שתף קטע נבחר

"הכנסת חוקקה חוק גזעני"

שריד במתקפה על הפגיעה בקצבאות הילדים של הערבים: "הכנסת הבאישה את ריח ישראל ברבים כמדינת אפרטהייד". השר שלום: אני גאה בחוק שמעדיף יוצאי צבא. ועד הרשויות הערביות וחברי כנסת מסיעות ערביות עתרו לבג"ץ נגד החוק

ועד ראשי הרשויות הערביות הגיש הבוקר (יום ה') עתירה דחופה לבג"ץ נגד התוכנית הכלכלית שאושרה בממשלה. גם חברי הכנסת מוחמד ברכה, אחמד טיבי, תמר גוז'נסקי ועיסאם מח'ול עתרו נגד הקיצוץ בקצבאות הילדים, שלטענתם, מפלה את המגזר הערבי.
יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי שריד, תקף הבוקר בחריפות את החלטת הכנסת אמש לפגוע בקצבאות הילדים של מי שלא שירת בצבא. "הכנסת חוקקה את החוק היותר גזעני במדינה דמוקרטית כלשהי בעולם", אמר שריד, "הכנסת הבאישה את ריח ישראל ברבים כמדינת אפרטהייד. מעכשיו, יהיה לכל שונא ישראל חומר מבוסס נגדנו. מפלגת העבודה בגדה במורשת רבין, שהסיר בשעתו את הכתם המכוער של האפליה בקצבאות הילדים מפניה של המדינה. ועכשיו מפלגת העבודה נותנת את ידה להחזרת הכתם".
בנאומו אמש במליאה אמר שריד כי העובדה שהוא וח"כ בני איילון משתייכים לאותו עם היא בגדר תאונה היסטורית. שריד וד"ר יצחק קדמן, מזכ"ל המועצה לשלום הילד, אמרו שיגישו בג"ץ נגד החקיקה.
שר האוצר, סילבן שלום, אמר בתגובה לטענה כי סעיף קצבאות הילדים הוא גזעני: "אני גאה להיות זה שמציג העדפה ברורה ליוצאי צבא" והוסיף: "השירות הצבאי צריך להיות לא רק נטל אלא גם נכס".
על פי התוכנית שאושרה יהיה קיצוץ של ארבעה אחוזים בקצבאות הילדים של משפחות יוצאי צבא, וקיצוץ של 24 אחוז למשפחות שלא שירתו בצה"ל. כיוון שההחלטה פוגעת גם במעמדם של החרדים, קיבלו הסיעות הדתיות, לטענתן, הבטחה מראש הממשלה להעביר הצעת חוק שתאפשר להשוות את מעמד אברכים ששירתו ארבעה חודשים למעמדם של יוצאי צבא. באופן כזה כמעט כל החרדים יסבלו רק מהקיצוץ בשיעור הנמוך יותר. הליכוד עשה מאמצים להעביר כבר אמש נוסח שכזה, אולם העבודה התנגדה לכך. דובר סיעת ש"ס, איציק סודרי, אמר כי בין ראש הממשלה לאלי ישי הושגה הסכמה לפיה הממשלה תתמוך בהצעת חוק שתגיש ש"ס, שתאשר תשלום קיצבאות לחרדים ששירתו מספר חודשים בצבא, במסגרת שלב ב'.
כמו כן אומרים בש"ס כי הובטח להם שיבוטל קיצוץ של 100 מיליון שקל במשרד העבודה, ושתוחזר ההנחה בארנונה וסיוע בשכר דירה למקבלי הבטחת הכנסה.

בכתיבת הידיעה השתתפו אפרת וייס ואבישי בן חיים

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
תקף את ההחלטה. שריד
צילום: דודו פריד
מומלצים