שתף קטע נבחר

מגעים חשאיים בין מרוקו לישראל

המרוקנים מעוניינים לתווך בסיכסוך הישראלי פלסטיני ולהתיר לישראלים לבקר במרוקו. גורמים רשמיים משני הצדדים נפגשו ברבאט ובמדינה במזרח התיכון – ודנו בתכנית השלום של שרון ובשיתוף פעולה ביטחוני

ישראל ומרוקו מנהלות בשבועות האחרונים מגעים דיפלומטיים חשאיים. כך נודע ל"ידיעות אחרונות". המגעים חודשו בעקבות יוזמה של המרוקנים, שהביעו עניין לשוב ולתווך בסכסוך הישראלי - פלסטיני ולהתיר לתיירים ישראלים להגיע למרוקו.
מרוקו ניתקה את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל באוקטובר 2000, בעקבות פרוץ האינתיפאדה. כתוצאה מכך נסגרו משרד הקישור הישראלי ברבאט, בירת מרוקו, ומשרד הקישור של מרוקו בתל אביב. השבועון המרוקני "לה ג'ורנל הבדומדר" פרסם לפני כמה ימים כי פקידים ישראלים בכירים ביקרו באחרונה בחשאי ברבאט, ובמקביל יצאו פקידים מרוקנים לפגישה עם גורמים רשמיים מישראל, שהתקיימה באחת המדינות במזרח התיכון.
במהלך השיחות קיבלו המרוקנים סקירה על תכניות השלום של ישראל, כולל תכניות השלום של ראש הממשלה, אריאל שרון, ושל שר החוץ, שמעון פרס, הכוללות ויתורים טריטוריאליים בגדה המערבית וברצועת עזה. נציגי מרוקו בדקו אפשרות לחידוש הדו שיח ויחסי השלום בין ישראל לפלסטינים, ואף הביעו את רצונה של מרוקו לשוב ולשמש צד פעיל בפתרון הסכסוך.
במהלך השיחות הביעו נציגי מרוקו נכונות לשוב ולפתוח את ארצם לתיירים מישראל. נודע כי המרוקנים שוקלים לפתוח מחדש נציגות דיפלומטית קטנה בישראל, שבה יוצב דיפלומט זוטר שיעניק אשרות לאזרחים ישראלים שיבקשו לבקר במרוקו. המרוקנים גם ביקשו סיוע ישראלי בהקמת קו ביצורים לצורך יצירת חיץ בין מרוקו לסהרה המערבית, הדורשת עצמאות.
עד כה התקיימו שתי פגישות, ובין הצדדים נערכות בימים אלה שיחות טלפון רבות. נודע כי המגעים החשאיים מתנהלים בברכתו של מלך מרוקו, מוחמד השישי. גורמים רשמיים במשרד החוץ בירושלים סירבו אמש להתייחס לידיעה בשבועון המרוקני, אך לא הכחישו את דבר קיומם של מגעים בין ישראל למרוקו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים