שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  דוקאביב: לא יוקרן הסרט השוודי

  סרטו של הבמאי השוודי לא יוקרן. מפעל הפיס הודיע על החזרת הפרס בחסותם

  הנהלת פסטיבל דוקאביב החליטה שלא להקרין בהמשך הפסטיבל את הסרט "הנאהבים מסן פרננדו" של הבמאי השוודי פטר טורביורנסון. ההחלטה הגיעה לאחר דיונים ארוכים שקיימה הנהלת הפסטיבל בפרשת מכתבו של הבמאי. בעקבות החלטה זו החזיר מפעל הפיס את חסותו, ויעניק את פרס הסרט הטוב על סך 75 אלף שקל.

  תקציר הפרקים הקודמים

  בעקבות הקראת קטע המגנה את ממשלת שרון מאת יוצרי הסרט "הנאהבים מסאן פרננדו", הבמאי השוודי פיטר טורביורנסון והמפיק קריטר נילסון, במסגרת פסטיבל דוקאביב, החליטה הנהלת מפעל הפיס להסיר את השתתפותה מפסטיבל דוקאביב. הבמאי השוודי דרש מהנהלת פסטיבל דוקאביב להקריא מכתב בשמו ובשם הצוות לפני כל הקרנה של סרטו. מכתב הקורא לשרון לחזור לשפיות, לנהל משא ומתן לשלום, ולהכיר בערפאת כמנהיג הפלסטינים.
  בעקבות הדברים החליטה הנהלת מפעל הפיס, הנותנת חסות לפסטיבל, לפרוש ממנו. כמו כן החליטה הנהלת מפעל הפיס לבטל את הפרס לסרט הטוב ביותר המוענק על ידה בסך 75 אלף שקלים. בהנהלת מפעל הפיס ביקשו היום הסברים מהנהלת הפסטיבל לגבי מהות ההודעה ותוכנה. לאחר שהבהירה הנהלת הפסטיבל כי המכתב של הבמאי יקרא גם היום, הודיע יו"ר דירקטוריון, מפעל הפיס, אברהם כץ עוז, להנהלת הפסטיבל כי מפעל הפיס אינו מעוניין להשתתף בארוע פוליטי. גם הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו הודיעה, בעקבות הקראת המכתב, כי תשקול שלא להשתתף בפסטיבל הבא. מחברת YES, שגם תומכת בפסטיבל, נמסר: "חברת YES רואה בחומרה את מעשיה של המפיקה בפועל בפסטיבל דוקאביב, אשר בכך שתמכה בבמאי השוודי וגינתה את מעשיי שרון בשטחים, הפכה את הפסטיבל לבמה בעלת אורינטציה פוליטית. לכן, ולאור הדברים האמורים הודיעה היום החברה כי היא מסירה את חסותה מהפסטיבל".

  "הכפייה להקרנת הסרט היא פסולה בעיני"

  לאורך כל היום התלבטו בהנהלת דוקאביב האם להמשיך ולהקריא את המכתב של הבמאי השוודי, בהקרנה הבאה של סרטו, שאמורה היתה להרחש הערב. בתחילה הודיעה מנהלת הפסטיבל, אילנה צור, כי המכתב מטעם יוצרי הסרט יקרא גם הערב, לפני ההקרנה. בהנהלה שקלו להוסיף מכתב משלהם אחרי הקראת המכתב של הבמאי, אבל זה כנראה לא הספיק. לאחר הודעת מפעל הפיס על הסרת התמיכה בפסטיבל התכנסה ההנהלה שוב והחליטה לפני זמן קצר על הורדתו של הסרט ה"נאהבים מסן פרננדו" של הבמאי פיטר טורביורנסון מהפסטיבל.
  ההנהלה גם הביע התנצלות על כניעתה לתכתיב של הבמאי השוודי, שהתנה את הקרנת סרטו בהקראת מכתבו. "הכפיה להקרנת הסרט היא פסולה בעיני", אמר מנהל הסינמטק אלון גרבוז. "יחד עם זאת עשינו את הדבר הנכון בעיקר לאור עדינותו של המכתב. ביטלנו את ההקרנה מתוך התחשבות בקהל. מבחינתנו הפרשה סגורה, ואנחנו מתנצלים בפני כל מי שנפגע".
  תגובת הנהלת הפסטיבל: "לאור הפרסומים ברצוננו להבהיר כי דובר בעמדתם הפרטית של יוצרי הסרט אותה התבקשנו לקרוא בתחילת הקרנתו. פסטיבל דוקאביב מעניק במה למיגוון דעות. אנו רואים זאת כחופש אמנותי אותו אנו מעודדים. היוצרים מדברים בשם עצמם ואין זאת עמדת הפסטיבל".
  לאחר שנודע על ההחלטה להוריד את הקרנת הסרט השוודי החליטו במפעל לבית לחזור ולתמוך בפסטיבל, ולהעניק את פרס הסרט הטוב ביותר. יו"ר מפעל הפיס אברהם כץ עוז: "בעקבות החלטת מארגני הפסטיבל שלא להקריא את מכתבו הפוליטי של הבימאי השוודי, מפעל הפיס ישמח להעניק את פרס הפיס לסרט הטוב ביותר, בסך 75 אלף שקלים, מחר בערב. כוונתנו המקורית היתה לסייע בתחום הקולנוע הדוקומנטרי, ואני שמח שהנהלת הפסטיבל החליטה כפי שהחליטה ואיפשרה לנו להעניק את תמיכתנו. ארועים בעלי תכנים תרבותיים, מוטב להם שיהיו נקיים מעמדות פוליטיות שנויות במחלוקת".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הסרט בחוץ. מפעל הפיס בפנים
  לאתר ההטבות
  מומלצים