שתף קטע נבחר

צרפת: הפגנות נגד הישגו של לה פן בבחירות

מועמד הימין הקיצוני לה פן השיג את ראש הממשלה ז'וספן - ויתמודד על הנשיאות מול שיראק בסיבוב השני. אלפי מפגינים מחו ברחובות על תוצאות הבחירות. הפוליטיקאים הצרפתים קוראים לעם לתמוך בשיראק וההערכה כי בסיבוב השני הוא ינצח בקלות

תדהמה בצרפת ובאירופה כולה בעקבות תוצאות הבחירות: אלפי מפגינים יצאו לרחובות צרפת ומחו על "רעידת האדמה" הפוליטית אחרי סיבוב הבחירות הראשון לנשיאות שהתקיים אתמול (יום א').
מועמד הימין הקיצוני ז'אן מארי לה פן, בן 73, עלה לסיבוב השני בבחירות לנשיאות, שייערך ב-5 במאי. נשיא צרפת המכהן, ז'אק שיראק, קיבל כ-20 אחוזים מהקולות, לה פן קיבל כ-17 אחוזים ואילו ראש הממשלה המכהן ליונל ז'וספן, שהיה צפוי להעפיל לסיבוב השני, הגיע רק למקום השלישי עם כ-16 אחוזים.
"בעזרת האל ננצח ונתגבר על כל המכשולים. אני קורא לכולם לתמוך בי, לאנשים הפשוטים, לחיילים, לפועלים ולכל מי שהתעשיות שבהן הם עובדים נהרסו על ידי הקמת האיחוד האירופי - אל תפחדו לחלום", אמר לה פן בתגובה ראשונה. ז'וספן, שהודה בכשלונו, הודיע כי יפרוש מהפוליטיקה. "זה אסון לדמוקרטיה הצרפתית", אמר.
פוליטיקאים מכל רחבי הקשת הפוליטית קראו הבוקר לעם הצרפתי לתמוך בשיראק בסיבוב הבחירות השני, כדי למנוע את עלייתו לשלטון של לה פן.
דובר המפלגה הסוציאליסטית בצרפת, וינסנט פיילו, הודיע כי מפלגתו תתמוך במועמדותו של שיראק. שיראק עצמו אמר כי "זו השעה להפגין אחדות לאומית ולהתגייס למען הדמוקרטיה. תוצאות הבחירות מציבות סימן שאלה על מערכת הערכים שלנו".

הפגנות מחאה ברחבי צרפת

הפגנות ספונטניות התקיימו בערים שונות ברחבי צרפת עם היוודע תוצאות הבחירות. לפנות בוקר פיזרה משטרת צרפת בגז מדמיע אלפי מפגינים סמוך לכיכר הקונקורד בפריז. בהפגנה זו נעצרו עשרות בני אדם. המפגינים השליכו אבנים, הרסו תחנות אוטובוסים וניפצו חלונות ראווה.
הבוקר התגודדו אלפים בכיכר הבסטיליה בפריז, קראו קריאות "הלאה הפשיזם", ונשאו שלטים, בהם נכתב, בין השאר, "בושה" ו-"לה פן החוצה". הפגנות נוספות התקיימו בערים גרנובל, טולוז ובורדו בהשתתפות מאות בני אדם.

קולות השמאל התפצלו

פרשנים מעריכים כי הצלחתו של לה פן קשורה לאחוז ההצבעה הנמוך בבחירות: כ-70 אחוז. אזרחים רבים בצרפת, שלא התעניינו במיוחד בבחירות בשל העובדה כי ז'וספן ושיראק הוותיקים לא עוררו התלהבות, נשארו בבית. לעומת זאת, תומכיו של לה פן יצאו בהמוניהם לקלפי.
סיבה נוספת לכשלונו של ז'וספן היא ריבוי מועמדים מהשמאל, שגזלו ממנו קולות. בסך הכל התמודדו בבחירות 16 מועמדים.
דפנה פוזנובסקי, נציגת המטה של ז'וספן בישראל, אמרה ל-ynet עם היוודע תוצאות המדגם כי "אנחנו המומים. אנשים במטה לא יכולים לדבר. זו תמונה מאוד עגומה של צרפת. לחשוב שהימין הקיצוני השתלט על המדינה זה מפחיד ועצוב, בייחוד במדינה שהיתה מופת של דמוקרטיה".
לדבריה, "ז'וספן ניהל קמפיין מאוד משעמם, ועשה טעות קשה כשלא פרש מהממשלה לפני שנה, כדי להבדיל את עצמו בצורה חדה יותר לעומת שיראק. אני מאשימה גם את מועמד השמאל הנוסף, שוונמאן, שקיבל 5% וכעת אנו רואים מה התוצאה של הפילוג הזה".
סיריל רישאר, פעיל במפלגתו של שיראק, אמר ל-ynet כי "התגובות לתוצאות הבחירות מתחלקות לשני סוגים. זרם אחד גורס שאין לקבל בשום פנים ואופן את לה פן מכיוון שכך תידמה צרפת לאוסטריה ותיחשב מדינה גזענית. על פי הזרם האחר, המפלגות הגדולות לא דאגו להגן על האזרחים מפני הפשיעה הגואה שהגורם לה הוא המהגרים הרבים במדינה, ובחירת לה פן היא התוצאה של כך".

הערכה: בסיבוב השני שיראק ינצח בקלות

לאור הודעת המפלגה הסוציאליסטית כי תתמוך במועמדות שיראק בסיבוב השני, הערכה היא כי שיראק ינצח בקלות. "נעשה הכל כדי שלה פן יקבל כמה שפחות קולות בסיבוב השני, למען צרפת", אמר מנהל הבחירות של ז'וספן.
ממדגמים שכבר נערכו עולה כי שיראק ינצח בסיבוב השני ברוב של 78% מהקולות מול 22% ללה פן.
בצרפת אומרים כי הבחירות שייערכו בעוד כחודש לפרלמנט יראו בבירור אם התחזקותו של לה פן היא בעלת שורשים של ממש, או רק תוצאה של מיעוט המצביעים בקלפי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אכזב. ז'וספן
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הפתיע. לה פן
צילום: איי פי
מומלצים