שתף קטע נבחר

עדות: 31 יום במוקטעה

אחד משומריו של ערפאת מתאר את החיים תחת המצור של צה"ל: "הפעולות הישראליות התישו אותנו, אבל לא שברו אותנו"

יותר מחודש היו יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, וכ-300 מאנשיו נצורים ב"מוקטעה" ברמאללה. היום, עם יציאתם מהמקום, מספר אחד משומריו האישיים של ערפאת ל-ynet מה עבר עליהם באותם ימים ארוכים.
"אנחנו נשבענו שכולנו נמות לפני שניתן לפגוע בראיס", שיחזר האיש. "הוא האבא שלנו, והתחייבנו לעשות הכל כדי לשמור עליו. השמירה עליו משמעותה שמירה על כל המהפכה הפלסטינית ועל המאבק שלנו".
איש המשמר המשיך וסיפר כי למרות המתח הרב ששרר במקום, ולמרות הקשיים הנפשיים והגופניים, שמרו הנצורים על מוראל גבוה, כשערפאת בלט בכך במיוחד. לדבריו, יו"ר הרשות הקפיד כל העת לשוחח עם כל אנשיו כדי לחזק את רוחם.
באשר לתנאים שבהם הם חיו בתוך ה"מוקטעה" סיפר האיש: "הישראלים לא אפשרו את הכנסת כמויות האוכל שעליהם הם דיווחו. חיינו בעיקר על נוזלים ומרקים. גם תרופות הם לא היו מכניסים. תראה את כולנו, אנחנו נראים אותו דבר - פנים לבנות בגלל כל הימים שלא ראינו את השמש וזקן גדול. אולי זה יישאר הסמל שלנו. סמל ההתנגדות והנחישות לשמור על מוראל גבוה".
שומרו של ערפאת גם תיאר כיצד הם התארגנו במשמרות כדי למנוע כניסה ישראלית אפשרית לתוך הלשכה, והוסיף: "כל תנועה של כל טנק או נגמ"ש היתה מקפיצה את כולנו. הישראלים היו מבצעים - בעיקר בלילה, אבל גם ביום - הרבה תימרונים והרבה פעולות. לכן נדמה היה לנו כל פעם שהנה הם הולכים להיכנס, וכל פעם היינו נזעקים לעמדות. היינו דורכים את הנשק, מוכנים לקרב, שבסופו צפינו שכולנו ניהרג. הפעולות האלה של הישראלים התישו אותנו, אבל לא שברו אותנו".
כשהתבקש האיש להתייחס לידיעות שהופצו בישראל שלפיהן לשכת ערפאת "הסריחה כמו לול תרנגולות", הוא אמר: "זה לא נכון בכלל. דווקא בחדרים שבהם שהו הישראלים הריח היה קשה. אתמול בלילה נכנסנו לחדרים האלה, ולא רק שהכל שבור והרוס, הכל גם מסריח".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ערפאת נצור בלשכה ברמאללה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים