שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כרם בצורת דלתון

  כשתחלצו את הפקקים מהיינות החדשים של יקבי דלתון, יציפו את הסביבה ניחוח מרומז של שזיף בשל ומתוק, זר נאה של ריח פרי טרופי ופרחי הדר שספגו שמש ישראלית. היש דרך נפלאה יותר להתחיל את הקיץ?

  יקב דלתון בגליל העליון הוא בין הבודדים בסצינת היין המקומית, היושב בתוך כרמיו. יש לכך יתרונות בתחום היופי, כאשר בעד החלק השקוף של הגביע המלא למחצה אפשר לראות באופק את הגפן ממנה החל הכל. וגם באופן מעשי, מבקש כל יינן להביא את ענביו ליקב מהר ככל שאפשר מרגע הבציר – לשלוט מיד על התעוררות תהליך התסיסה המתחיל כבר עם השמרים הטבעיים הפזורים על קליפתם.
  מאז הקימו משפחות אהרוני וממן את היקב ב 1995. הם נעזרו ביינים מוכשרים, אנשי מקצוע ממדינות יין בעלות מסורת, או מעוף. דוד דאסה, היינן של דלתון, נעזר בג'ון וורנטשוק האוסטרלי, וכריסטופל רו הדרום אפריקני. התוצאות כמעט תמיד מהנות מאוד, ואם הן מפתיעות, הן מפתיעות רק לטובה. חך שצבר שעות לגימה של יינות דלתון בשנים האחרונות, יכול להתחיל לדבר על טעמי הטרואר שלהם, למשל, משהו לימוני הדרי, רענן בסוביניון בלאן, ועוד.
  בימים אלה התגלגלו אל שולחנו של המדור שני בקבוקי דלתון חדשים. קיבלו זמן מנוחה, להתאושש מן הדרך, ורק אחר כך נפקקו ונטעמו.
  "כנען אדום מבציר 2000", עשוי ערבוב של 60% ענבי קברנה סוביניון, והשאר מרלו. זהו יין קל, מהנה בצעירות וברעננות הטובים שלו, מעניין בניחוח המרומז של שזיף בשל ומתוק, ומתגלגל היטב על הלשון. לקנות ומיד לשתות (מחיר לצרכן, 34 שקלים).
  ה"שרדונה 2001", נעשה מן התירוש החופשי של הענבים – האיכותי יותר – אשר נבצרו בחודש אוגוסט של השנה שעברה. ההתססה והשמירה היו אך ורק במיכלי נירוסטה, ללא חבית, מה שנותן יין לא מורכב, אך סימפטי בהחלט. יש בו יובש הגון, גוף בינוני, וזר נאה של ניחוחות פרי טרופי ופרחי הדר שספגו שמש ישראלית (מחיר לצרכן, 33 שקלים).

  איי הבתולה הנצחית

  לא נראה שיש שינוי במצב איי הבתולה. למרות השנים החולפות, ולמרות העובדה ששודדי ים כבר אינם פוקדים את האיזור לעיתים קרובות, רום קריבי מצויין יודעים לעשות שם. גם אם השיטות הפכו תעשייתיות יותר מאז המאה ה 18, תקופת הקולוניאליזם ההולנדי, ותחנות הרוח הוחלפו באנרגיה חשמלית. את ההוכחה מספק הרום הבהיר של "קרוזן", המיושן בחביות עץ אלון, והוא אחד הידועים והמשובחים שבתוצרת האיים (40% אלכוהול). קשה לטעות בניחוח האופייני שלו. לבד, קפוא, או מהול במיץ לימון (דה בסט!), או כבסיס לקוקטייל, אין חבר כמו רום (מ. אקרמן, 79 שקלים לבקבוק).
  מאותו מקום, מגיעה גם סידרה עליזה (אשר לבעלי הגיל המתאים עשויה להזכיר את הכוכבת כרמן מירנדה, מבצעת ריקוד סוער לבושה חזיית בננות וחצאית קליפות קוקוס). מדובר ב"רום ליקרים", העשויים על בסיס הרום המזוקק של "קוזן" בתוספת טעמי פרי: בננה, אננס, תפוז וקוקוס. הם עוקצניים במידה (27.5% אלכוהול), נחמדים ביותר צעירים, ועם הרבה קרח, יהיו סיוע חשוב למעבר בטוח של הקיץ הנורא העומד להסתער. סעו בזהירות (כנ"ל, מ. אקרמן, 99 שקלים לבקבוק).

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים