שתף קטע נבחר

יהדות התורה בדרך חזרה לממשלה

רה"מ: יהדות התורה הסכימה לתמוך בתוכנית הכלכלית. בש"ס מביעים אופטימיות לגבי השינויים בתוכנית הכלכלית

ראש הממשלה, אריאל שרון, ביקש מחברי הכנסת של יהדות התורה לתמוך בתוכנית הכלכלית, שתועלה להצבעה בקריאות שנייה ושלישית. בתגובה לבקשתו של ראש הממשלה ענו חברי הכנסת כי ינהגו על פי הוראת "גדולי התורה".
בפגישה שהתקיימה הבוקר (א') בין חמשת חברי הכנסת של סיעת "יהדות התורה", לבין ראש הממשלה, ראש לשכתו דב וייסגלס ומנכ"ל המשרד אביגדור יצחקי, דנו הנוכחים בדרכים להחזרת חברי הכנסת לתפקידיהם הקודמים במסגרת הקואליציה. שני סגני השרים של הסיעה פוטרו בעקבות הצבעתם נגד התוכנית הכלכלית והחלו מהלכים להדיח את יו"ר ועדת הכספים, ח"כ יעקב ליצמן.
אחת מדרישות סיעת יהדות התורה מראש הממשלה במסגרת המו"מ לחזרה לקואליציה היא שהשירות הצבאי המכונה "שלב ב'", המיועד לתלמידי ישיבות, יוגדר כשירות צבאי מלא לצורך זכאות לקצבת יוצאי צבא. לטענתם, "מדובר בסעיף אנטי חרדי מובהק, לפיו בקצבה יזכו עולים ששירתו חודש, ובחורי ישיבות הסדר ששירתו 18 חודשים, אבל לא בחורי ישיבות חרדיות". בנוסף, דורשת יהדות התורה ביצוע תוכנית הבראה לגני הילדים של יהדות התורה. כן דורשת הסיעה שלא ייפגעו קצבאות הילדים.
ח"כ אברהם רביץ הפתיע את הנוכחים כשהציע שיהדות התורה תתמוך בתוכנית הכלכלית, אבל לא תשוב לפי שעה לקואליציה, עד שימוצה המו"מ על דרישותיה. בסיום הפגישה אמרו חברי הכנסת של יהדות התורה שראש הממשלה הבטיח לבדוק את קיצוץ הקצבאות ליוצאי צבא חרדים. הוא לא התחייב שליצמן לא יודח מתפקידו ולא דרש לחתום על מכתב, דומה למכתבו של יו"ר ש"ס, אלי ישי.
שרון הודיע אתמול לבכירים בקואליציה על סיכום שהושג עם יהדות התורה, ולפיו תתמוך הסיעה - על כל חמשת חבריה - בתוכנית הכלכלית, ובתמורה תקבל הסיעה את כל התפקידים שהיו לה עד לפרישתה, כולל ראשות ועדת הכספים.

ש"ס אופטימית: התוכנית הכלכלית תשונה

שרי ש"ס צפויים להישבע מחר אמונים מחדש, לאחר שהתפטרותם נכנסה לתוקף בשבוע שעבר. את חזרתם של שרי ש"ס סלל מכתב של יו"ר התנועה, אלי ישי, שבו התחייב שחברי הכנסת שלו יתמכו בקריאה שניה ושלישית בתוכנית הכלכלית וימלאו בקפידה את החלטות הממשלה.
בכיר בש"ס אמר שכאשר יוצגו ההישגים של ש"ס בעניין השינויים בתוכנית הכלכלית, כל המשבר האחרון יראה באור אחר ויו"ר התנועה, אלי ישי, יוכל לומר: "אם כדי להשיג הישגים כאלה אצטרך לעבור כל פעם כזאת השפלה, אני מוכן". היום יימשכו המאמצים להגיע לסיכום על שינויים בתוכנית הכלכלית, שיאפשרו לש"ס להציג הישגים לקהל בוחריה. בסוף השבוע התקשר ראש הממשלה לשר האוצר, סילבן שלום, וביקש ממנו להפגש עם נציגי ש"ס ולדון איתם בבעיותיהם.

ח"כ ויצמן שירי מועמד לתפקיד שר

בתוך כך, ראש הממשלה, אריאל שרון, הודיע לח"כ ויצמן שירי (עבודה), שהוא מתכנן להציע לו תפקיד של שר בממשלה (במקום סלאח טריף שפרש), לאחר שלא יוכל לעמוד בהתחייבותו למנותו ליו"ר ועדת הכספים במקומו של יעקב ליצמן (אגודת ישראל).
ח"כ שירי אמר אתמול: "ראש הממשלה שוחח איתי, והבהרתי שאהיה מוכן להיות שר רק אם יפקידו בידיי תחומי תשתיות, שיסייעו להוציא את המדינה מהפקק שבו היא נתונה".
בעבר כבר הוצע לח"כ שירי להיות שר בלי תיק, אך הוא סירב ואמר שאין לו עניין לנפח את הממשלה ולחמם כיסא לשווא. מינויו טעון הסכמה של מרכז מפלגת העבודה, אך יש להניח שהוא לא ייתקל בבעיה, שכן חיים רמון ושלמה בן-עמי, הנחשבים בכירים ממנו, השיבו בשלילה להצעה.
ח"כ שירי ימשיך בשלב זה לעמוד בראש הוועדה המיוחדת לטיפול בתוכנית החירום הכלכלית, למרות שח"כ ליצמן יישאר יו"ר ועדת הכספים.

בהכנת הידיעה השתתפה נחמה דואק

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום : ארכיון ידיעות אחרונות
ח"כ ליצמן
צילום : ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: מתוך אתר הכנסת
ויצמן שירי
צילום: מתוך אתר הכנסת
מומלצים