שתף קטע נבחר

אוי לאומרים אבוי

עכשיו הדמגוגיה הלאומנית בשלטון, ובשם העם והפטריוטיות יש לסתום פיות. עכשיו "הכל למען המדינה, דבר לא מחוץ למדינה, דבר לא נגד המדינה", כדברי מוסוליני

כל התנועות הפשיסטיות, הן בדרכן לכיבוש השלטון והן בהגיען אליו, בונות את ה"אחדות" הלאומית ואת ה"פטריוטיזם" המקיף באמצעות פופוליזם ודה-לגיטימציה של הליברלים, של הדמוקרטים, של "האחר". זה נעשה על-ידי הפחדה, טרור רוחני והשפלה. שיטת הדמגוגיה המגייסת המונים נגד בעלי דעה אחרת, בלי להתייחס לנימוקים ולרציונל שעומדים מאחורי אותה דעה, היא מוכרת וידועה. דמגוגים פשיסטים וקומוניסטים וסתם גנרלים רודפי שררה השתמשו בה, ועמיהם זוכרים זאת היטב.
הנה המתכון, כפי שנוסח על-ידי הגדולים שבהם: את ההמונים "אפשר לזעזע רק בכוח הדיבור... התפרצויות וולקניות של יצרים אנושים ורגשות אמוציונליים מתעוררים או על-ידי האלה האכזרית של הצער או על-ידי אש הלהטים של המלה המושלכת אל בין ההמונים". "טכניקות הטרור הרוחני", מוסיף המדריך לשנאה, "הן טרור ששום יריב לא יוכל לעמוד בו".
היריב אולי יעמוד בזה, אבל לא ההמונים, שיילכו שבי אחרי הקריאות המשלהבות האלה, בעיקר כאשר זה נעשה בכיכרות. ראינו את זה במסע הדה-לגיטימציה של יצחק רבין ז"ל, עם הקריאות "בוגד", "מוסר", "הנה הכלב מגיע", "רבין רוצח". והשיטה עבדה. רבין נרצח והשאר ידוע.
עכשיו הדמגוגיה הלאומנית בשלטון, ובשם העם והפטריוטיות יש לסתום פיות. עכשיו "הכל למען המדינה, דבר לא מחוץ למדינה, דבר לא נגד המדינה", כפי שקבע מוסוליני - וההמון מריע. ואם ישאל מישהו "היכן האדם?" - הוא יוקע כאגואיסט; "היכן הזולת?" - הוא יוקע כבוגד. שהרי לימדנו מוסוליני כי האידיאל, השליחות העליונה הלאומית של המדינה, היא הטוטאליות הדורשת את ביטול הפרט: "הפשיזם הוא התורה ההולמת ביותר את המגמות והשאיפות של עם הקם לתחייה לאחר מאות שנים של הזנחה ושלטון זר. ועל כן יש לו שאיפות אימפריאליות. אבל אימפריה תובעת ליכוד כוחות והרגשה עמוקה של חובה וקורבן" (דברי מוסוליני). על כן מותר לסתום פיות של "בוגדים". מותר לאיים על מי שחושב אחרת ואומר את דעתו, מותר להפחיד, אין צורך להקשיב, אין צורך לנהל שיח, מספיק לפטר, לסתום פיות, למנוע במות בתקשורת, וכמובן מותר לשקר. המדינה באה קודם לאמת והיא מעל לצדק וליושר.
שפת השקר הופכת לגיטימית כאשר שלום הוא מלחמה, אמת היא שקר ולבן הוא שחור, כאשר רצח אם וילדיה הוא מעשה נכון "לפי הנהלים", כפי שמסר דובר צה"ל. וכך, הצבא שלנו, שנשלח כביכול לחסל את תשתית הטרור, מחסל את תשתית החיים האזרחיים. כבישים, מכלי מים, בתים, מכוניות, מחשבים, רישומים אזרחיים, מערכות הבריאות והמשפט, ועוד. להחריב, לנפץ ולרסק, כבקשת בניזרי ובני אלון.
המטרה היא בעצם למרר את החיים לאזרחים כדי שיברחו. המטרה היא מלחמה כדי שייהרגו. היום חיי ישראלי שווים 50 פלסטינים, מחר יהיו שווים 500. עוד לא ברור מנין בא המחבל שהתפוצץ בראשון לציון, וכבר ראינו את הבולדוזרים הענקיים שנשלחו להרוס את המעט שיש לפליטי המחנות בעזה. וכל זה, בצרוף טנקים ומטוסים, למען הגנתנו כמובן.
את תשתית הטרור לא מחסלים כך. להפך, בונים אותה, שהרי התשתית היא הייאוש והעלבון, וההשפלה במחסומים.
אבל אנחנו פטריוטים, אנשי מוסר ואנשי חוק, ואיש לא יגיד לנו מה לעשות. כל מי שמבקר את מעשינו הוא בוגד, וכל מבקר מחו"ל הוא אנטישמי. כל הרג, כל הרס, כל תעלול, כל גניבה, כל ביזה, כולל רכבים שהרמטכ"ל מחלק לבוזזים לפי מפתח של "צדק" – כל אלה נעשים "לפי הנהלים". הידד לאחדות וללשון האורוולית שממשלתנו וצבאנו אימצו בחדווה. הידד לבולדוזר, לטנק ולמפציץ, ולרוח הגדולה של המתנחלים האומרים לאדונם הביאה עוד ועוד, ואוי לאומרים אבוי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים