שתף קטע נבחר

"בוש נחוש להחליף את ערפאת"

כך אמר גורם בבית הלבן בעקבות נאומו של הנשיא האמריקני. בוש הבטיח שאם תוחלף המנהיגות הפלסטינית, ארה"ב תתמוך במדינה פלסטינית זמנית עד להשגת הסכם קבע "אותו ניתן להשיג תוך שלוש שנים"

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, נשא אמש (יום ב') הנאום המלא ובו פירט את מדיניותו במזרח התיכון. בוש תקף בחריפות את הרשות הפלסטינית ואת תמיכתה בטרור. הוא פנה לעם הפלסטיני וקרא לו ישירות להחליף את מנהיגותו. הוא לא נקב בשם המפורש, יאסר ערפאת, אבל הפרשנים בארה"ב אמרו כי "ברור שזו הכוונה".
גורם רשמי בבית הלבן אמר הלילה בעקבות הנאום ש"הפיגועים שהיו בשבוע שעבר בישראל חידדו את נחישותו של הנשיא בוש לשאוף להחלפת ערפאת". הגורם הוסיף: " כאשר אתה מתאכזב פעם אחר פעם, וכשיש לך שוב ושוב ראיות לכך שהם אינם עושים את מה שהם יכולים כדי להילחם בטרור, עליך להגיע למסקנות שצריכה להיות מנהיגות חדשה, אם ברצונך להתקדם".
כתבת "ידיעות אחרונות" אורלי אזולאי-כץ מדווחת שהנשיא בוש קיבל ממשפטנים שעברו על נוסח הנאום חוות דעת, שלפיה ארה"ב לא תוכל לאמץ מדינה פלסטינית "שצומחת כמדינת טרור". בעקבות חוות הדעת החליט הנשיא בוש לחדד את עמדתו ולדבר באופן ברור על החלפת יו"ר הרשות הפלסטינית.
נשיא ארה"ב אמר בנאומו כי הפסקת הפיגועים וביצוע רפורמות ברשות הן תנאי לכל התקדמות מדינית. "אם הדבר יקרה", הבטיח, "ארה"ב תתמוך בהקמת מדינה פלסטינית זמנית, ופתיחת מו"מ להסכם קבע שאותו ניתן להשיג תוך שלוש שנים". בוש לא נקב במועד להקמת המדינה הזמנית, אך מקורות במימשל אמרו כי הכוונה היא להקים אותה תוך שנה וחצי.
הדרישות שהציב בוש לישראל היו במסגרת המקובלת על לשכת שרון: הקלות כלכליות לפלסטינים, הקפאת ההתנחלויות בהתאם לדו"ח מיטשל, ונסיגה "לגבולות בטוחים ומוכרים", במסגרת הסכם הקבע.
בוש גם תקף את סוריה ואיראן וקרא להן לחדול מתמיכה באלימות הפלסטינית.
התגובות לנאום היו בהתאם לתוכנו: בישראל הביעו שביעות רצון גדולה, ברשות הפלסטינית זעמו. בעקבות הנאום הגיעו לבית הלבן ולמחלקת המדינה מחאות דיפלומטיות מנציגים פלסטינים ומנציגי מדינות ערב.

בינתיים - פאוול לא מגיע לאיזור

גורם במחלקת המדינה אמר הלילה שהנשיא דחה ליום שני את ההחלטה אם לשגר למזרח התיכון את מזכיר המדינה, קולין פאוול. ההחלטה על מועד השליחות תיקבע על פי התגובות לנאום שנשא אמש בוש.
דובר מחלקת המדינה האמריקנית, ריצ'רד באוצ'ר, אמר בתגובה לפעולת צה"ל בשטחי הרשות הפלסטינית, כי "לישראל יש זכות להגנה עצמית". בעניין תוכניתו המדינית של הנשיא בוש אמר הדובר, כי לפי שעה אין תוכניות לשגר לאזור את מזכיר המדינה, קולין פאוול. עם זאת, הוסיף, "אנו ערוכים לבצע כל החלטה שיקבל הנשיא".
באוצ'ר התייחס גם למעצר הבית שהוטל על השייח' אחמד יאסין, ואמר כי "צעד זה לכשעצמו אינו מספיק". הוא קרא לרשות הפלסטינית לפעול ביתר תקיפות למיגור תשתית הטרור.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים