שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דרעי: אני לא מחפש תפקידים
  יו"ר ש"ס לשעבר יצא בפעם האחרונה את שערי כלא "מעשיהו" כשהוא מבהיר: אל תאמינו לידיעות שמתפרסמות בשם מקורבי לפיהם אני "מלא נקם". דרעי ביקש שלא לערוך "פסטיבל" לרגל שיחרורו - והשאיר את כל השאלות הפוליטיות פתוחות. ynet מביא את תמליל השיחה הראשונה של דרעי, אסיר משוחרר

  "אני מתרגש", הודה אריה דרעי כשיצא משערי כלא "מעשיהו" אל עשרות העיתונאים שהמתינו לו. בדיוק בשעה 07:30 בבוקר (יום ב') עזב יו"ר ש"ס לשעבר את הכלא בפעם האחרונה, ואמר בחיוך: "יש בי שמחה, אבל היה לי קשה להיפרד מהאנשים היום. למדתי כאן הרבה, ואני מודה לבורא עולם שיצאתי שלם ושמח".
  דרעי הבהיר לנוכחים כי אין בכוונתו להעניק ראיונות בתקופה הקרובה אלא לבלות בחיק משפחתו, והפנה לפיכך קריאה להפסיק את כל "הספקולציות של מקורבים" המדברים בשמו.
  הוא הדגיש: "אני יוצא מכאן מחויך, מפויס, לא מלא נקם. אין לי בלבי על אף אחד. יש לי החלטה נחושה להילחם עד שתצא צדקתי לאור, אבל בדרכי נועם. אין לי שום עניין לעשות חשבון עם אף אחד - לא מבית ולא מחוץ. אני לא מחפש תפקידים. שיעזבו אותי לנפשי".
  דרעי הבהיר כי יתעקש שלא להשתתף ב"פסטיבל השיחרור" שהכינו תומכיו, וקרא להם "לעזוב אותו לנפשו" ולהבין ללבו. הוא יצא אל בני משפחתו ותומכיו, ובהם השר אלי סוויסה וחבר הכנסת דוד טל. דרעי יצא מיד לביתו, שם התכנסו עשרות מבני משפחתו וידידיו הקרובים. על דלת הבית נתלה שלט: "אבא חיכינו".
  מאוחר יותר היום הוא מתכוון לצאת לשלוש בריתות ברחבי הארץ, בהן ישמש כסנדק, אחת בקריית מלאכי, אחת ברחובות ואחת בנתניה. את שעות הערב מתכנן דרעי לבלות באולפני תחנת רדיו חרדית פיראטית בירושלים, משם יעביר שידור רדיו משותף עם הרב אורי זוהר. בתחנות הרדיו החרדיות קיימת כוננות מיוחדת לקראת צאתו של דרעי וחלקן הכריזו על ימי שידורים מיוחדים שילוו את צאתו של דרעי מהכלא.
  וכך, לאחר 680 ימי מאסר, שוחרר אסיר מספר 1111387, אריה דרעי, מכלא "מעשיהו". ynet מביא את תמליל השיחה המלאה של דרעי עם העיתונאים, מחוץ לשערי הכלא, בקיצורים הכרחיים.

  השיחה הראשונה בחוץ

  דרעי: "בוקר טוב, אני מתרגש, אני חייב לומר. יש לי שמחה אבל קצת אחרי כל פרידה יש לי הרבה עצב. היה לי קשה מאוד להיפרד מהאנשים היום. בסך הכל ביליתי כאן שנתיים, זו תקופה לא קצרה. יש לי הרבה חוויות, חוויות נעימות מאוד. למדתי כאן הרבה. אני מודה לבורא עולם שיצאתי מכאן, ברוך השם, שלם ושמח ואני מודה לבורא עולם על הכל. אני רוצה ברשותכם לומר, היות ואני לא מתכונן להתראיין בתקופה הקרובה, אז אני מנצל את הבמה הזאת עכשיו להגיד כמה משפטים ואני מקווה שבאמת תאמינו לי ותלכו בקו הזה ותפסיקו עם כל הספקולציות שמתגלגלות בזמן האחרון. יש איזה נוהג בזמן האחרון, של מקורבים שמדברים בשמי וכל עיתונאי כבר עושה מזה ראיון. אני רוצה לומר רבותיי דבר אחד: הנה אתם רואים אותי, אני יוצא מכאן מחויך, מפויס, לא כעסן ולא קפדן ולא מלא נקם. אתמול בלילה לפני שישנתי אמרתי בכוונה גמורה "הריני מוחל וסולח לכל אחד שחטא כנגדי" וגם ביקשתי מחילה מכל מי שחלילה וחס חטאתי נגדו. אין לי בליבי על אף אחד. יש לי אמנם החלטה נחושה להמשיך להלחם בכל כוחי עד שתצא צדקתי לאור ואני אמשיך עם זה, אבל בדרכי נועם, על פי המסגרות והכללים המחייבים, בלי שום חלילה וחס בלגאן או דברים אחרים, בלי התמרמרות. אין לי שום עניין לעשות חשבון עם אף אחד, לא מבית ולא מחוץ. אני מעריך את כולם. אני רק מבקש מהם שיניחו אותי לנפשי. אני לא מחפש תפקידים, אני לא מחפש הגדרות ולא כותרות, שיעזבו אותי לנפשי ואני אעזוב אותם לנפשם ונמשיך להיות ידידים קרובים. אל תאמינו לשום מקורב אחר שמדבר בשמי. אני הולך לבית שלי לאשתי ולילדים.

  ש: אתה אמרת עסקי ציבור?

  אני לא אמרתי עסקי ציבור. אמרתי שאני מרגיש חובה להקדיש את עצמי אחרי שבשנתיים האלה ראיתי מה שהולך בשולי החברה לצערי הרב, אני החלטתי להקדיש את עצמי כמה שאני יכול לעזור לבודדים, למשפחות... מה שאני חייב לעשות כמו שכל אחד מאתכם צריך לעשות ,כל אחד על פי חובתו. אין לי שום עניין להיכנס לשום מסגרת. לשום תפקיד אחר . נקודה.
  בשנתיים האלה למדתי הרבה מאוד. אין בית ספר בחיים, אני לא מאחל לכם חלילה וחס להיות שמה, אבל אין בית ספר יותר טוב. ותדעו לכם עוד כלל אחד, זה אני אומר בעיקר לחבריי האסירים שנשארו שם: אין בית סוהר. בית סוהר אדם מחליט להטיל על עצמו. אדם יכול להיות חופשי בתוך הסורגים ויכול להיות בבית סוהר בחוץ. זה תלוי, כל אחד איך שהוא מקבל את זה. אם מקבלים את זה באהבה - הכל עובר, ברוך השם.
  ועוד ברשותכם, עוד דבר אחד: אנחנו נמצאים בשבוע שחג בו ט' באב ובתשעת הימים זה לא הזמן לא לחגיגות ולא לקרנבלים, מראש אני מתנצל בפני כל אלה שאמורים להגיע , או שמחכים לי בירושלים. אני לא מתכונן להשתתף בקרנבל , אני הולך לביתי ואני מבקש מכולם שיעזבו אותי לנפשי .

  ש: כשנכנסת לכלא אמרת .. בית לא עוזבים.

  אני לא עוזב, חלילה וחס אני לא עוזב. גם בישראל אני נשאר ואני אמשיך לעשות עם ישראל.

  ש: אתה אומר עכשיו אני אשאיר עצמי בחוץ, זה הציבור שמבקש ממך לחזור.

  כשם שקיבלתי שכר על הדרישה, כך אני אקבל שכר גם על הפרישה.

  ש: הרב עובדיה ביקש שתשתתף עמו במסע עצרות.

  עניתי לו מה שאני עניתי לו. אני עוד כמה שבועות בעזרת השם אחזור. אני אנוח עם הילדים ובעזרת השם, אם זה לא יהיה מסגרות פוליטיות, אלא שזה יהיה באמת הרבצת תורה, אני אשתתף בכל הרבצת תורה בכל חוג שלא תהיה.

  ש: מה לגבי הפירסומים בשבועיים האחרונים לגבי התוכניות הפוליטיות שלך?

  ניצן (כתב הערוץ הראשון, ניצן חן), היות ואתה היית שותף גדול בספקולציות האלה, אז בוא... אני יוצא מפויס, אז אני גם איתך אצא מפויס היום.

  ש: יש לך תומכים בש"ס ותומכים רבים יותר מאשר לכל אחד אחר. האם אתה מתכוון לאכזב אותם?

  חלילה וחס. תאמיני לי, גם הגורמים בש"ס הם לא תומכים בי בגלל משהו אישי שלי. הם רוצים... אני אפעל, אבל לא חייבים את המסגרת הזאת.

  ש: אתם דיברתם כל הזמן על רדיפה אישית וזה שאתה אומר שאתה עוזב את הפוליטיקה, אז למעשה אתם אומרים שמי שרדף אותך הצליח בכך?

  אני אמרתי: אני לא ארפה ולא אנוח. זה החלטה נחושה. עכשיו יש לי גם הרבה יותר זמן והרבה יותר כוחות. עד שתצא צדקתי לאור, בקטע הזה אני לא מתכונן לוותר. אמנם אני אעשה את זה בדרכי שלי, בדרכי נועם, אבל אני בעזרת השם מקווה, לא יודע אם זה מהר מאוד, אבל בתקופה הקרובה אני מקווה, יש לי את מיטב ההנחות להניח שבאמת אני על דרך המלך...

  ש: מה תאמר לציבור שרוצה אותך חזרה בהנהגה? אתה מאכזב אותו.

  אני אמצא את ההזדמנות איך לדבר איתם. אני מבין את הבעיה, אני אמצא את הדרך.

  ש: יש מישהו שאתה לא סולח לו?

  תראי אני בן אדם, שלא יהיה אי הבנות, אני לא מלאך ולא רובוט. ברור שיש לפעמים כעסים...

  ש: על ההדחה מש"ס אתה סולח?

  לא, זה אין לי באמת ובתמים. אני מקבל את זה בלב שלם. הרב החליט את מה שהחליט. מקבל את זה, כל החיים אני אמרתי שחייבים לשמוע לדעתו ואני מקבל את זה. אם אני אמרתי את זה לכולם, אז ברור שאני גם מקבל את זה על עצמי. יש אחרים שהציקו לי והציקו לי מאוד. אני משתדל כל יום לעבוד על עצמי כל לילה לפני השינה למחול, כמה שאני יכול.

  ש: אתה מצפה לסליחה של אלי ישי?

  אני לא יודע על מה, אבל אם צריך לבקש אני אבקש ואני לא יודע על מה אה, לא, אני סלחתי, סלחתי לכולם. אני מראש חוסך את כל הטלפונים של כולם, סלחתי ומחלתי.

  ש: אתה יכול להגיד משהו על החברה הישראלית?

  אני יכול להגיד לכם דבר אחד. תראו, אני לא הולך עכשיו לדבר בגדול, יש מנהיגי ציבור ואנשים פוליטיקאים שידברו על זה. אני רק רוצה להגיד דבר אחד, בכל זאת הייתי בממשלה, הייתי בקבינט, היה לי קצת עניין בעסקי ציבור... חשבתי שאני יודע מה קורה בשולי החברה. אני לצערי למדתי בשנתיים הללו שכל מה שאנחנו יודעים וגם אלה שנחשבים חברתיים עדיין לא יודעים שום דבר. ואני מפה, אני אעשה את כל מה שאני יכול. אבל מי שיכול להשפיע קצת זה שר האוצר ולאחרים שרי העבודה והרווחה ואחרים שמטפלים, שיידעו שיש אלפי משפחות של אחים שלנו, שנמצאים בצרות נוראיות ואין להם לא אוזן קשבת, אני לא רוצה לפרט כאן, יש כאן בעיות נוראיות. חברה נמדדת בכוח שלה לטפל בשולי החברה. אם חלילה וחס, אנחנו לא מצליחים לטפל בהם - אנחנו לא ראויים להיקרא חברה.

  ש: ש"ס מטפלת בהם כיאות ?

  בוא נדב (כתב גל"צ, נדב פרי)... אתם כל הזמן דוחקים אותי לפינה מסוימת. אני היום אדם חופשי, ללא שום מסגרות, אז מותר לדבר איך שאני רוצה. אני גם לש"ס אומר, גם ליהדות התורה, גם למפד"ל, גם למערך, לכולם. כולנו יהודים וכולנו חייבים לדאוג אחד לשני.. .

  ש: מה אתה עושה מחר בבוקר דבר ראשון ?

  שחרית.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דלית שחם
  דרעי. יוצא מהכלא
  צילום: דלית שחם
  צילום: דלית שחם
  מסיבת העיתונאים הראשונה
  צילום: דלית שחם
  צילום: גלי תיבון
  אלי ישי. סלחתי ומחלתי.
  צילום: גלי תיבון
  הרב עובדיה. אשתתף בהרבצות תורה.
  מומלצים