שתף קטע נבחר

הכנסת הגבילה את תנועתו של טיבי

מעתה לא יוכל טיבי להיכנס לשטחים צבאיים סגורים, זכות שיש לחברי כנסת. תוקף ההגבלה: עד תום כהונת הכנסת הנוכחית

לאחר דיון טעון אישרה מליאת הכנסת את הגבלת תנועתו של חבר הכנסת אחמד טיבי. מעתה לא יוכל טיבי להיכנס לאזורים שהוכרזו כשטח צבאי סגור, או נסגרו על ידי המשטרה, זכות הקבועה בחוק לכל חבר כנסת. זאת בעקבות כניסתו המתוקשרת לג'נין לאחר הפעולה הצבאית בעיר במבצע חומת מגן. בעקבות ההחלטה פרץ עימות בין מספר מתומכי טיבי שהגיעו לצפות בדיון לאנשי משמר הכנסת.
על פי ההחלטה טיבי לא יוכל להיכנס למוקטעה לפגישות עם ערפאת, כפי שעשה עד כה, אלא באישור מיוחד של שר הביטחון. בהצבעה במליאה תמכו 29 ח"כים בהצעה, ו-23 התנגדו. תוקף הגבלת התנועה יסתיים עם תום כהונת הכנסת ה-15.
בדיון במליאה תקף השר רובי ריבלין את טיבי. "עם כל הכבוד", אמר, "שערו בנפשכם מה היה קורה אם סנטור אמריקני היה הולך להיפגש עם בן-לאדן כשהצבא האמריקני החל את הפעולה באפגניסטן. יש גבול שהדמוקרטיה יכולה להרשות לעצמה".

טיבי ביקש: אל תגבילו אותי

ח"כ אחמד טיבי בנאומו קרא לח"כים שלא להגביל את תנועתו. "יש כאן מקרה ברור של שימוש לרעה בתקנון הכנסת, כדי לפגוע בחופש הפוליטי של נבחר ציבור. הרגשתי חובה להיות במחנה ג'נין ולא להסתפק בהודעות השגויות של דובר צה"ל. יש דברים שאפשר לחוש ולהריח במחנה פליטים. אני הרחתי את ריח המוות בג'נין. אני פטריוט פלסטיני, אבל אני גם אזרח מדינת ישראל ואני חבר כנסת. ממתי מענישים אדם הנושא את תרבותה של האומה אליה הוא שייך. אתם אולי נוטלים ממני את החסינות אבל אתם לא יודעים איזה חסינות הציבור נותן לי, אירופה והעולם הערבי תומכים בי. אני קורא לכם לא לתמוך בהסרת החסינות שלי," צעק טיבי.
את ההצעה להסיר את חסינות טיבי העלה ח"כ מיקי איתן בוועדת הכנסת לפני כחודשיים. לאחר שורת דיונים בוועדה, שבמהלכם הוצגו קלטות ובהן צילומי טיבי נאבק בחיילים ואף נפצע - הוחלט בוועדה להגביל את תנועתו עד לסוף מושב הכנסת הנוכחי. המליאה כאמור, אישרה את ההצעה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים