שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שרון: גיבשתי תוכנית מדינית להסדר עם הפלסטינים
  ראש הממשלה אמר בכנס קיסריה כי גיבש את התוכנית בהסכמה עם האמריקנים, "כשאיש לא חשב שיש לי תוכנית". הוא שב והביע תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית בסוף התהליך

  ראש הממשלה אריאל שרון אמר אמש (ה') שבחודשיים האחרונים גיבש תוכנית מדינית. לדבריו, "גמרתי אומר לנוע קדימה. אעשה הכל כדי לא לאבד את האפשרות להגיע לביטחון והסדר מדיני".
  הוא הוסיף ש"ישראל מברכת על העקרונות בתוכנית הנשיא בוש ויישומם. יש לנו עניין גדול להתניע את התהליך המדיני, כדי להגיע להסדר אמיתי שיוביל לשלום".
  בנאום שנשא שרון בפני משתתפי "כנס קיסריה" בירושלים, אמר ראש הממשלה שבעקבות נאום הנשיא בוש העולם החופשי הציג לפלסטינים ברירה פשוטה: טרור או שלום.
  לדבריו, בחודשים האחרונים הוא הגיע, במגעים חשאיים, להסכמה עם ארה"ב על תוכנית מדינית שנותנת תקווה חדשה שממנה אפשר יהיה להגיע להסדר.
  שרון לא פירט מהי תוכניתו, אך סיפר ש"6 פעמים עשיתי דרכי מירושלים לוושינגטון לפגישה עם הנשיא. נכון, הדברים, נשמרו בסוד. שני דברים עזרו לי לשמור את העניין הזה חשאי: אחד, היה מעורב בכך צוות מצומצם ביותר, לא יותר משניים שלושה אנשים. הדבר השני היה שכולם טענו שאין לי תוכנית ולכן איש לא טרח לחפש את התוכנית. כך יכולתי בשקט, במשך חודשים ממושכים להגיע לדעתי להסכמה עם האמריקנים".
  שרון הוסיף שבדעתו לפתוח בשבוע הבא בהתייעצויות עם שר החוץ שמעון פרס, שר הביטחון בנימין בן אליעזר, שר האוצר סילבן שלום וגורמים נוספים כדי לעבד את התוכנית לפרטיה. "החלטתי ליטול יוזמה ולשנות את האווירה השלילית באזור, שלא אנחנו אחראים לה, ולתת סיכוי חדש לשלום".

  "ייתכן שמדובר בערוץ אריה גנגר"

  בין היתר רמז שרון בנאומו שקיימת הסכמה מצדו להגיע להסדר קבע בתוך כשלוש שנים. גורמים מדיניים מציינים שמדובר בהסכמה מותנת בהתרחשות תהליכים מסויימים ברשות הפלסטינית ובהם חילופי מנהיגות ורפורמה במוסדות הרשות.
  עם זאת, מציינים הגורמים שעמדתו הפומבית של שרון כוללת התנגדות ללוח זמנים להתקדמות משום ש"ההתקדמות צריכה להיות על פי ההתרחשויות בשטח וולא על פי לוח זמנים".
  בנוסף רמז שרון לגיבוש "תוכנית מרשל", תוכנית לשיקום הכלכלה הפלסטינית. גורמים מדיניים אמרו כי "כשיש טרור לא ניתן לדון בצעדים כלכליים".
  הגורמים ציינו שייתכן והשיחות "הסודיות" עם וושינגטון התקיימו באמצעות אריה גנגר, איש העסקים ומקורבו של שרון ששוחח עם אנשי ממשל בערוצים הדיפלומטים המקובלים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים