שתף קטע נבחר

שריד: ארה"ב חייבת לכפות לו"ז להסדר

בראיון ל-ynet קורא יו"ר האופוזיציה להכריז על מנדט בינלאומי בשטחים, ואומר: "ערפאת משמש אליבי לכל הכישלונות של שרון"

יו"ר האופוזיציה, יוסי שריד, קורא לממשל האמריקני לכפות על ראש הממשלה, אריאל שרון, הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות. "בניגוד להבטחות הממשלה, ההתנחלויות לא הוקפאו ולו ליום אחד, ועשרות התנחלויות חדשות עולות על הקרקע בתכסיסים שונים. כשם שערפאת משקר לעולם בעניין הטרור, כך משקרים שרון, פרס ופואד בעניין ההתנחלויות", אומר שריד בראיון ל-ynet. הפיתרון שהוא מציע: מנדט בינלאומי בשטחים.

אם ערפאת איכזב, ודרכו של שרון מונעת השגת הסכם, כיצד אפשר להתקדם בכל זאת?

ראשית, מוכרחים להבין, שמתוך המצוקה והסבל בשטחי הרשות, רק טרור יכול לצמוח. כדי להתקדם, צריך להזמין מנדט בינלאומי, שיחליף את הכיבוש הישראלי בשטחים וישקם את התשתיות הפלסטיניות בגדה. זה יהיה כרוך בהצבת כוח צבאי לאורך הקו הירוק. בפועל, יחליף כוח זה את ערפאת, אם הוא יישאר בתפקידו באופן פורמלי בלבד. צריך לחשוב במושגים חד-צדדיים, ולהבין ששרון וערפאת חיים זה מזה ומחזקים זה את זה, וטוב להם ביחד.

האם אתה באמת סבור שיש סיכוי ריאלי למנדט הבינלאומי להתקבל כאן?

יש רתיעה בינלאומית מהצעת פתרון שכזה, משום שמשערים שתהיה לכך התנגדות חריפה בצד הישראלי. הרעיון של מנדט בינלאומי הוא רעיון נכון ביותר, לפי העיקרון ש"אין האסור מתיר את עצמו מן האסורים". בשיחותיי עם גורמים אירופאים, פלסטינים וערבים, אני מנסה להסביר שבלי לוחות זמנים ובלי ניסיון בינלאומי מאוחד לסייע לפיתרון, דבר לא יזוז. הפלסטינים לא הצליחו עם ערפאת, ואנחנו לא הצלחנו עם שרון.

מדברים שאמר נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ערב נסיעתו של ראש הממשלה לוושינגטון, נראה שהעמדה האמריקנית קרובה הרבה יותר לעמדתו של שרון. בוש מסכים עם שרון שאין להגדיר לוח זמנים להקמת מדינה פלסטינית

זה חבל מאוד. כל זמן שהאמריקנים לא יציגו לוחות זמנים, גם הנאומים של בוש יהפכו להיות יותר ויותר פאתטיים. אמריקה לא יכולה למלא באזור הזה תפקיד משמעותי רק בהבעת משאלות לב חסודות על הקמת מדינה פלסטינית, ללא לוח זמנים ליישום.

האם לדעתך הרפורמות ברשות יכולות ליצור מנהיגות אלטרנטיבית שתאפשר התקדמות מדינית?

כל הרעיונות האלה נלעגים ומגוחכים. בעניין המנהיגות, האלטרנטיבית צריך לחדול מהדיבור הזה. הרי בכל פעם שאנחנו מצביעים על מועמד פוטנציאלי כזה או אחר, אנחנו רק הורגים את סיכוייו להיות מנהיג. באשר לרפורמות, הן פשוט תירוץ להימנע מהגעה לשולחן המשא ומתן. זה בדיוק כמו שהפלסטינים יגידו שהם רוצים לחולל רפורמות בשלטון הישראלי.

מדוע שרון זוכה כעת לפופולריות שיא, בשעה שהכלכלה והביטחון נמצאים בשפל?

הוא זוכה לפופולריות הזו משום שערפאת משמש אליבי לכל כשלונותיו. ברור שמוטב היה לו שיתף ערפאת פעולה עם מחנה השלום.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
"רעיונות נלעגים". שריד
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים