שתף קטע נבחר

העבודה: מפסיקים להצביע עם הקואליציה

במפלגה זועמים על כך שחברי כנסת מהליכוד תמכו בהצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית להסכמי אוסלו. למרות תמיכת הח"כים מהליכוד - הכנסת דחתה את ההצעה

סיעת העבודה הודיעה אתמול (ד') כי היא מפסיקה את שיתוף הפעולה עם הקואליציה בהצבעות במליאה ובוועדות, בעקבות תמיכת חברים מסיעת הליכוד בהצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת הסכמי אוסלו.
בעבודה טוענים כי הצבעת חברי הכנסת מהליכוד מנוגדת להסכמים הקואליציוניים, ויו"ר הסיעה, ח"כ אפי אושעיה, הודיע כי הוא משעה עצמו מחברות בהנהלת הקואליציה עד לקבלת הבהרות מראש הממשלה בעניין הצבעת חברי הליכוד.

מהומה בכנסת

ההצעה להקים ועדת חקירה להסכמי אוסלו הביאה למהומה במליאת הכנסת. שר החוץ שמעון פרס שעלה לדוכן כדי להשיב על ההצעה נאם בזעם לעבר חברי הכנסת מהימין: "צריך להקים ועדת חקירה להתנחלויות בלתי לגאליות שקמות בניגוד להחלטת הממשלה ובניגוד לכללי הביטחון. אתם עושים צחוק מכולנו. אוסלו היה תהליך נכון ונעשה עוול למדינה כאשר הפסיקו אותו. אוסלו נתן לישראל תנופה חסרת תקדים", צעק פרס לעבר ליברמן.
חברי הכנסת מהימין קראו כלפי פרס קריאות גנאי רבות. "שקרן", צעק הנדל לעומת פרס, לאחר שפרס טען כי "רבין היה תומך נלהב של הסכמי אוסלו". הנדל המשיך: "אתה הטעתה את רבין". "חתרן בלתי נלאה", כינו את פרס מספסלי הימין, "כל המצב הכלכלי הוא בגלל אוסלו, זה הביא הרס כלכלי".
הוויכוח התלהט כאשר עלה שר המשפטים, מאיר שיטרית, לדוכן המליאה והודיע כי הממשלה החליטה להתנגד לוועדה שתחקור את הסכמי אוסלו. השר רובי ריבלין קם על רגליו וצעק: "מה פתאום, אין החלטה כזאת". שיטרית ענה: "יש החלטה, אתה פשוט לא יודע".
מבדיקה עם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב בוים, עולה כי היה חופש הצבעה בנושא: "אפי אושעיה נרדם בשמירה. הוא ידע את הדברים. חברי העבודה לא מאיימים עלי. אין להם חיצים באשפה, כי בכל מקרה יש להם קבוצה של חברים שתמיד מצביע נגד הממשלה. זה לא כזה איום גדול", אמר והוסיף: "אני נגד הסכמי אוסלו, וחושב שכעת אין להרבות מחלוקת כי אנו במלחמה. לכן נמנעתי בהצבעה. עוד יגיע הזמן להקים ועדת חקירה ממלכתית להסכמי אוסלו".
בהצבעה שנערכה לאחר הדיון הצביעו מספר חברי כנסת מהליכוד בעד הקמת הוועדה, שכונתה: "הוועדה לבדיקת פשעי אוסלו". 34 התנגדו להצעה ו-26 תמכו בה. בין התומכים היו גם חברי הליכוד אברהם הירשזון, אלי כהן ואיוב קרא מהליכוד. השר ריבלין ויו"ר הקואליציה זאב בוים נמנעו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אתר הכנסת
מחכה להבהרות. ח"כ אושעיה
צילום אתר הכנסת
מומלצים