שתף קטע נבחר

בוטל התיקון בחוק השבות

בישיבת הממשלה הוחלט שלא לקבל את החלטת ועדת השרים לחקיקה. ההצעה המקורית: לשנות את החוק, כך שאדם שמצהיר על יהדותו בטענה שסבו היה יהודי, יוכל לעלות לארץ רק יחד עימו

הממשלה החליטה היום (א') בישיבתה השבועית לדחות את השינוי בחוק השבות עליו החליטה לפני ימים אחדים ועדת השרים לעניני חקיקה.
בשבוע שעבר קיבלה הוועדה את הצעתו של ח"כ מיכאל קליינר (חירות) לשנות את החוק. לפיה התיקון שהוצע, אדם שמצהיר על יהדותו בטענה שסבו היה יהודי יוכל לעלות לארץ רק יחד עימו. לדברי קליינר, מטרת ההצעה היתה "למנוע מאיש בן 50 שהוא גוי מושלם והולך לכנסיה להמציא סבא יהודי כדי לעלות ארצה". עם זאת אמר קליינר שהחוק "יאפשר עליית נכד יהודי עם סבו כדי למנוע פירוד משפחות".
אחרי אישור הוועדה לעניני חקיקה אמורה היתה הצעת השינוי בחוק לעלות להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת. אולם היום העלה השר נתן שרנסקי ערר, והבהיר שנעשה מאמץ מיוחד לתגבר את העליה לישראל מכל העולם, "ודי בדיון שינוי חוק השבות כדי להביא לקרע בין הישראלים ליהודי התפוצות". חברי הממשלה קיבלו את עמדתו והחליטו לתמוך בערר ולדחות את הצעת השינוי בחוק.

"סכנה לאופי היהודי"

בעקבות ההחלטה, אמר שר הפנים אלי ישי כי "ההכרה שהחוק הנוכחי איננו עדכני עוד וכי הוא מקפל בתוכו סכנות לאופייה היהודי של מדינת ישראל - הכרה זו טרם חילחלה והבשילה, לצערי, בקרב רוב הציבור ונבחריו".
עם זאת, הביע השר ישי קורת רוח לנוכח עמדתם של אחדים משרי הליכוד שאזרו לדבריו אומץ לב ציבורי חלקי בלבד - ונמנעו. "הממשלה הפילה את ההצעה לתיקון חוק השבות, מטעמים פופוליסטים זולים ותוך פזילה אל הקול הרוסי". הדגיש השר ישי.
ישי, הודיע כי בכוונתו להמשיך במאמציו לשינוי חוק השבות, חוק האזרחות וחוק הכניסה לישראל במטרה לשמור על הרוב היהודי במדינת ישראל.
ח"כ קליינר אמר בתגובה: "זו החלטה פוליטית ומצערת. לא מדובר פה בכלל בשאלה 'מיהו יהודי' אלא מיהו לא יהודי שבכל זאת זכאי לקבל אזרחות אוטומטית וסל קליטה. אין לי ספק שבסופו של דבר יחוקקו את החוק הזה אחרי שעוד כמה מאות אלפי גויים ייכנסו לארץ".
ח"כ רומן ברונפמן (הבחירה הדמוקרטית) בירך על החלטת הממשלה אך אמר: "עצם העובדה שהשינוי המיותר והטפשי לתיקון חוק השבות עלה לדיון והתקבל, מדאיגה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
למנוע קרע בין הישראלים ליהודי התפוצות. השר שרנסקי
צילום: איי אף פי
מומלצים