שתף קטע נבחר

מורטינוס: 13 המבוקשים - אנשים חופשיים

13 המבוקשים הבכירים שהתבצרו בכנסיית המולד הוסעו לנתב"ג ומשם הוטסו למלון בקפריסין. מנהל המלון ל-ynet: "הזמינו להם חדרים עד יום שני"

שליח האיחוד האירופי למזרח התיכון, מיגל מורטינוס, אמר אתמול (שבת) כי 13 הפלסטינים שהתבצרו בכנסיית המולד והועברו לקפריסין הם "אנשים חופשיים, ולא אסירים או מגורשים".
בשיחה עם כתבים שערך בניקוסיה שבקפריסין אמר מורטינוס, כי "הפלסטינים באו לקפריסין מרצונם החופשי ובמסגרת הסכם", והבהיר כי "לא היה כאן כל גירוש".

לאחר 39 ימים

פרשת ההתבצרות בבית לחם הסתיימה ביום ו', אחרי 39 ימים. בשעה 10:00 הסתיימה יציאתם של המתבצרים, שהחלה בשעה 6:45. בצהריים הוצאו מהמקום גם 11 פעילי השמאל מאירופה שהתבצרו בכנסייה.
ראשוני היוצאים היו 13 המבוקשים הבכירים, שהועברו לקפריסין במטוס "הרקולס" בריטי ומשם יפוזרו בין מדינות שונות. בני משפחות המגורשים צפו מגגות הבתים בתהליך השחרור, לאחר שלא הותר להם להפגש עימם בטרם יגורשו. כמה מהם נופפו לקרוביהם וקראו "אללה הוא אכבר". על הגגות הוצבו גם מספר חיילי צה"ל שנשלחו לשם במטרה לשמור על הסדר.
לאחר צאת המבוקשים הבכירים יצאו 26 מבוקשים זוטרים, שגורשו לעזה והתקבלו בתשואות ובקריאות ניצחון. המבוקשים שנכנסו לעזה בשני אוטובוסים נופפו לקהל וירו באוויר. אחד המבוקשים, מוחמד חמדין אמר: "הסכמנו לבוא לעזה מסיבות הומניטריות, כדי לסיים את הסגר על אנשינו בבית לחם. אינשאללה ננצח ונשחרר את אדמתנו".
בשלב השלישי יצאו 84 בני הערובה, אזרחים פלסטינים וכמרים. כל היוצאים זוהו ועברו בדיקה ביטחונית בגלאי מתכות. אוטובוסים הסיעו אותם לתישאול במפקדת צה"ל בגוש עציון, ומשם הם פוזרו ליעדיהם השונים.
בעקבות יציאת המבוקשים הורה שר הביטחון בנימין בן אליעזר לכוחות צה"ל לפנות את מתחם המולד בבית לחם. בתוך הכנסיה נתגלו מספר מטעני חבלה, שאותם הותירו החמושים הפלסטינים לפני שיצאו.

הפלסטינים: הגירוש יימשך 3-6 שנים

ההסכם הושג בפגישה של חברי צוות המו"מ הישראלים והפלסטינים, ובהשתתפות נציגים אמריקניים. פרטיו האחרונים של ההסכם יסוכמו בשבוע הבא בבריסל, בפגישה של האיחוד האירופי. השאלה שנותרה פתוחה היא לאן יישלחו 13 המבוקשים הבכירים. בינתיים הם שוהים בקפריסין.
ככל הנראה הם יפוזרו בין מדינות שונות ובהן איטליה, ספרד, אוסטריה, יוון, לוקסמבורג, אירלנד וקנדה. מקורות באיטליה העריכו שהמתבצרים לא ייכלאו בבתי כלא במדינות שאליהן יגורשו.
בקפריסין שוהים המבוקשים הפלסטינים במלון בלרנקה תחת שמירה משטרתית, עד אשר יוחלט לאלו מדינות יגורשו. מנהל המלון, אנתוניוס יוזפידס, אמר ל-ynet כי המבוקשים אינם רשאים לקבל מבקרים, אך מלבד זה "המלון מתפקד כרגיל".
לדבריו "הזמינו עבורם מקומות לינה במלון עד ליום שני. אני לא יודע אם הם מורשים לצאת מכאן, אנשי הביטחון אחראים לכל הפרטים הללו, והם אמורים לעדכן אותנו. ברצוני לציין שאין לנו עמדה פוליטית, אנו מקבלים הזמנת מקומות של כל אחד, בלי קשר לארץ המוצא שלו או לנסיבות שהביאו אותו לקפריסין".
ז'וזף פיקה, שר החוץ של ספרד, המחזיקה בנשיאות האיחוד האירופי, אמר כי מדינות אירופה יחליטו כבר בתחילת השבוע הקרוב לאיזה יעד יילקחו המבוקשים. הנושא יוכרע סופית בפגישת בכירי האיחוד האירופי שיתכנסו ביום שני בבריסל.
גורמים פלסטיניים אומרים כי תקופת הגירוש טרם נקבעה והעריכו כי היא תימשך בין שלוש לשש שנים. עוד העריכו כי המבוקשים כן ייאסרו בתקופה זו. לדברי אותם מקורות, במו"מ בין הצדדים סוכם כי אם תקום מדינה פלסטינית לפני מועד זה, 13 המגורשים ישובו למדינה הפלסטינית.

המגורשים

אלה שמות 13 המבוקשים הבכירים, שהועברו לקפריסין:
1) איבראהים מוסה עבייאת, בן 29 מן התנזים. נחשב היום לראש התנזים בבית לחם ואחראי לרצח כמה ישראלים.
2) איברהאים מוחמד עבייאת, בן 33, איש חמאס, היה מעורב באירועי ירי ובהריגת ישראלים.
3) עבדאללה דאוד טיראווי, בן 40, ראש המודיעין הכללי בבית לחם. ייצר חומרי נפץ, היה מעורב בהברחת מרגמות ומוקשים וכן שילח פיגועים. שיתף פעולה באופן נרחב עם התנזים.
4) ג'יהאד יוסוף חליל ג'עארה, בן 31 פעיל תנזים. בעבר עבד בכוחות הביטחון הפלסטינים. היה מעורב באורח קבע באירועי הירי לעבר גילה. כמו כן היה סוחר באמצעי לחימה. ג'עארה נפצע במהלך ההתבצרות מירי של צה"ל ומאושפז כעת בבית חולים בלרנקה.
5) עזיז חליל מוחמד עבאיית ג'ובראן, בן 33. פעיל הזרוע הצבאית של החמאס. הכין מטענים ושיגר פיגוע התאבדות לבנייני האומה בירושלים שסוכל.
6) אללה עבד אל קאדר
7) ממדוח ורדיאן
8) חאלד אבו נג'מה
9) רמי כמאל
10) מוחמד מהנא
11) אחמד חממרה
12) חליל נוארה
13) ענאן תמזה

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, פליקס פריש, דיאנה בחור וסוכנויות הידיעות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:cnn
המתבצרים יוצאים מהכנסייה
צילום:cnn
צילום: cnn
האוטובוס שיפנה את המתבצרים מהמתחם
צילום: cnn
מומלצים