שתף קטע נבחר

גורמים בעבודה: החלה הספירה לאחור לפרישה מהממשלה

דבריו ראש הממשלה שרון אמש בממשלה, לפיהם לא יפנה התנחלויות מבודדות, גרמו לתסיסה במפלגת העבודה. יו"ר האופוזיציה: "סוף סוף שרון יצא מן השק"

"שעון הפרישה של מפלגת העבודה מממשלת האחדות החל לתקתק", כך אמרו היום (ב') מקורבים ליו"ר העבודה בנימין בן אליעזר. זאת בעקבות התבטאות ראש הממשלה אריאל שרון, כי לא יפנה התנחלויות מבודדות בקדנציה הנוכחית. "הספירה לאחור החלה, יש לכנס בדחיפות את הסיעה ולקבל החלטות", אמרו בעבודה.
הציטוט מפי ראש הממשלה שהרעיש את חברי העבודה ומרצ היה תשובה של שרון לשר רענן כהן בישיבת הממשלה. כהן שאל מדוע לא מפנים התנחלויות קטנות ומבודדות כפי שממליצים בכירים בצה"ל. "שיהיה ברור", אמר שרון, "אני לא אביא לדיון את נושא פינוי ההתנחלויות לדיון, לפחות עד תום הקדנציה שלי".
הדברים השאירו רושם קשה על שרי העבודה, שעדיין זוכרים את שרון מבטיח, כי ישראל מוכנה לפשרות כואבות, כדי להשיג שלום. הדברים הפתיעו גם לנוכח הסכמת שרון לקבל היוזמה הסעודית ולפגוש על בסיס זה את מנהיגי ערב המתונים.
יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד אומר הבוקר כי שרון האמיתי דיבר בישיבה אתמול. "סופסוף יצא שרון מן השק", אמר שריד, "זהו שרון הישן והרע, אבי ההתנחלויות שהחליט לשים את גורלה של מדינת ישראל על קרני שומרון. מי שהאמין משום מה שיש שרון אחר והוא יפתיע – הישלה את עצמו, והגיע רגע ההתפכחות. עכשיו כבר ברור שאנחנו תקועים עם שרון והוא תקוע בעברו ואין "ויתורים מכאיבים" ואין "היום שאחרי" ואין אופק מדיני – רק עימות עולה ויורד, דם ואש ותימרות עשן".
בתגובה לדברי רה"מ פנה ח"כ אופיר פינס ליו"ר סיעת העבודה אפי אושעיה בדרישה לכינוס דחוף של הסיעה לדיון בהצעת החלטה המציבה אולטימטום בפני ראש הממשלה: או שיחזור בו במפורש ובקול רם מעמדתו שלא יפונו התנחלויות במהלך כהונתו, או פרישה לאלתר מהממשלה.
לדברי פינס, "מפלגת העבודה אינה יכולה להצביע ביד שמאל בעד יוזמת השלום הסעודית הכוללת פינוי התנחלויות באופן מפורש וביד ימין לתמוך בפעילות צבאית ומדינית שמוביל ראש הממשלה שגילה השבוע את פרצופו האמיתי כמטרפד וכסרבן סידרתי של כל סיכוי לשלום. אסור למפלגת העבודה לשבת יום אחד נוסף בממשלה שחורטת על דיגלה סרבנות מוחלטת לכל פשרה מדינית ושהאופק היחיד שלה הוא מלחמתי".
דבריו של ראש לישכת ראש הממשלה אורי שני למקורביו, כאילו שרון לא יתאמץ בעת הזו להשאיר את מפלגת העבודה בממשלה - מקבלים חיזוק משמעותי מיידי עם ההתבטאות בעניין ההתנחלויות. שרי העבודה חפצים בהישארות בממשלה, אבל שרון מנער את חוצנו מהם. כזכור, שרון צירף את אפי איתם לממשלתו, ביטל את פורום המטבחון המצומצם, ואף כינה את השליח לארסן "פרסונה נון גרטה" בניגוד לבקשת שר החוץ שמעון פרס. עקב שורת הצעדים בהם נקט שרון בחודש האחרון נצברת מרירות בעבודה שבגינה מתכוננים לאפשרות של פרישה. מבצע חומת מגן שהסתיים נכון לעכשיו מקל על שר הביטחון בן-אליעזר לקבל החלטה ברוח זו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. לא מפנה
צילום: רויטרס
מומלצים