שתף קטע נבחר

לא נתגייס בשום מחיר

תורתנו חיינו - ובלעדיה איננו עם ואיננו זכאים לחיים.אם תכריחו ותכו ותשפילו ותמנעו תקציבים וכל שאר הגזירות שתטילו עלינו, אין ולא יהיה גיוס בחורי ישיבות

מנהיגם וראשם של כל בני הישיבות, לאורך עשרות השנים האחרונות, הרב שך זצוק"ל, אמר כי גזירת גיוס בחורי הישיבות נכללת תחת החובה של "יהרג ובל יעבור".
ואם כך, אנחנו עומדים מהצד, מסתכלים בגיחוך על מאמצי הפוליטיקאים, העיתונאים, וכל השאר, אשר גם למטרות כלכליות אישיות, וגם מתוך הסתכלות צרה, בטוחים שעל זה יקום ויפול עם ישראל. נכבדי, טעות בידיכם. גם אם תכריחו ותכו ותשפילו ותמנעו תקציבים וכל שאר הגזירות שתטילו עלינו, אין ולא יהיה גיוס בחורי ישיבות.
גזירות רבות עברנו במשך היותנו עם, ושרדנו. אויבינו לא שרדו. הייתה סיבה לכל זה, כי בנפשנו, כי תורתנו חיינו ובלעדיה איננו עם ואיננו זכאים לחיים.

לא חדש

בניגוד למקובל לומר כי זו דרך חדשה והמצאת החרדים בדורות אלו, כאשר באפשרותם לנצל את החילוניים, אין זה המצב ואצטט מעט מהמקורות לנושא - הרמב"ם (שכנים ו' ו'): "כל הדברים הנצרכים לשמירת העיר, לוקחים מכל אנשי העיר. ואפילו מן היתומים, חוץ מתלמידי חכמים, שאין תלמידי חכמים צריכים שמירה. שהתורה שומרתם". ובשולחן ערוך נפסק כך להלכה (יורה דעה רמ"ג ב').
אפילו לאלו שאין תורתם אומנותם, מבחינה תורנית יש בעיה ללכת לצבא שמתנהל על בסיס הנוגד להשקפה יהודית. כיוון שקבלת החלטות שנוגעות לחיי אנשים לא יכולות להתקבל על פי דעה של מפקד זה או אחר או פוליטיקאי כלשהו, שמערב אינטרסים אישיים ביצירת מלחמות, במניעתם ובהקרבת אנשים.
מטרת הפוליטיקאים החילוניים ביצירת המשבר אינה הצורך באנשי צבא, שעל טענה זו אפשר עוד לדרוש שוויון. הבעיה המרכזית שלהם היא התרבות מספר בני הישיבות בפרט לעומת קריסת מערכת החינוך, ו"הצלחותיה" וכל שאר בעיות הציבור החילוני, כולל הירידה מהארץ, דבר שלא קיים בשום מדינה מערבית נאורה באחוזים כאלה, והסמים (מי מכם לא ניסה?).
ובנוסף: הטענה כי הישיבות הן מעמסה כלכלית על הציבור הכללי היא שקרית לחלוטין. הסיטואציה שבה כל שונאי בחורי הישיבות אוהבים להשתעשע בה, לפיה כל בחורי הישיבות יוצאים לעבוד. הכלכלה פורחת, והכל בסדר, מופרכת. שכחתם רבותי, כי כאשר אלפי בחורי הישיבות ייצאו לשוק העבודה, רק הכשרתם תעלה מיליונים למדינה. שלא לדבר על דמי אבטלה בימים בהם העבודה היא מצרך לא מצוי. והעיקר אז תצטרכו באמת להשוות את תנאי לאלה של החילוניים. יש מישהו שמוכן להתמודד רק עם החשבון כמה זה יעלה למדינה?
ןלסיכום: נותר לי לומר רק דבר אחד: מאז ומתמיד, לכל אורך הדורות, בכל תקופה קשה לעמים שונים, בחרו בשנאת יהודים. בהם מסעות הצלב. אל תמשיכו במסורת שלא הוכיחה את עצמה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום משרד הביטחון
אילוסטרציה
צילום משרד הביטחון
מומלצים