שתף קטע נבחר

מסתמן: העבודה תתמוך בתוכנית הכלכלית

הליכוד החליט למשוך הצעתו להטבה לחרדים בקצבאות הילדים, ובעקבות ההחלטה צפויה מפלגת העבודה לתמוך בתוכנית הכלכלית, לאחר הצבעה בסיעה

יו"ר הקואליציה, זאב בוים, משך בצהרים (ד') את התיקון שהליכוד וש"ס הציעו, לפיו החרדים ששירתו תקופה קצרה מאוד בצבא יזכו לקצבאות ילדים מוגדלות.
בוים הסביר ש"הליכוד ניסה להגיע להבנה פוליטית עם ש"ס, לאחר שמפלגת העבודה זגזה כל הזמן במהלך הבוקר. חשבנו שכדי להעביר את תוכנית החירום צריך לפעול עם ש"ס". אולם בוים משך את ההצעה, לאחר שהיועצת המשפטית של הכנסת הבהירה שההצעה אינה חוקית משום שהגדרה של יוצאי צבא על פיה, לא תהיה קבילה בבג"ץ.
למרות הודעת הליכוד, בעבודה לא מיהרו להכריז על תמיכתם בתוכנית הכלכלית. ראש סיעת העבודה, אפי אושעיה, אמר כי "איננו מתחייבים לתמוך בהצעה כפי שהיא. נקיים ישיבת סיעה ונחליט בעניין".
עם זאת, הוא אמר כי "העבודה תצביע בעד, אלא אם ראש הממשלה ייכנע לחרדים פעם נוספת וינסה לרמות שוב את סיעת העבודה".
קודם להצבעה בכנסת סיעת העבודה תקיים ישיבה שבה תחליט רשמית על עמדתה בהצבעה. מסתמן ש-14 מתוך 25 תומכים בתוכנית ושלושה נמנעים. ייתכן שיו"ר הסיעה ייתן פטור בהצבעה לחבר הכנסת נאווף מסלחה.

העבודה שינתה עמדתה

קודם לכן החליטה מפלגת העבודה להצביע נגד התוכנית הכלכלית, לאחר ששינתה את עמדתה בנושא מספר פעמים.
בקריאה הראשונה תמכה העבודה בתקציב, אולם אתמול, לקראת ההצבעה על הקריאות השנייה והשלישית, הודיע יו"ר המפלגה, בנימין בן אליעזר, לשר האוצר, סילבן שלום, שהעבודה לא תוכל לתמוך בסעיף המורה על קיצוץ קטן יותר בקצבאות ילדים של יוצאי צבא. יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, הסביר שהתוכנית מפלה את הערבים לרעה, והיא "גזענית".
הבוקר נפגשו ראש הממשלה שרון ובן אליעזר, בניסיון להגיע לפשרה. זמן קצר קודם-לכן נודע על הפיגוע בצומת מגידו. כאשר התבררו ממדי הפיגוע, הבין בן אליעזר שאין זה הזמן לפוליטיקה, והחליט שהעבודה תתמוך בתוכנית הכלכלית. בעבודה נשמעה ביקורת נוקבת על ההחלטה של בן אליעזר. ח"כ נוואף מסאלחה אף הודיע שהוא מתפטר מהעבודה ומוועדת הכנסת לאישור התוכנית הכלכלית.
אבל בינתיים התברר לחברי הכנסת של העבודה כי הוכנס לתוכנית הכלכלית שינוי של הרגע האחרון (שכאמור בוטל לבסוף), במסגרת סיכום שהושג בין הליכוד לחרדים. לפי השינוי הזה, גם חרדים ששירתו שירות מקוצר של שלושה חודשים יהיו זכאים לקצבאות זהות לאלה שזכאים להם יוצאי צבא.
בעקבות שינוי התוכנית הודיע אושעיה, כי העבודה תצביע נגד התוכנית הכלכלית. אושעיה טען כי "ראש הממשלה שינה את החוק שעבר בקריאה ראשונה באופן שסותר את ההסכמות בממשלה על מנת לקנות את קולות החרדים". לדבריו, "סיעת העבודה לא תסכים שהחרדים ששרתו ימים בודדים בצה"ל ייהנו מקצבאות ילדים מוגדלות כמו יוצאי צבא רגילים". בעבודה אמרו כי השינוי הזה, שמפלה את האזרחים הערבים באופן בוטה, הוא "ייהרג ובל יעבור".

לפנייה לכתב/ת
צילום רויטרס
בן אליעזר. ספג ביקורת
צילום רויטרס
מומלצים