שתף קטע נבחר

להתחכך עם מס הכנסה

אם מעטפה שבראשה הכותרת "אגף מס הכנסה" גורמת לכם דפיקות לב מואצות ובהלה? אינכם לבד. רבים סובלים מפחד בכל הקשור למערכת המס הישראלית. דוד שי מציע לנציבת מס הכנסה, שחושבת איך לצמצמם ככל האפשר את החיכוך עם האזרח, דווקא להגדיל אותו - אבל הפעם באמצעות החזרי מס יזומים לזכאים

"המטרה שלנו היא ליצור מינימום חיכוך עם מס הכנסה", כך אמרה, בראיון ל-ynet שעניינו יישום הרפורמה במס, נציבת מס הכנסה טלי ירון-אלדר. מבחינת האזרח, הירא מכל מגע עם פקיד השומה, יש בדברים אלה בשורה מרגיעה מאוד: לאגף מס הכנסה יש רצון שלא לפגוש את הנישומים יותר משפגש אותם עד כה, ואין לו עניין בהעסקת האזרחים בטרדות ביורוקרטיות חדשות.

כדאי בכל זאת לשקול פגישה

מבחינתו של הנישום יש סיבה אחת טובה מאוד לרצות את המפגש עם פקיד השומה: לקבל החזרי מס שהוא זכאי להם. גם כאשר מדובר בשכיר, הפטור בדרך כלל מהגשת דו"ח שנתי לפקיד השומה, כדאי למלא טופס זה כאשר התמורה יכולה להתבטא במאות ולעתים גם באלפי שקלים. האם כדאי לוותר על החזרים אלה ולחסוך את החיכוך עם פקיד השומה?
במילוי הדו"ח השנתי כרוכה טרחה מסוימת, הדורשת שעות ספורות, ומובן שלטרחה זו יש ערך, כך שהחזר זעיר אינו מצדיק אותה. זהו נימוק סביר להימנעות מהגשת הדו"ח השנתי.

לשכיר הממוצע אין ממה לחשוש

נימוק שאינו סביר בעיני, הוא החשש מהמפגש עם פקיד השומה. אם אתם מעלימים הכנסות או עוסקים בפעולות אחרות של השתמטות ממס, יש לכם סיבה מצוינת לחשוש ממפגש עם פקיד השומה. אם אתם שכירים, ולכן מכל הכנסותיכם נוכה מס במקור, כך שאתם מגיעים למפגש עם פקיד השומה בידיים נקיות – אין כל סיבה לחשש ממפגש זה. כדאי לזכור שפקיד השומה הוא משרת ציבור, הוא קיים כדי לתת לאזרח את השירות הטוב ביותר. במסגרת שירות זה, ניתן לצפות מפקיד השומה שיעניק לנישום את כל הסיוע שהוא זקוק לו לשם קבלת החזרי מס שהוא זכאי להם. אין כל סיבה להסתפק בפחות, ובוודאי שאין מקום לחשש ממפגש זה, אם כי אי אפשר להתעלם מקיומו.

הנציבות צריכה ליזום

בעשור האחרון צצה תופעה חדשה בתחום המסים: פריחתם של משרדים העוסקים במתן ייעוץ מס לשכיר. בשנות החמישים אכלסו את רחוב יהודה הלוי בתל-אביב כותבי הבקשות. עיסוק זה היה אופייני לתקופתו - תקופת העלייה הגדולה, שבה רבים מאזרחי המדינה התקשו לדבר בשפתה, אך מאז הוא חלף ועבר מן העולם.
המשרדים לייעוץ מס לשכיר מעידים שלפחות בתחום אחד נותר האזרח הממוצע כבד פה וכבד לשון, וזו תופעה שקשה לשאתה במדינה מתוקנת. מתוקף תפקידה של נציבות מס הכנסה כגוף הממונה על ביצועה של פקודת מס הכנסה, אין זה מוגזם לצפות מגוף זה שיעסוק בגביית מס אמת – לא פחות מהנדרש בחוק אך גם לא יותר מדי. פעולה אקטיבית של הנציבות למתן החזרי מס לנישומים שנמצאו ראויים לכך היא צעד מתבקש, גם אם יש בו חיכוך נוסף עם האזרח.
דוגמה פשוטה לכך היא מצבו של עובד שלא עבד בחלק מהשנה: יצא לחופשה ללא תשלום במשך חודש, או החליף מקום עבודה ובתהליך זה לא עבד זמן מה (ולא קיבל דמי אבטלה). חישוב המס שעורך המעסיק לא יביא בחשבון את התקופה שבה לא היו לעובד הכנסות, ובכך יביא לגביית מס מופרזת. המחשב של אגף מס הכנסה, המקבל בסוף השנה את הדיווחים מהמעבידים, מגלה ללא כל קושי את העובדה שהעובד זכאי, כנראה, להחזר מס, אך על מנת לקבל את ההחזר על העובד לגלות עובדה זו בעצמו, ולדרוש את ההחזר מפקיד השומה.

לסלק את הפחד

האם תשמח לקבל מכתב מנציבות מס הכנסה שבו נאמר: "למיטב ידיעתנו הנך זכאי להחזר מס. לשם קבלתו פנה לפקיד השומה הקרוב למקום מגוריך", או שכבר המראה של המעטפה שכותרתה "אגף מס הכנסה" גורם לך דפיקות לב מואצות? אם המחשבה על משרדו של פקיד השומה גורמת לך בהלה, אינך לבד – יש עוד רבים הסובלים מתסמונת זו. בתקופה שבה מדברים על רפורמה במסים אשמח לראות מרכיב נוסף ברפורמה זו – סילוק הפחד שיש בלב האזרח מהמפגש עם פקיד השומה. מכתב מפקיד השומה ובו הצעה להחזר מס עשוי להיות התחלה של תהליך לשיפור תדמיתם של פקידי השומה.
לא כל החזר מס מצריך מפגש עם פקיד השומה. לחשב השכר במקום העבודה נתונה סמכות להעניק רבות מהקלות המס בעצמו, על סמך הצהרה של העובד, לעתים בלוויית מסמך מתאים. הקלות שהענקתן חורגת מסמכותו של חשב השכר מצריכה מפגש עם פקיד השומה, אך אין צורך לחכות להן עד למועד הגשת הדו"ח השנתי. ניתן לפנות לפקיד השומה במהלך השנה, ולקבל ממנו אישור המנחה את חשב השכר להעניק את ההקלה בחישוב המשכורת.
אף שהקלות המס לסוגיהן אינן נשמרות בסוד, הן אינן זוכות לפרסום מספיק. כדאי להכיר ולנצל את כל סוגי ההקלות, גם אם הדבר דורש מפגש עם פקיד השומה.

דוד שי הוא ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן-טק ומחבר הספר "ניהול השכר וחישובו" בהוצאת "סדן".


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנציבה ירון-אלדר. מפחידים את הנישומים
מומלצים