שתף קטע נבחר

האברכים לא ישרתו במשמר האזרחי; מחר ההצבעה על חוק טל

הוועדה הדנה בחוק טל בכנסת החליטה לבטל את הסעיף שהציע גיוס תלמידי ישיבה לשבועיים בשנה למשמר האזרחי. ההחלטה התקבלה ברוב של 8 נגד 6. התנגדו לביטול הסעיף חברי הוועדה ממפלגת העבודה, מרצ ושינוי. תמכו בביטולו חברי הוועדה מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה, האיחוד הלאומי, המפד"ל וחד"ש

ועדת הכנסת הדנה בחוק טל ביטלה היום (ב') את הסעיף שהציע לחייב תלמידי ישיבה הפטורים משירות צבאי, לשרת שבועיים בשנה במשמר האזרחי. לחרדים היה גם כשלון בוועדה: שנת ה'הכרעה' בה יצאו החרדים לשוק העבודה אם ירצו בכך הוקדמה לגיל 22, במקום 23.
ההצעה לגייס חרדים למשמר האזרחי, שהעלה יו"ר הוועדה ח"כ יוסי כץ, אושרה בשבוע שעבר. בלחץ החרדים הוחלט לקיים הצבעה חוזרת על הסעיף .
החלטת הוועדה התקבלה ברוב של 8 נגד 6. התנגדו לביטול הסעיף חברי הוועדה ממפלגת העבודה, מרצ ושינוי. תמכו בביטולו חברי הוועדה מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה, האיחוד הלאומי המפד"ל וחד"ש. למרות הרוב המובטח הקואליציה לא בחלה ב'תרגיל': ח"כ איוב התכוון להצביע בעד הצעת השירות הלאומי, אך טלפון ממנכ"ל משרד ראש הממשלה אביגדור יצחקי הוציא אותו מהחדר ברגע המכריע וכך הסתיימה ההצבעה ביתרון של שני ח"כים.
יצויין כי למרות ההחלטה לא מדובר בסוף פסוק עבור הצעתו של ח"כ כץ. במסגרת ההצבעות במליאה על חוק טל, שיתקיימו מחר, תועלה הצעתו של כץ להצבעה, כהסתייגות לחוק.
ח"כ יוסף (טומי) לפיד אמר בתגובה ש"אם השירות הלאומי מחוץ לחוק זה משנה את כל האופי של המלצות ועדת טל. זה יכול לגרום או לאנדרלמוסיה, או לדחיית ההצבעה".
ח"כ איתן כבל טוען שהתנגדות החרדים להצעתו של ח"כ כץ מוכיחה כי רצונם בהמשך ההשתמטות. "על מה הם מתרעמים ובוכים", שואל ח"כ כבל, "על 36 יום בשלוש שנים? כאשר המגויסים משרתים 36 חודשים בשלוש שנים שזה 1095 ימים לעומת 36 ימים? עד מתי ימשיך המגזר החרדי בנצלנות ובהשתמטות".
חברי תנועת "ישראל אחרת" (לשעבר "התעוררות") הכניסו שפנים לכנסת וביקשו להביא אותם לוועדה בה הצביעו חברי הכנסת על סעיפי החוק. החבורה נעצרה על ידי קציני משמר הכנסת שביקשו לדעת כיצד נכנסו השפנים למישכן. "הציבור בחר בהם", השיבו הצעירים וסרבו לחשוף כיצד החדירו שפנים למקום.
"חברי הכנסת מוכיחים כמה הם חבורת שפנים שמצביעים בניגוד למצפונם האישי", מסביר את המעשה בועז נול. "בתקופה כזו של טרור וצווי 8 מעגנים בחוק את הסדר "מפלגתו אומנותו" במקום הסדר תורתו אומנותו. יש כאן אבחנה בין דם לדם. חברי הכנסת החילונים צריכים לדעת שאנחנו נרדוף ונזכיר בכל מקום שאין לו מצפון, מנהיגות ואמינות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אתר הכנסת
כץ. ראש הוועדה
צילום אתר הכנסת
צילום דובר צה"ל
חרדי בלשכת הגיוס. ארכיון
צילום דובר צה"ל
מומלצים