שתף קטע נבחר

טייסון נגד לואיס: האדרנלין חוזר לזירה

לאחר שהחליפו כל מהלומה מילולית אפשרית מחוץ לזירה, יחבטו, סוף סוף, מייק טייסון ולנוקס לואיס זה בזה בקרב מסקרן במיוחד. אז רגע לפני שהם מתחילים לדמם, שגיא אלבז מתענג על שני מתאגרפים שמייצגים את רוח התקופה

אחרי תקופה ארוכה של תרדמת, שוב יוכלו אוהדי האיגרוף להתמרק לקראת המפגש המסקרן בשבת בין אלוף העולם במשקל כבד, לנוקס לואיס הבריטי, לבין אלוף העולם לשעבר והטוען לכתר, מייק טייסון. השניים יפגשו ב"פירמיד ארינה" בממפיס, טנסי, לאחד הקרבות המרתקים ביותר בתולדות האיגרוף.
טייסון ישאף להצטרף לחבורה אקסקלוסיבית שזכתה בתואר העולמי במשקל כבד שלוש פעמים: מוחמד עלי, איבנדר הוליפילד ולנוקס לואיס עצמו. בנוסף, אם ינצח את לואיס, יהיה טייסון למתאגרף הראשון שיניף את החגורה בשלושה עשורים שונים: שנות השמונים, אז הפך בגיל 20 לאלוף העולם הצעיר בהיסטוריה במשקל כבד (שנת 1986), בשנות התשעים ובעשור הראשון של שנות האלפיים.
חייו של טייסון כבר מזמן אינם סיפור של מתאגרף מצליח. ענק האיגרוף האמריקני, בעל מאזן של 49 נצחונות, מהם 43 בנוק אאוט, ו-3 הפסדים, הוא מעין גלדיאטור מודרני. על חייו של האיש נעשו לא מעט סרטים תיעודיים, בהם נעשה ניסיון (לא תמיד מוצלח) לפענח את אישיותו המורכבת. רשיון האיגרוף שלו נשלל יותר מפעם אחת, לאחר שהסתבך בלא מעט תקריות הן בזירה והן מחוצה לה. טייסון מצא עצמו מסתבך בתגרות, נוהג בשיכרות, מואשם בסוג של קניבליזם (אחרי שנשך את אוזנו של איבינדר הוליפלד במהלך קרב) והשיא: הרשעה באונס של מלכת יופי שחומת עור. אגב, כאילו כדי להוסיף לאניגמטיות של אישיותו, הצטלם טייסון לפני מספר ימים, כשהוא מחובק עם פעיל למען זכויות ההומוסקסואלים שהפגין נגדו.
למרות התדמית הפרובלמטית, עולם האיגרוף נושא עיניים אל האיש שיכול לעורר עניין מחודש בספורט הנהדר, ותתפלאו - גם האצילי הזה. יחד עם זאת, טייסון לבדו אינו מספיק. לאורך השנים הוא סבל מהיעדר יריבים ראויים לשמם, עד שפגש את איבנדר הוליפילד. מלבד הוליפילד, ממתין לו בזירה מתאגרף נוסף, לנוקס לואיס (מאזן של 39 נצחונות, מהם 30 בנוק אאוט, 2 הפסדים ותיקו אחד). הבריטי המצויין, המחזיק בתואר אלוף ה- WBC וה- IBF, לא מתכוון לשמש כתפאורה בהצגה של טייסון. לפני כחצי שנה הוא פירק את חאסים רחמן (ששנה לפני כן גבר עליו בנוק אאוט), טוען נוסף לכתר, וזכה בתואר אלוף העולם בפעם השלישית.
טייסון ולואיס אינם מתאגרפים מסוגו של עלי. הם לא ירקדו כמו פרפרים מסביב לבמה במשך 12 סיבובים ויעקצו כדבורה. מרגע הישמע הגונג הם מסתערים על היריב, כמו פר הרואה לנגד עיניו סדין אדום. בדומה לענפי ספורט אחרים, האיגרוף איבד מעט מהטכניקה ומהכישרון של העבר ומתבסס בשנים האחרונות על טקטיקה, מהירות ובעיקר - הרבה מאד כוח. מהבחינה הזאת, טייסון ולואיס הם שני מתאגרפים המתאימים לרוח התקופה.

סינדרלה, נעלי זכוכית וניתוחים פסיכולוגים

כפרומו לקרב החלו שני המתאגרפים בחילופי מהלומות מילוליות כחלק מה-'טראש טוק' המסורתי. זה התחיל עם מטאפורות עדינות מעולם האגדות (טייסון ללואיס: "אתה סינדרלה ואני אשבור לך את נעלי הזכוכית"; לואיס לטייסון: "ארביץ לו ואגרום לו לבכות") נמשך עם ניתוחים פסיכולוגיים מורכבים (לואיס: "טייסון הוא מפגר, שחצן ובור") והגיע עד להצהרות קרב מדממות (טייסון: "אני רוצה להרוג את לואיס בזירה"). נקודת הרתיחה הייתה במסיבת עיתונאים לפני מספר שבועות. הפעם הוחלפו שם מהלומות כואבות וטייסון אף חזר על התרגיל האוראלי החביב עליו, כאשר נגס ברגלו של לואיס.
הצגה, או לא, את התשובה האמיתית לשאלה מי טוב יותר, אפשר יהיה לראות בשבת, בממפיס, ארצות הברית. שני המתאגרפים כבר אינם ילדים – לואיס בן 37 וטייסון בן 36. ביחד עם הוליפילד בן ה- 39 הם מרכיבים טריו 'גריאטרי' במיוחד. עדיין מוקדם להשוות את השלושה למתאגרפים הגדולים של שנות השבעים, אולי התקופה הגדולה ביותר של האיגרוף במשקל כבד, שכללה את מוחמד עלי, ג'ו פרייזר, ג'ורג' פורמן וגם קן נורטון, אבל להתמוגג על העבר ולפנטז על הווה דומה, בהחלט מותר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מייק טייסון (מימין). במחלוקת תמידית
צילום: איי פי
צילום : איי פי
לנוקס לואיס. לשמור על האוזניים
צילום : איי פי
מומלצים