שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הסולר והסיגריות התייקרו כבר הבוקר
  בין הגזרות החדשות, שתיים שיכנסו לתוקף כבר הבוקר: העלאת מחיר הסולר ב-10% וייקור הסיגריות בשקל אחד. לאישור הממשלה יובאו ההצעות להעלות את המע"מ, לבטל תקרת מס בריאות וביטוח לאומי, לקצץ השתתפות הממשלה בתשלומי מעסיקים ולהקפיא השכר במשק

  הגזרות הכלכליות כבר כאן. בין הגזרות הכלכליות שבכוונת הממשלה להפעיל, הוטלו שתיים כבר הבוקר (ה'). מחיר הסולר מתייקר ב-10%, בעוד מחיר הבנזין נותר על כנו. כל הסיגריות - מתוצרת הארץ ותוצרת חוץ - מתייקרות בשקל אחד; לגבי סיגרים, מעריכים באוצר, כי ייתכן שההתייקרות תהיה גבוהה יותר - עד כדי הכפלת המחיר. הצעדים האחרים שבכוונת הממשלה להפעיל דורשים את אישור הממשלה והכנסת ולפיכך עד שייכנסו לתוקף, אם בכלל, יעברו עוד כמה שבועות. בין הצעדים הללו ניתן למנות:
  * העלאת המע"מ ב-1% ל-18% עד סוף 2003. צעד זה אמור להכניס לקופת המדינה 2.1 מיליארד שקל בשנה. באוצר מעריכים, כי הוא ייכנס לתוקף ב-1 ביוני, לאחר השלמת הליכי החקיקה.
  * ביטול מוחלט של תקרת מס הבריאות ותקרת הגבייה לביטוח לאומי. כיום גביית שני המסים הללו נעצרת בסכום של 35 אלף שקל לחודש וכעת הן יבוטלו. המשמעות הנה, ששיעור המס השולי על המשתכרים מעל 35 אלף שקל לחודש יגיע ל-60%.
  * קיצוץ השתתפות הממשלה בתשלומי המעסיקים לביטוח הלאומי. כיום משלמים המעסיקים 4.9% ממשכורתו של כל עובד לביטוח הלאומי וכעת יעמוד התשלום על 5.9%.
  * הקפאת שכר לכל המשק בחקיקה, ובמקביל קיצוץ בשיעור של 5% בשכר השרים הח"כים, נבחרי ציבור אחרים ובכירים במגזר הציבורי.
  * קיצוץ אחיד של 4% בכל משרדי הממשלה עד סוף שנת 2003, פרט למשרד התשתיות. במקביל, יבוטל התקציב הנומינלי, כלומר לא יהיו הצמדות אוטומטיות של סעיפים בתקציב.
  * קיצוץ אחיד של 4% בכל קיצבאות הביטוח הלאומי, פרט לקצבאות ילדים, נכים, אלמנות ושארים, נרדפי הנאצים, משפחות שכולות וקשישים שאין להם הכנסה נוספת. במקביל, מתכוון האוצר להחזיר את קצבת יוצאי צבא - שמשמעותה קיצוץ של 25% בקצבאות הילדים במשפחות בהן אבי המשפחה לא שירת בצה"ל.
  * העלאת גיל המינימום לקבלת דמי אבטלה והבטחת הכנסה מ-18 ל-21.
  בניגוד להצהרות קודמות, החליטה הממשלה לא לפגוע בחוקי הנגב ובחוק משפחות ברוכות ילדים.

  "המס לא יהיה רטרואקטיבי"

  "כל מיסוי שנפעיל לא יחול רטרואקטיבית על פקדונות קיימים. למדנו מוועדות העבר, וזה גם לא יעבור מבחינה משפטית". כך אמר אמש (ד') שר האוצר סילבן שלום, במסיבת עיתונאים שקיים בירושלים עם הצגת התוכנית הכלכלית של הממשלה. בראשית דבריו ציין שלום, כי היציבות הלאומית בימים אלה אינה מובטחת ולכן הכינה הממשלה תוכנית שתהיה בתוקף עד סוף 2003.

  עוד ארוכה הדרך למיסוי הבורסה

  עוד ציין שלום, כי המלצות ועדת רבינוביץ לרפורמה במס יוגשו בתוך חודש, וכי במסגרתן צפוי שיוטלו מסים על שוק ההון. "אין סיבה לדרמטיזציה בשוקי ההון. הכל ידוע לכל, וכשהוועדה תגיש את מסקנותיה - נקבל אותן. אין פה שום חדש", אמר שלום. גורם בכיר באוצר אמר ל-ynet, כי לא ניתן יהיה להפעיל מס על הבורסה לפני תחילת שנת 2003. הגורם העריך, כי תהליך החקיקה יהיה ממושך, וגם לאחר השלמתו יידרשו חודשים ארוכים להקמת המערכת לגביית המס. מערכת זו תכלול מערך של קליטת הדו"חות שיגישו המשקיעים בבורסה למס ההכנסה, וכן, מערך ממוחשב שיהיה על הבנקים להקים לחישוב קיזוז ההפסדים מרווחי ההון שירשמו המשקיעים בבורסה.

  "מיסוי שוק ההון - על חשבון מיסוי העבודה"

  בנוגע להמלצות ועדת רבינוביץ לרפורמה במס הוסיף שר האוצר, כי גביית המס תורחב כך שתקיף את הכנסותיהם של ישראלים בחו"ל. במקביל, תיעשה לדבריו רפורמה במס ההכנסה כך שיופחת המס על עבודה, והרווחים ממיסוי שוק ההון יכסו על ההפסד שייגרם. שלום מנה את הצעדים הנכללים בתוכנית, ובהם הקפאת שכר לשרים ולבכירים בשיעור של 5% וביטול ההצמדות בתקציב המדינה.
  התוכנית שהציג שלום נועדה להוביל לקיצוץ של כ-13 מיליארד שקל בתקציב המדינה לשנת 2002. זאת, בעיקר על רקע הצניחה (9 מיליארד שקל פחות מהתחזית) בהכנסות המדינה ממסים בעקבות המיתון במשק, ועל רקע הגידול בתקציב הביטחון. התוכנית תובא לאישור הממשלה ביום א', לאחר שאושרה כבר על-ידי ראש הממשלה. לאחר אישור הממשלה, תובא התוכנית לאישור ועדת הכספים ומליאת הכנסת. שלום הוסיף, כי יעד הגירעון יוגדל ב-1% לרמה של 3.9% השנה, ובשנת 2003 יעמוד על 3% במקום 2% כמתוכנן.

  התוכנית הכלכלית במלואה - מימין, ב"אתרים נוספים"

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום אלי יפרח
  שלום. שכר הבכירים יופחת
  צילום אלי יפרח
  פרץ. סכסוך עבודה
  מומלצים