שתף קטע נבחר

הוקפאה החקיקה על איסור פירסום שמות חשודים

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ אופיר פינס: צריך ליצור הסכמה סביב חקיקה כה רגישה

הצבעה על הצעת החוק הממשלתית האוסרת פירסום שמות חשודים, נדחתה אתמול (ב') לזמן לא ידוע על ידי ח"כ אופיר פינס, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת. הדחייה - עד אשר תושג הסכמה רחבה בין חברי הוועדה.
קדמה להחלטה ביקורת חריפה ביותר על ההצעה, שהושמעה על ידי נשיא מועצת העתונות, פרופ' מרדכי קרמניצר. הצעת החוק קובעת שבית המשפט יהיה רשאי לאסור פירסום שמו של חשוד בטרם הוגש נגדו כתב אישום. זאת, בין היתר, לשם הגנה על ביטחונו של חשוד, או לשם מניעת פגיעה בפרטיותו. כן קובעת ההצעה שבית המשפט יוכל לאסור פירסום קיומה של ראיה, אם הפירסום עלול לפגוע בחקירה.
פרופ' קרמניצר אמר כי הצעת החוק נועדה בראש ובראשונה להגן על אישי ציבור , והיא תפגע בזכות הציבור לדעת. זו הצעה בלתי ראויה. החוק יגרום לכך שהתקשורת, במקום לסקר ולבקר את בתי-המשפט - תהפוך להיות תלויה בהם".
הוא הוסיף שהצעת החוק תפגע בתדמיתה של הכנסת באורח קשה, שכן הציבור יקבל אותו כחוק שנועד למנוע פירסום שמות אנשי ציבור חשודים והסתרת מידע אודותם. "החוק הזה אם יתקבל - מדרדר אותנו מבחינה אושיות הדמוקרטיה", הוא אמר.
דבריו של קרמניצר גרמו לתגובות חריפות של מציע החוק, ח"כ חיים דרוקמן, ושל ח"כ ניסים זאב מש"ס.
יו"ר הועדה אופיר פינס אמר כי ההצעה מאזנת בין הזכות לחופש הביטוי וחופש העיתונות, לבין הצורך להגן על שמו הטוב של האדם, בעיקר לאור העובדה שמרבית החקירות מסתיימות ללא כתב אישום. עם זאת החליט לדחות את ההצבעה על הצעת החוק, לאור הודעת ח"כ יעל דיין כי בכוונתה להגיש הסתייגות הקובעת כי החוק לא יחול על אישי ציבור. לדברי פינס יש ליצור הסכמה רחבה סביב חקיקה כה רגישה.
לעומת זאת, ח"כ ניסים זאב מבקש להגיש הסתייגות הקובעת את איסור הפירסום כנורמה חוקית, ללא כל שיקול דעת לבית המשפט

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים