שתף קטע נבחר

ארה"ב: מאסר עולם להאקרים

חוק שאושר בקונגרס בחסות המאבק בטרור מאפשר לשופטים להחמיר בענישה של פורצי מחשבים ומרחיב את סמכויות ספקי האינטרנט "לרגל" אחר משתמשים ללא צורך בצו. האח הגדול משפר עמדות

הקונגרס האמריקאי אישר ביום ב' הצעת חוק שמאפשרת לשופטים לדון פורצים לרשתות מחשב למאסר עולם ומרחיבה את סמכויות המשטרה הפדרלית לצותת לתקשורות של משתמשים מבלי להזדקק לצו מבית משפט. "החוק לשיפור האבטחה המקוונת" (CSEA), אושר ברוב של 385 תומכים לעומת 3 מתנגדים.
ממשל בוש יזם את החוק עוד לפני מתקפות הטרור של ה-11 בספטמבר, 2001, על ניו יורק וושינגטון, אך אלה הביאו להקשחתו, בנימוק כי כך יביא לשיפור ביכולת גורמי אכיפת החוק להתמודד עם פריצות לרשתות מחשב, התקפות שלילת שירות (DoS) ו"איום הלוחמה האלקטרונית".

ההשלכות: פחות פרטיות, שיפור יכולת הפיקוח של המשטרה

חוק ה-CSEA מאפשר לשופטים בארה"ב לדון למאסר עולם פורצי מחשב "שמסכנים חיי אדם" ומרחיב את סמכויות המשטרה הפדרלית בארה"ב לצותת לקווי טלפון ותקשורת אינטרנט מבלי להזדקק לצו בית משפט. הנוסח הכוללני של החוק מתיר זאת במקרים של "התקפה נמשכת" על מחשב שמחובר לאינטרנט או "איום מיידי על האינטרסים הביטחוניים הלאומיים". אם יתממשו תנאים אלה, יוכלו גורמי אכיפת החוק לדרוש מספק האינטרנט למסור לידיהם, ללא צו, מספר טלפון של החשוד בביצוע עבירה, כתובת IP שלו, כתובות אינטרנט בהן ביקר ופרטי אנשים ששלחו לו דואר אלקטרוני ונמנעים של מכתביו.
עם זאת, המשטרה אינה רשאית לקבל לידיה ללא צו תכנים של תכתובות שהעביר החשוד בדואר אלקטרוני, לוגים של צ'טים, פרטים שמילא באתרי אינטרנט או דברים שאמר בשיחות טלפון שביצע. סעיף אחר בחוק מתיר לספקי אינטרנט למסור למשטרה ללא דיחוי תכנים של תכתובות דואר אלקטרוני ורישומים אלקטרוניים אחרים, כאשר מתעורר חשד "למקרה חירום כמו סכנת מוות או פציעה גופנית חמורה לכל אדם".

"עכבר של עכבר מסוכן יותר מקליע אקדח"

כיום, נאסר על ספקי אינטרנט בארה"ב לעקוב ביודעין אחר הפעילות המקוונת של המנויים שלהם מלבד מקרים מסוימים, כמו תיקון תקלות טכניות, לאחר קבלת צו מבית משפט או קבלת בקשת סיוע מהמשטרה במקרה חירום (למשל, חשש כי גולש עומד להתאבד). חוק ה-CSEA מרחיב ומפרט את סמכויות ספק האינטרנט לסייע למשטרה בשעת חירום.
בטרם יכנס לתוקפו, עליו לזכות באישור חברי הסנאט, אך רובם אינם צפויים להתנגד לו. "כמה הקשות על מקלדת וחיבור אינטרנט הם כל מה שדרוש היום לפורץ מחשבים כדי לשתק את הכלכלה שלנו ולסכן חיי אדם", אמר יוזם החוק, לאמאר סמית, מוקדם יותר השנה, "עכבר של עכבר מסוכן יותר מקליע אקדח או פצצה", הוסיף.
מתנגדי החוק החדש טוענים כי מדובר ביוזמת חקיקה נוספת בשרשרת חוקים שמטרתם לכרסם בחירויות הפרט בארה"ב ולהגביר את פיקוח הממשל האמריקאי על אזרחי ארה"ב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
"בחסות המלחמה בטרור"
צילום איי פי
מומלצים