שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "צמר": חוויה נוגעת ללב
  בסוף השבוע עלתה בתיאטרון "תמונע" ההצגה "צמר", שמעלה את הרף של הפרינג' הישראלי

  בפתיחת פסטיבל התיאטרון הקצר לפני מספר חודשים, אמרה השחקנית דליה שימקו לעיתונאים: "כולנו זה פרינג'". שימקו התכוונה בעיקר להשקעה הכספית הקטנה יחסית בתיאטרון הישראלי. הכסף, לדעתה, הוא שמפריד בין הפרינג' הישראלי לעשייה התיאטרלית הממוסדת. על הנתון הכספי אי אפשר להתווכח. אפשר, לעומת זאת, לטעון כי בגלל היעדר הכסף, סובל הפרינג' הישראלי בעיקר מרמה נמוכה של תוצרים, שמנסה לתאם ציפיות עם הקהל, רק שיבוא, ובכך מתנכר למהותו האמיתית – לבעוט בממסד התיאטרוני המקומי.
  במוצ"ש האחרון עלתה על במת תיאטרון "תמונע" ההצגה "צמר", הפקה קאמרית עצמאית מצוינת ויוצאת דופן בפרינג' המקומי. ההצגה החדשה בתיאטרון "תמונע" העלתה גבוה את רף הפקות הפרינג' התיאטרלי ועל כך יש לברך. "צמר" מתחיל בחדרה הקטן של רוז, אישה בת 30 פלוס עם נפש ילדותית, שברירית ובלתי מאוזנת, שחוזרת הביתה עם קליף, נהג משאית שנתקע בעיר הקטנה בה היא חיה ומקווה שההזמנה שלה תוביל ללילה סוער. השניים מתקרבים ומתרחקים ובדרך פותחים רחב את הדלת ומאפשרים לקהל להיכנס להם אל תוך הנפש ולהציץ במקביל אל החור השחור של הבדידות האנושית.
  את המחזה המקורי כתב האמריקני ויליאם מסטרוסימונה שאף זכה עליו בפרס המבקרים לשנת 1982. את הגירסה הישראלית למחזה כתבה שיר פרייבך, שגם ביימה והפיקה את ההצגה המועלית לראשונה בישראל. התרגום של פרייבך זורם כמו ים מפיהם של אורנה רוטברג ("גן ריקי", "געפילטא פיש") ושי זביב ("מנדרגולה", "גשם שוטף", "מרס תורכי"), ולא רק מפני שהשניים מביאים לבמה משחק נינוח ולא משתדל. עבודת התרגום, שלעתים קרובות מפילה או מרוממת מחזה, עשירה ונפלאה. זוג השחקנים המוכשרים והכימיה הנהדרת ביניהם הופכים את "צמר" לפיסת חיים מרגשת שראוי לה ולקהל שלא תיקבר באופן זמני או קבוע רק בתל-אביב.
  "צמר" היא הפקה משובחת שבלתי אפשרי לא להתחבר אליה. היא מטופחת, אסתטית, חכמה ולא מתחנפת. כל פרט בהפקה נלקח בחשבון החל מפרטי הלבוש, דרך אביזרי הבמה ועד לתפאורה המוקפדת. המוזיקה להצגה מורכבת מעיבוד מחודש נפלא של פוליאנה פרנק (שרון בן-עזר וחיים פרנק אילפמן) לשיר "All Of Me" (במקור בביצוע בילי הולידיי האגדית) ו"Is There Any Way Out Of This Dream" (במקור של טום ווייטס, נכתב לפסקול הסרט של קופולה "אחד מהלב"). שני השירים שמתלבשים על המחזה כמו מסמרים על ידיו של הצלוב, קורעים את הלב לגזרים ומוסיפים להצגה עוד נדבך של עומק. המחזה בגרסתו הנוכחית הוא חוויה נוגעת ללב שלא בקלות תשכח.

  "צמר" - 7,8,15,20 ביוני בשעה 20:30 בתיאטרון "תמונע"

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "צמר". אורנה רוטברג ושי זביב
  חיפוש אחרי חום אנושי
  לאתר ההטבות
  מומלצים