שתף קטע נבחר

הפרצה בגדר

התוואי שסימן שרון לגדר ההפרדה שהקמתה אושרה אתמול משאיר עשרות אלפי פלסטינים ממערב לגדר. ללא תהליך מדיני, יוביל הדבר להמשך הטרור ואלי אף להגברתו

אתמול אישר ראש הממשלה את תוכנית גדר ההפרדה באזור קו התפר. לכאורה - ניצחון הקו המתון, למעשה - תרגיל נוסף של שרון. כמו השלום והביטחון, המדינה הפלסטינית, הוועידה האזורית, חיסול ערפאת ופיטורי שרי ש"ס, גם כאן מדובר בהונאת הציבור ובמבוא לאסון. משנתן את האישור להקמת הגדר יכול שרון להציג את עצמו כאן ובוושינגטון כמצדד פשרן ב"הפרדה", והאסון הוא בכך שהתוכנית שאושרה פירושה המשך הטרור ואולי אף הגברתו.
עם זאת, המהלך הזה קונה לשרון זמן נוסף לסיכול התהליך המדיני.
זה למעלה משנה מונע ראש הממשלה עבודות גידור והפרדה בקו התפר, הוא הקו הירוק. גדר כזו היא קו הלגיטימיות של ישראל בעולם, וגם קו ההפרדה הנכון מבחינה ביטחונית, משום שהיא מוציאה אל מחוץ לגדר את ריכוזי האוכלוסייה הפלסטינית. שרון העדיף זרימה חופשית של פלסטינים לתוך מדינת ישראל של הקו הירוק, על פני הקמת קו שיוכיח שהוויכוח האמיתי הוא על ההתנחלויות ולא על הביטחון.
לאחרונה החלו להישמע קולות שאומרים ומוכיחים שההימנעות מהקמת גדר הפרדה היא תוצאה של רשלנות של הממשלה, שהובילה לחדירת מחבלים לערי ישראל ולרצח אזרחים. כל ממשלה אחרת הייתה נופלת אחרי מחדל כזה, אבל שרון וחבורתו דחו את ההאשמות האלה בטענה שערפאת אשם, ובהנחה שהציבור המשוטה, המבוהל והזועם - יאמין. וזה אכן מה שקרה.
הקריאה המתגברת להפרדה חד-צדדית, והדיבורים על מחדל ביטחוני אילצו את שרון להיכנע לתביעה שהוביל שר הביטחון, אלא שהוא אינו חושב לרגע להניח לגדר לקבוע עובדות בשטח. מי שיבדוק מה קרה בין הגשת התוכנית לשרון ועד לאישורה יגלה ששרון זרע מוקשים שימנעו מן הגדר לתפקד, הן כמחסום והן כשינוי תודעתי בעניין הקו הירוק.
עיון בתוואי שאושר אתמול מגלה, למרבה הזוועה, כי הקו ששרון התווה על-גבי התכנית המקורית עובר מזרחה מברטעה ובאקה אל-שרקייה (יישובי הרשות). התוצאה תהיה שעשרות אלפי פלסטינים שאינם אזרחי ישראל, ושיש להם קשר ישיר עם לב הגדה, יחיו מהצד המערבי של הגדר ויוכלו להגיע לתוך תחומי ישראל באין מפריע (אלא אם נכלא אותם בגטו), ובכל רגע נתון. אין דרך להבין את האקט המשונה הזה, אלא באופן שבו מבינים מדוע פסגות יושבת על רמאללה: מתוך כוונה לנהל מלחמה של מאה שנות טרור, במטרה להגיע למצב של "אנחנו או הם", ובעזרת השם זה יהיה "אנחנו".
צריך לומר באופן גלוי שגדר, כל גדר, שתוקם בלי תמיכה של הליך מדיני לצידה היא מתכון לפריצת הטרור במקומות אחרים, ובסופו של דבר יתברר שלא הושגה שום מטרה. אולי נצליח להביא ביטחון לבת-חפר ולנתניה, אבל במקביל ייחשפו לטרור אריאל ותל-אביב. גדר כזאת תחסום בעיקר אנשים קשי-יום, שמסתננים לישראל באלפיהם מדי יום כדי לפרנס את משפחותיהם, תגביר את המצוקה הכלכלית הנוראית ממילא בשטחים, ותכך תגדיל את הזעם המטורף, התסכול וחוסר האונים שמובילים לטרור, ולסדק שדרכו הוא יוכל יחדור לערי ישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים