיררה בבכי ג'וליאט, אמו של סגן נסים בן דוד (22) מאשדוד אשר נהרג ביום ה', ה-4 באפריל, בחילופי אש בג'נין. עשרות בני משפחה וחברים פקדו אמש את בית המשפחה ברובע ט' בעיר.

האב אבינועם ספד לבנו: "הוא היה בחור הכי צנוע שאני מכיר, נשמה של ילד, אהב לטייל בכל הארץ, הכיר את המדינה לאורכה ולרוחבה. האב אבינועם הוסיף: "הוא נהרג במשימת התנדבות. זה כל כך מאפיין את הבן שלי. הוא יחסר לנו מאוד".

סגן ניסים בן דוד למד בישיבה התיכונית נווה הרצוג ולאחר מכן במכינה הצבאית בעצמונה. ניסים, ששירת בסיירת גבעתי, נכנס לפני כחודש לשירות קבע. אתמול התנדב למשימה עם כוח גולני, ובה נהרג. הוא יובא למנוחות מחר ב- 13:00 בחלקה הצבאית של בית העלמין באשדוד. סגן בן דוד הותיר במותו זוג הורים שלושה אחים ושתי אחיות.

חזור למעלה
סמ"ר עינן שרעבי
סמל ראשון עינן שרעבי, בן 32 מרחובות, שנהרג בג'נין, ב-4 באפריל, יום ה', במהלך שירותו במילואים, הובא לקבורה בחלקה הצבאית בבית הקברות ברחובות.

עינן היה הבן הבכור מבין חמישה אחים. הוא הותיר אחריו את אמו מזל, אביו ציון, שני אחים ושתי אחיות. שתיהן משרתות בקבע וכך גם אחד האחים. האח השני נמצא כעת במילואים.

עינן סיים לימודי הנדסה אזרחית בטכניון ובאחרונה חזר מטיול ארוך בחו"ל. קרוב משפחתו אמר עליו: "הוא היה הנכס של המשפחה, הבן הבכור שכל הזמן דאג לאחים שלו ולבני המשפחה. הוא היה האור של המשפחה ומבחינתו היא היתה כל עולמו".

חזור למעלה
פקד פטריק פרג
פקד פטריק פרג, קצין המבצעים של יחידת המסתערבים של מג"ב באזור יהודה ושומרון, נהרג ביום ה', ב-4 באפריל בחברון. פרג בן 30, יליד אופקים, עבר לפני כשנה להתגורר בראש העין עם אשתו אלה. לזוג תינוק בן עשרה חודשים. הוא היה ממקימי היחידה המיוחדת של מג"ב בשנת 92' ומאז שירת בה בכל התפקידים, החל מלוחם ועד לתפקידו האחרון כקמב"ץ.

"הוא נחשב לקצין מצטיין והתקדם מהר מאד", מספר ליאור, חברו ליחידה. "לפני חודשיים הוא חזר ליחידה אחרי חצי שנה של לימודים. הוא ואשתו קנו דירה במודיעין ואמורים היו לעבור לגור בה. הוא היה איש נפלא ולוחם נהדר, זו אבידה גדולה".

חזור למעלה
שמואל טולדנו
מאות ליוו ביום ה' את שמואל טולדנו למנוחות, בחלקה הצבאית בבית העלמין שבצור שלום. טולדנו, בן 19 מחיל השיריון, תושב קרית שמואל, נהרג לפנות בוקר סמוך למחסום כיסופים בעת תאונה מבצעית, כתוצאה מצידוד צריח טנק בו היה.

שמואל טולדנו הינו הצעיר מבין תשעת ילדי המשפחה. את לימודיו התיכוניים סיים בקריית שמואל והמשיך אחר כך במכינה הקדם-צבאית "קשת" שברמת הגולן. לפני כחצי שנה הוא התגייס לחיל השיריון ובחר לשרת בחיל קרבי, למרות שיכול היה לשרת קרוב לביתו. הוא שימש טען קשר, ולפני שבוע וחצי הוצב עם יחידתו באזור עזה.

אחיו חיים סיפר, כי "שמואל היה ילד שאהב מאוד לעזור לכולם וכבן זקונים היה היחיד שנותר עם הוריו". לפני שלושה ימים שוחח חיים בפעם האחרונה עם אחיו המנוח. בשיחה ביקש משמואל שישמור על עצמו, הלה השיב שאין לו מה לדאוג וש"הכל יהיה בסדר".

חזור למעלה
רב סמל אופיר רוט
רב סמל אופיר רוט (22) מגן יאשיה הספיק לשרת שלושה ימים בלבד במילואים, עד שנהרג בהר-חומה ביום ב', ה-1 באפריל. הוא עמד יחד עם חבריו כשלפתע נורו לעברם צרורות מכיוון בית לחם. רוט, שלא צויד בשכפ"צ, נפגע באורח אנוש ומת מפצעיו בבית החולים.

רק ביולי האחרון השתחרר רוט מהצבא. צו ה-8 שקיבל ביום שישי שעבר זימן אותו לשירות המילואים הראשון שלו מאז השתחרר. בני משפחתו סיפרו כי לא ידעו שנשלח לגיזרת בית לחם.

גיסו של רוט, רן שכטר, סיפר כי "הוא התארגן על החיים, התעסק בצילומים והיו לו תוכניות לנסוע לטייל בחו"ל". בחודשיים האחרונים עבד רוט בעבודות מזדמנות, וחסך כסף לנסיעה לחו"ל.

רוט היה הבן האמצעי במשפחה. אחותו הגדולה בת 27, ואחותו הצעירה עומדת לפני גיוס. "אופיר היה אדם יצירתי וישר. היו לו הרבה חברים. היו לו תוכניות גדולות לחיים והן נקטעו פתאום", אמרו בני המשפחה.

הלוויתו נערכה ביום חמישי, ה-4 באפריל, בבית העלמין הצבאי בנתניה.

חזור למעלה
סגן בועז פומרנץ
"רק לפני 24 שעות נפרדתי מבועז, ועכשיו מודיעים לי על מותו. איך זה קרה?", מירר בבכי אבנר פומרנץ, שבנו בועז, קצין בסיירת "אגוז", נהרג ביום חמישי, ה-28 במרס, במהלך הפעולה ברמאללה.

ביום רביעי בלילה עוד היתה משפחת פומרנץ משפחה רגילה ומאושרת. בועז הגיע הביתה לליל הסדר, והשמחה היתה גדולה. לפנות בוקר הוקפץ בועז ליחידה. 24 שעות אחר כך הוא נהרג במהלך הפריצה לשטח המוקטעה.

בועז התגייס לסיירת "אגוז" בעקבות אחיו, אליהב, שהיה אף הוא לוחם ביחידה. "בועז היה משכמו ומעלה. מלח הארץ, איש שתמיד הצטיין בכל מה שעשה. היו לו עשרות חברים, הוא התקבל לכל הקורסים היוקרתיים בצה"ל, הוא תמיד שאף להגיע רחוק ותמיד התבלט", סיפרו חבריו.

האב אבנר חווה את הטרור על בשרו לפני 27 שנה. ב-1974 פרצו מחבלים לקרית שמונה, והגיעו לרחוב שבו התגורר. אבנר הסתתר בדירתו - וניצל. סגן בועז פומרנץ השאיר אחריו הורים, אח ואחות. הוא הובא למנוחות בבית העלמין בקרית שמונה.

חזור למעלה
סמ"ר רומן שליאפשטיין
את ליל הסדר עשה סמ"ר רומן שליאפשטיין עם הוריו, אלן ודוד, ועם אחותו אירנה (16) בביתם במעלה אפרים. בארבע בבוקר צלצל הטלפון, ורומן קיבל פקודה לחזור ליחידה. בשבת אחרי כן קיבלו בני המשפחה את הבשורה המרה: רומן, לוחם בגולני, נהרג בפעולת צה"ל ברמאללה.

משפחת שליאפשטיין עלתה מגרוזיה לפני שש שנים. "כשרומן התגייס לצבא שיבצו אותו כנהג משאית, אבל הוא לא היה מוכן להשלים עם ההחלטה. הוא נאבק במפקדיו ועשה מהומה כדי שיאפשרו לו להתנדב לגולני. כשנעתרו לבקשתו - הוא היה מאושר", סיפר האב דוד. כדי לא להדאיג אותם, לא סיפר רומן להוריו היכן הוא משרת. "כשהוא היה בג'נין - הוא סיפר שהוא בעפולה. כשהם נכנסו לטול כרם - הוא סיפר לנו שהוא בנתניה. כל פעם ששאלנו אותו מה הוא עושה בצבא, הוא היה מתחמק ומבקש 'תשאלו אותי רק איך אני מרגיש'", הוסיף האב.

וכאילו לא די באבל הנורא שירד על ההורים, אתמול היו צריכים לעסוק בשאלה היכן ייקבר רומן, שכן אמו אינה יהודיה, ולכן גם רומן עצמו אינו נחשב יהודי.

חזור למעלה
רס"ן משה גרסטנר
שלושה ימים לפני שנהרג חגג רס"ן משה גרסטנר את יום הולדתו ה-29. גרסטנר, תושב ראשון לציון, היה נשוי שנה וחצי ללא ילדים. הוא היה קצין מילואים ושימש בתפקיד מפקד פלוגה בעת שנהרג במהלך פעולות צה"ל בעיר ג'נין.
חזור למעלה
סמל מרום פישר
ביום חמישי האחרון עשה סמל מרום פישר (19), לוחם בפלוגה המסייעת של גולני, את דרכו לחופשת סוף השבוע אולם בדרך נקרא לשוב ליחידה לקראת כניסת צה"ל לג'נין. הוא הספיק להגיע הביתה, להוציא את הכביסה מהתיק, לקחת אוכל ולצאת. לאחר מותו התברר, כי מרום יצא מהבית בתחושה שמותו קרוב. לאחיו מסר שתי כתובות של חברים וביקש ממנו ליידע אותם, במקרה ולא יחזור, שנהרג. לחברתו, שני, שיגר הודעה בטלפון הסלולארי: "שתדעי שאם קורה לי משהו, אני אוהב אותך הכי בעולם". לדברי האב, באחת ההודעות הוא הציע לה נישואין.

מרום התגייס לגולני לפני שנה ושבוע, הולך בדרכם של אביו ושל אחיו הבכור, יאיר, שאף נפצע במהלך שירותו. האב (51), עבר עם גולני את מלחמות ההתשה והכיפורים. בנו יאיר (22), עבר את לבנון. הוא נולד וגדל במושב אביגדור ליד קריית מלאכי למשפחה ממקימי המושב. הוא התחנך בבית ספר תיכון בבאר טוביה. "הוא היה יפה תואר, גבוה, מנומס ואוהב ארץ ישראל בדיוק כפי שהנוער הישראלי מתואר בספרים ובסיפורים של מלחמת השיחרור", אמר אביו והוסיף, כי הוא ובנו האמינו בצדקת המלחמה.

מרום הותיר אחריו הורים: גיורא ודורית, ושני אחים: יאיר וגלעד (12).

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
שמואל וייס ז"ל
צילום: רפרודוקציה
צילום: רפרודוקציה
מתניה ראבינסאן ז"ל
צילום: רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה : דובר צה"ל
עינן שרעבי ז"ל
צילום רפרודוקציה : דובר צה"ל
צילום: רפרודוקציה
פטריק פרג ז"ל
צילום: רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה: דו"צ
שמואל טולדנו ז"ל
צילום רפרודוקציה: דו"צ
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
אופיר רוט ז"ל
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום רפרודוקציה
סגן בועז פומרנץ ז"ל
צילום רפרודוקציה
מומלצים