שתף קטע נבחר

השר ישי: חייל לא יהודי פחות נאמן למדינה

שר הפנים התלונן: "יש עולים שהגיעו עם אשרה מזוייפת, ועכשיו אי אפשר לגרש אותם, כי הם חיילים". הפתרון, לפי השר ישי: לתקן את חוק השבות

שר הפנים, אלי ישי, תקף ביום חמישי בחריפות חיילים לא יהודים המשרתים בצה"ל, ותהה לגבי נאמנותם למדינה. ישי, שנאם בכינוס בנושא "ההתבוללות בישראל" באוניברסיטת בר אילן, אמר: "אני אשמע קיצוני ופונדמנטליסטי ורע, אבל אני אומר לכם שהיום מאות חיילים בצה"ל אינם רוצים להישבע אמונים לצה"ל על התנ"ך, אלא נשבעים על הברית החדשה. על הברית החדשה הם רוצים להצהיר אמונים! וזה מפני שהם לא מרגישים קשר לעם היהודי, אלא טוב להם בארץ. מי אומר שמחר הם יילכו להילחם בכל המקומות? עצי אשוח, זה מה שאנו רוצים במדינת ישראל?".
הוא תקף את הצעת החוק המציעה להעניק אזרחות להוריו של כל חייל המשרת בצה"ל, אמר כי "יש עולים שהגיעו לישראל עם אשרה מזוייפת והתגייסו לצה"ל, ועכשיו הם חיילים שאי אפשר לגרש מכאן", אמר ישי והדגיש: "על פי הצעת החוק, את ההורים לא נוכל לגרש, וכך כל חייל מביא לפה את אביו ואימו והאחים. כל אחד מביא לפה עוד שבעה שמונה אנשים. זה יגיע לעשרות אלפים לא יהודים. אני מוחה לא פעם שהתקשורת מציגה תמיד סיפורים קשים. המצב מסוכן. מוכרחים להעביר תיקון לחוק השבות כי מי יודע מה יהיה פה עוד פחות מעשר שנים".
ישי הזהיר מפני אובדן הציביון היהודי במדינת ישראל עקב ההתבוללות. לדבריו, נתוני משרד הפנים מצביעים על כך שאחד מכל ארבעה אזרחים ישראלים אינו יהודי: "אולי בקרוב נראה עצי אשוח ולא נרות דולקים בכל בית בחנוכה. יש כל כך הרבה כנסיות בישראל היום. כבר ראיתי אדם יהודי שעונד צלב ורוצה לבנות כנסיה", אמר.

"בן עמי היה יפה נפש"

בנאום ארוך תיאר ישי כיצד הוא עומד בפרץ, מול בקשות רבות של לא יהודים לקבל אזרחות ישראלית: "אני עבדתי כשר העבודה והרווחה עם השר קהלני שהיה בביטחון הפנים ויחד הקטנו את מספר העובדים הזרים. אחריו בא השר שלמה בן עמי שהיה יפה נפש, ולא הסכים לגרש עובדים זרים. הוא אמר שזה לא הומני. יש לעובדים האלה הרבה סיפורים מרגשים שקשה לעמוד מולם, אבל אני מכיר גם הרבה סיפורים של מתגיירים שאחרי הגיור חוזרים ותולים את הצלב. כל כך לא אוהבים פה את המילה גירוש. מצדי אפשר לקרוא לזה במילים יותר יפות כמו 'הוצאתם מעבר לים'".
הוא סיפר כיצד התעקש והצליח להעביר החלטת ממשלה נגד איחוד משפחות בישראל: "כל המשפטנים אמרו לי שלא ניתן לאסור על ערביה להתחתן עם פלסטיני ולגור פה, אבל אני שמח שהעברתי את ההחלטה הזו. מעניין שבכל העולם האשה הולכת אחרי הבעל ורק בישראל הבעל הולך אחרי האשה. למה? בגלל תעודת הזהות, הקצבאות, הסיעוד, דמי האבטלה".

א-סנע: ישי במצוקה נפשית בגלל שיחרור דרעי

ח"כ טאלב א-סנע אומר בתגובה לדברים הקשים של השר ישי כי הוא אינו ראוי להיות מנהיג. "אני מבין את המצוקה הנפשית שבה נתון השר ישי ככל שקרב מועד שחרורו של אריה דרעי", הוא אמר. "הלחץ הזה מעביר אותו על דעתו והוא מתחיל לדבר שטויות. לדעתי ההתבטאויות הללו מוכיחות שהוא אינו ראוי להנהיג את ש"ס, או להיות מנהיג בכלל. ראינו איך החזיר את ש"ס לממשלה מכוח אמונתו בכיסא".
ח"כ מוסי רז שיזם הצעת חוק להעניק לכל חייל לא יהודי אזרחות, זועם על דברי ישי ומכנה אותם "גזעניים". "בצה"ל נכרתה ברית דמים בין ישראלים שרובם המוחלט יהודים אבל מיעוטם דרוזים, צ'רקסים, נוצרים ואפילו מוסלמים ואין לדחוק את המיעוטים הללו מהצבא. אופי הדברים של השר ישי הוא גזעני".
ח"כ יוסי שריד קורא להוציא את ישי ממשרד הפנים, וזאת כדי ש"עולים חדשים ובעיקר חיילים עולים שאינם יהודים, לפי עמדתו של ישי, יוכלו לנשום כאן סופסוף". שריד מוסיף כי "מדהים איך לוחם חירות לשעבר כמו נתן שרנסקי מוכן להשלים עם מלחמתו של ישי בעולים החדשים, ולהמשיך לשבת איתו בממשלה אחת".
סגן שר החוץ, הרב מיכאל מלכיאור אומר בתגובה כי "חוסר ההתמודדות של הנהגת המדינה עם שאלת העליה והזהות היהודית מדאיגה, ומביאה להעמקת השסע שאחד מסממניו – התבטאותו הבעייתית של שר הפנים. חוסר היכולת להכריע, נובע בין היתר משיקולי בחירות".
יו"ר תנועת שינוי, ח"כ יוסף טומי לפיד אומר כי "החוצפה הצינית של מנהיגי החרדים הגיעה לשיא חדש. אלפי עולים מחבר העמים, שאחד מהוריהם לא יהודי, משרתים כיום בצה"ל, בעוד שהשר ישי דואג לכך שחסידיו ישתמטו. ישי דואג שהעולים לא יילחמו בכל מקום, אבל גם יודע מי בטוח לא יילחם באף מקום".
חבר הכנסת אופיר פינס קרא לראש הממשלה, אריאל שרון, לפטר את ישי. לטענת פינס "ישי קורע לגזרים את היחסים בין העולים החדשים לחברה הישראלית ואינו האדם המתאים לתפקיד שר הפנים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רונן לידור
חיילים נשבעים על הברית החדשה. ישי
צילום: רונן לידור
מומלצים