שתף קטע נבחר

שרון הודיע על צירוף המפד"ל וגשר לממשלה

ראש הממשלה ביקש את אישור הכנסת למינוי השרים החדשים: איתם, יצחק לוי ודוד לוי. אחר הצהרים תיערך ההצבעה. איתם הצהיר: "אנחנו מתנגדים לטרנספר". האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו נשארת כרגע בחוץ

בנאומו שלשום (ב') במליאת הכנסת הודיע ראש הממשלה, אריאל שרון, על צירוף סיעות גשר והמפד"ל לממשלה. ראש הממשלה ביקש את אישור הכנסת למינויי השרים החדשים: אפי איתם, יצחק לוי ודוד לוי. הכנסת תצביע על הנושא אחר הצהרים.
ביום א' אישר מרכז המפד"ל כמעט פה אחד את בחירתו של תת אלוף במיל' איתם לתפקיד יו"ר המפלגה. בכך השלים איתם את השתלטות הבזק שלו על המפלגה. מוקדם יותר אישר המרכז את כניסת המפד"ל לממשלה. איתם ייצג את המפלגה גם בקבינט המדיני-ביטחוני.
מחוץ לאולמי בני ברית בתל אביב, שם התכנסו אנשי המפד"ל, הפגינה קבוצה של אנשי שמאל נגד איתם. המפגינים נשאו שלטים בהם קראו "מקומם של גזענים בכלא ולא בכנסת".
איתם פתח את נאומו במרכז המפלגה ואמר: "אנחנו לא הולכים ימינה ואנחנו לא הולכים שמאלה. אנחנו הולכים בדרך הישרה. אנחנו ממשיכי הדרך של אבותינו שהתחילו במסע הגדול, מסע שיצא ממצרים והורה לעולם חירות".
בנאומו דיבר על חזון המדינה היהודית. "מדינה יהודית איננה רעיון משיחי, זאת מציאות של אלף מעשים קטנים, בכל יום ויום. אנחנו שייכים לקבוצה, לתנועה של אנשים שמאמינים שלמדינת ישראל יש ייעוד, שהיא יכולה וצריכה להיות אור לגויים, לא אור מתנשא, אלא אור של דוגמה אישית".
לפלסטינים קרא איתם לחיות עם ישראל בשלום. "אנחנו מתנגדים לטרנספר. אם תרצו ותשבו איתנו כתושבים תחת עץ הזית שלכם, תחת עץ התאנה שלכם, לא יאונה לכם כל רע, אבל אם תחברו לרוצחים, נילחם בכם עד חורמה. לא תהיה לכם לא ריבונות ולא שלטון ולא צבא, בשום חלק של ארץ ישראל, אפילו לא גרגיר, אפילו לא מטר מרובע, אף גבעה ואף סמטה. הארץ הזו היא הבית שלנו ולא נזוז ממנה לעולם. אבל אם תרצו לחיות איתנו כתושבים, נלמד אתכם מהי הכנסת אורחים של צאצאיו של אברהם אבינו".
יו"ר המפד"ל הפורש, יצחק לוי, שזכה לגילויי חיבה מהקהל, אמר כי יישאר פעיל במפלגה והביע תמיכה בראש התנועה החדש. "אפי איתם היה צריך להיות אלוף בצה"ל ויותר מזה, ומסיבות שונות ומכיפות שונות נמנעה ממנו דרגת האלוף". נאומו של לוי לווה בהצהרת כוונות לגבי עתידה של המפד"ל. הוא קרא לצירוף כל המפלגות והקבוצות הדתיות-לאומיות למפד"ל ואמר כי לרשימה כזו "יש סיכוי להיות הרשימה המובילה במדינה".

דוד לוי ימונה לשר ללא תיק ולחבר קבינט

גם תנועת גשר אישרה ביום א' את כניסתה לממשלה. מועצת התנועה התכנסה במלון דן פנורמה בתל אביב ושמעה מדוד לוי את הנימוקים לכניסה לממשלה. "בליל הסדר נשפך הדם כמים", אמר לוי, "אבל עדיין יש השואלים: מה מטרת המלחמה? אוי לאוזניים שכך שומעות. מטרת המלחמה היא להגן על אזרחי ישראל, מפני אלה שבאים לבקש את נפשנו".
ח"כ לוי יושבע ביום א' במליאת הכנסת בדיון פגרה מיוחד – לשר ללא תיק. הוא גם יזכה במקום בקבינט המדיני-ביטחוני. כמו במפד"ל, גם בגשר לא ביקשו לערוך הסכם קואליציוני והבהירו כי הם מצטרפים לממשלה בשל שעת החירום.
לוי אמר עוד כי על מפלגת העבודה להישאר בממשלה. "בעבודה מדברים על פרישה. פרישה על מה? יש לכם על מה? יש לכם בצד השני פרטנר? אנחנו רודפי שלום. הפלסטינים אינם רוצים שלום אלא בתנאים שלהם. הרשות הפלסטינית נקטה באסטרטגיה שהטרור הוא אמצעי להשגת מטרותיה. שום מדינה בעולם השפוי לא היתה מקבלת זאת, אלא אם החליטה להתאבד".
אחיו של לוי, מקסים, נעדר מהישיבה. "במצב שבו אזרחים מקבלים צו 8, צריך גם צו 8 לפוליטיקאים, כדי להתגייס ולהגן על הבית", אמר ח"כ מרדכי משעני.
בנאומו ציין לוי כי בשנה החולפת לא החליף מילה עם ראש הממשלה שרון, אפילו כאשר הצטלבה דרכם במסדרונות הכנסת. לוי לא סלח לשרון שלא הזמין אותו אל ממשלתו בעת הרכבת הקואליציה. "היום אני שם את המחלוקות בצד, ואתם הרי יודעים שהיו מחלוקות, כי זהו מצב חירום".

האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו: לא בינתיים

סיעת האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו לא תצטרף לממשלה בשלב זה. בישיבה שקיימה הסיעה הוחלט לדרוש מראש הממשלה שרון תביעות נוספות בתמורה להצטרפות אפשרית לממשלה בעתיד.
בין התביעות שציינו חברי הסיעה: הרחבת פעולת צה"ל לרצועת עזה, פעולה צבאית בצפון בתגובה לירי החיזבאללה והסגרת רוצחי השר זאבי.
מקורות בסיעה אומרים כי אם ימולאו תנאים אלו, תוכל הסיעה לחזור לממשלה.
במהלך יום א' ניהל יו"ר הסיעה ח"כ אביגדור ליברמן, שיחות, ישירות ועקיפות, עם ראש הממשלה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיקם חורש
אפי איתם. דרך אבותינו
צילום: עמיקם חורש
מומלצים