שתף קטע נבחר

"שרון ובן אליעזר יקדימו את הבחירות למאי 2003"

בכירים במפלגת העבודה אומרים שבנימין בן אליעזר ואריאל שרון צפויים לסגור דיל: בחירות מוקדמות וממשלת אחדות אחריהן. עד אז, לדבריהם, פואד ינסה לבטל את הפריימריס לתפקיד יו"ר המפלגה ולהעביר את הבחירות למרכז בו יש לו רוב. בן אליעזר: אין סיכום

הכינוס הקרוב של מרכז מפלגת העבודה עשוי להניב כמה הפתעות, אם להאמין למה שאומרים כמה מבכירי המפלגה. תמצית הלחישות שלהם היא: מאבק ההישרדות של בנימין בן-אליעזר עשוי להביא להסכמה בינו לבין ראש הממשלה, אריאל שרון, על הקדמת הבחירות, כנראה למאי 2003, תוך הסכמה מראש על ממשלת אחדות; ופואד עשוי להפתיע ולהציע למרכז לבחור את יו"ר העבודה במרכז עצמו, ולא בפריימריס של כלל מתפקדי המפלגה באוקטובר.
העבודה – להזכירכם, המפלגה הגדולה ביותר בכנסת הנוכחית, ומי שאמורה להיות האלטרנטיבה לשלטון הליכוד - נתפסת בעיני רבים כרכוש נטוש. המון אנשים מסתובבים ליד הממותה השוכבת על הארץ, דוקרים מדי פעם כדי לבדוק אם יש בה חיים ומפנטזים איך הם מחלקים ביניהם את פרוותה. מהמועמדים לנסיכות – אנשי העסקים והאקדמאים שרק מחכים שמישהו יעניק להם את המנדט לנהל את המדינה - ועד למקימי הממשלות האלטרנטיביות למיניהם, ותתפלאו כמה כאלה יש, כולם מרגישים שהדרך המהירה ביותר למעלה היא להשתלט, במהירות וללא מאמץ רב, על השלד הבורסאי הזה.
בתוך המפלגה צץ איום, ראשון מסוגו בתולדותיה, על עצם קיומה ומהותה כגוף פוליטי מרכזי. הבטחתו של יוסי ביילין לפרוש, אם יישאר בנימין בן-אליעזר יו"ר, מעמידה את העבודה בסכנה של התבטלות פוליטית בבחירות הבאות. בינתיים, הצליח ביילין רק לכפות על חיים רמון מירוץ, שרמון לא ממש רצה בו.
ואם יש דבר שפואד יודע, זה להשיב מלחמה פוליטית. רבים מבכירי המפלגה משוכנעים, שבסוף השבוע הזה יתחיל המאבק שלו. כשלב ראשון, הוא יבקש להעביר את ההכרעה למרכז. במקום פריימריס בקרב מתפקדי המפלגה, יציע פואד למרכז לבחור בעצמו את היו"ר – הוא או רמון. במרכז יש לו רוב, ואי אפשר להשתלט עליו מבחוץ באמצעות התפקדות המונית. הנצחון שלו, במקרה כזה, מובטח.
גם אם זה לא יילך, בצמרת העבודה סבורים שפניו של בן-אליעזר למהלך משותף עם הליכוד, להקדמת הבחירות ולהבטחת קיומה של ממשלת האחדות אחריהן. פואד, אומרים במפלגה, אינו סבור שהעבודה יכולה לנצח –ושואף להבטיח לעצמו את תיק הבטחון. הקדמת הבחירות במהלך מוסכם עם שרון, והבטחה משותפת לממשלת אחדות, תעקר-למעשה את הבחירות, ואיתן את הדחתו הצפויה של בן-אליעזר אם יפסיד בהן.
אז זה מה שצפוי, אם להאמין ללוחשים: נסיון להעביר את הבחירה למרכז, ויהיו תוצאותיו אשר יהיו – מהלך להקדמת הבחירות תוך סגירה מראש של מה שיקרה אחריהן. כל זה, הם טוענים, יחסל סופית את העבודה כאלטרנטיבה, ישתיק את הקולות הקוראים (בלחש) ליציאה מהממשלה, וישאיר את השמאל הישראלי ללא ראש – המצב בו הוא נתון כבר זמן רב.
בן אליעזר הכחיש היום בעת סיור בקו התפר את הטענה כאילו סיכם עם ראש הממשלה על תאריך לבחירות מוקדמות. בן אליעזר הצהיר כי לאחרונה שוחח עם ראש הממשלה שרון בנושא גדר ההפרדה בלבד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
שרון
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
בן אליעזר
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים