שתף קטע נבחר

כמה באמת עולה חוק הלפרט

חוק משפחות ברוכות ילדים, שיזם ח"כ הלפרט ושמעניק תשלומי קצבאות ילדים מפליגים למשפחות שיש להן 5 ילדים ויותר, עולה לנו כ-600 מיליון שקל בשנה ולא 480 מיליון כמו שהעריך האוצר

כמה בדיוק עולה לנו הפרה הכי קדושה בארץ, זאת שאסור לגעת בה אפילו עם מקל – חוק משפחות ברוכות ילדים? בשלב זה אין עדיין תשובה מוסמכת לשאלה מסקרנת זו, אבל תשובה כמעט מוסמכת בכל זאת אפשר לחלץ מנתוני הביטוח הלאומי.
חוק משפחות ברוכות ילדים, שיזם ח"כ שמואל הלפרט (יהדות התורה), נכנס לתוקף ב-1 בינואר 2001. החוק מעניק תשלומי קצבאות ילדים מפליגים למשפחות שיש להן 5 ילדים ויותר.
"חוק הלפרט" קובע כי ילד חמישי ואילך במשפחה יהיה זכאי ל-5 נקודות קצבה, במקום נקודה אחת לילד הראשון והשני, 2 נקודות לילד השלישי ו-4 נקודות לילד הרביעי. משמעות תיקון זה היא שהקצבה לילד הראשון והשני הסתכמה בשנה שעברה ב-151 שקל, ואילו הקצבה לילד החמישי ואילך זינקה כבר ל-856 שקל.

חלקו הארי של החוק בגידול

כמה, אם כן, עולה לנו החוק, המעביר כספים מכיסיהם של אלה שעובדים יותר לכיסיהם של אלה שעובדים, במקרה הטוב, הרבה פחות? מניתוח נתוני הביטוח הלאומי, שערכה מחלקת המחקר בבנק ישראל, עולה התמונה הבאה: בשנת 2001, שהייתה, כאמור, השנה הראשונה להפעלת חוק משפחות ברוכות ילדים, גדלו תשלומי קצבאות הילדים של הביטוח הלאומי בכ-634.2 מיליון שקל.
חלק מגידול זה נובע מסיבות נוספות, כמו גידול במספר הילדים ושינוי בהרכב הגילים. אבל החלק הארי של הגידול הרב שנרשם בשנה שעברה בתשלומי קצבאות הילדים נובע, ללא ספק, מהפעלת "חוק הלפרט".
חיזוק נוסף להערכה זו אפשר לקבל מהנתון הבא: בשנת 2000 גדל היקף התשלומים של קצבאות הילדים בשיעור ריאלי של 1.5%. בשנה שעברה הסתכם כבר הגידול הריאלי של תשלומי הקצבאות ב-7.9%.
מכל האמור לעיל ניתן לקבוע כמעט בודאות כי ההערכות המפחידות של האוצר (כ-480 מיליון שקל בשנה) מתגלות עכשיו כהערכות-חסר. נתוני הביטוח הלאומי מראים, כי העלות האמיתית של "חוק הלפרט" קרובה יותר ל-600 מיליון שקל בשנה.

וליצמן בשלו

השנה עתיד מצב זה להשתנות, אולם לא בצורה מהותית. בקיצוץ התקציבי הקודם, זה שאושר רק לפני 3 חודשים, קוצצו כל קצבאות הילדים בשיעור אחיד של 12%. גם בקיצוץ הנוכחי מנסה האוצר להקטין את תשלומי קצבאות הילדים. אחרי שהרעיון להפלות לרעה את אלה שלא שירתו בצבא נכשל, מנסה עכשיו האוצר לבצע קיצוץ אחיד נוסף בכלל קצבאות הילדים.
על הסיכוי של מהלך זה להתממש יעיד משפט אחד ששוחרר אתמול (ב') לחלל מסדרון הועדות בכנסת. כאשר נשאל יו"ר ועדת הכספים, כיצד הוא יצביע על הצעה מעין זו, ענה יעקב ליצמן במשפט בן 6 מילים: "זה אפילו לא יגיע לוועדת הכספים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפרודוקציה
ליצמן. הקיצוץ לא יגיע לוועדה
צילום: רפרודוקציה
אתר הכנסת
הלפרט. יוזם החוק
אתר הכנסת
מומלצים