שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  איפה הם ואיפה אנחנו
  על רקע ההתקדמות האדירה של הנבחרות מאסיה, אפריקה ונבחרת ארה"ב במונדיאל הנוכחי, פנה ynet למספר מאמנים מקומיים כדי לברר מדוע אנחנו עומדים במקום. יצחק שום חושב שלא עובדים מספיק קשה, ניר קלינגר מציע את הכדורגל בארה"ב כמודל לחיקוי ולופא קדוש טוען שגם לישראל יש מקום ברבע הגמר ביפן ודרום קוריאה

  המונדיאל ביפן ודרום קוריאה עדיין לא הסתיים, אבל בשורה אחת גדולה כבר יצאה ממנו: ההתקדמות האדירה של נציגות היבשת האסיאתית. התקדמות זו, שבאה לידי ביטוי בהעפלתה של יפן לשמינית הגמר ושל דרום קוריאה לרבע הגמר (ועוד הרגל נטוייה) מצטרפת לאותה מגמה שהחלה בתחילת העשור הקודם ביבשת אפריקה ונמשכת גם כיום, עם השתתפותן של ארבע נציגות אפריקניות בטורניר ובראשן סנגל המפתיעה.
  על רקע הצלחתן של הנבחרות האפריקניות והאסיאתיות, ולאור העובדה שעד לפני לא יותר מעשר שנים גם הן עדיין חלמו על השתתפות במונדיאל והעפלה לשלבים הגבוהים, בולטת סוגיית העמידה-במקום בכדורגל הישראלי; מדוע אצלנו מנסה הנבחרת כבר שנים להגיע לטורניר משמעותי - ללא הצלחה ומתי, אם בכלל, נוכל גם אנחנו להרגיש שייכים?

  שום: יש התקדמות, אבל השחקנים לא עובדים מספיק קשה

  "הסיבה שישראל לא מעפילה למפעלים הללו היא שתמיד היא מדורגת שלישית בבית המוקדמות ומקבלת שתי נבחרות שעל הנייר טובות ממנה", מסביר יצחק שום, מאמנה של מכבי חיפה. "לכן, כשהנבחרת מסיימת במקום השלישי היא כביכול עומדת בציפיות ממנה. עם זאת, העובדה שלפני עשר שנים דורגנו בקבוצת האיכות החמישית והיום אנחנו מדורגים במקום השלישי בבית מעידה על ההישגים שלנו. גם הכדורגל בישראל הלך בשנים האחרונות קדימה. היום גם אנחנו מקצוענים, ואם יש שחקנים שלא משקיעים מספיק, האשמה היא במאמן שלא דורש מספיק. כללית, יש קאדר מאמנים טוב בישראל, ויכול להיות שהבעיה היא שלא עובדים מספיק קשה.
  "המונדיאל הנוכחי לא הביא שום דבר חדש. המרכיבים החשובים הם עדיין כושר גופני, מהירות ורצון. מהירות זה לא רק ריצה, אלא גם מהירות של מחשבה. שחקנים בנבחרת היו אומרים לי שמשחק אחד בנבחרת הוא כמו שישה משחקי ליגה, כי אצלנו בליגה המשחקים הם בקצב איטי יחסית לליגה האירופית. בגלל שכולם משחקים בארץ בקצב איטי, אז קשה לקבוצות להבחין בבעיה הזאת".

  קלינגר: האמריקאים כמודל לחיקוי

  ניר קלינגר, מאמן מכבי תל אביב, רואה בנבחרת ארצות הברית דוגמה טובה לבניית תשתית נכונה ויציבה לענף: "האמריקאים לקחו לפני 15 שנה את הכדורגל כפרויקט, הקימו ליגה מקצוענית, התחילו לעבוד נכון עם פנימיות והשקעה של משאבים ותראה איפה הם היום ואיפה אנחנו. אני חושב שאצלנו צריך להתחיל לעבוד נכון מלמטה, מגיל הילדים. במצבנו היום, גם אם נעפיל לאליפות אירופה הקרובה, ולנבחרת יש מאמן מצוין, זה לא יעיד על התקדמות של הכדורגל. זה לא יהיה בזכות עבודה עקבית ותהליך מובנה, כפי שצריך להיות".

  קדוש: לא מדובר בהתקדמות של הנבחרות, אלא במקריות

  "אני לא חושב שהנבחרות מאפריקה ואסיה התקדמו מבחינת כדורגל", אומר לופא קדוש, מאמן הפועל באר שבע ושוער נבחרת ישראל בעבר. "מדובר בטורניר, ובטורניר כזה מספקיה טעות אחת של שופט, או של שוער או של שחקן אחד, ואתה יכול לעוף החוצה. זה לא קנה מידה לכדורגל. עובדה, שכאשר ישראל שיחקה במכסיקו 70, היא לא הפסידה לאיטליה, שהעפילה בסופו של דבר לגמר. מדובר בטורניר, וצירוף המקרים הוא חלק חשוב ממנו.
  "אני לא הופתעתי ממה שקורה במונדיאל, והתחזיות שלי די תאמו למציאות. לדעתי, אין חידושים במונדיאל הזה. בדרך כלל במשחקים האלה התגלו שחקנים ונחשפו שיטות משחק וטקטיקות חדשות, אבל הפעם מה שיש זה בעיקר ביתיות, מלחמה ומקריות. אני מאמין שאם המונדיאל היה מתקיים בארץ, אז גם את ישראל היה קשה לנצח. עובדה שישראל סיימה פה בזמנו מול ספרד ב-1:1 ומול צרפת ב-0:0, כך שכאשר אתה משחק בבית זה שונה מאשר לשחק בחו"ל. מבחינה איכותית אני לא יודע אם ישראל נופלת מטורקיה, סלובניה, קוריאה, או יפן. למעט, ברזיל, גרמניה ואנגליה, ישראל יכולה לנצח בארץ כל קבוצה מהשמינייה שהעפילה לרבע הגמר".

  אלישע לוי: לא העפלנו כי התמודדנו עם נבחרות מצויינות

  כמו קדוש, גם אלישע לוי, מאמן אשדוד, צופה עתיד אופטימי לכדורגל בישראל. "אם פעם אחת נעלה למונדיאל נוכל לתת הופעה יפה", אומר לוי. "נבחרת ישראל לא פחות טובה מארצות הברית. יש בעולם תהליך מאוד בולט של צמצום פערים שגם אנחנו שותפים לו. הכדורגל הקבוצתי מנצח, והיכולת האישית מכרעת היום פחות מאשר בעבר. אני חושב שעד היום לא העפלנו למפעלים האלה בגלל שהתמודדנו עם נבחרות מצוינות, כמו ספרד. נכון שתמיד מדובר בכמעט, אבל באמת שבפעם האחרונה היינו מרחק דקה אחת מהעלייה למשחקי ההצלבה. משם, למרות שהיינו פוגשים את טורקיה שהיא נבחרת מצוינת, יכול להיות שהיינו עולים למונדיאל".
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום יוסי רוט
  שום. המאמן צריך לדרוש יותר
  צילום יוסי רוט
  צילום : איי פי
  קוריאה. קדוש: "הצליחו בזכות הביתיות"
  צילום : איי פי
  צילום: איי פי
  ארה"ב. מודל לחיקוי
  צילום: איי פי
  מומלצים