שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תנועת הפלסטינים הוגבלה; פרס ייפגש עם מובארק
  במערכת הביטחון הוחלט להגביל את התנועה הפלסטינית ברוב הגדה. לשכת רה"מ: לא ניתן לקיים פגישות עם שרים פלסטינים על רקע הפיגועים. פרס יוועד עם מובארק בקהיר

  בעקבות גל הפיגועים הקשה, שרובו יצא מתחומי ערי השומרון הפלסטיניות, הוחלט הבוקר (ב') במערכת הביטחון להגביל באופן מוחלט את התנועה הפלסטינית במרחבי ג'נין, שכם, טול כרם, קלקיליה, ורמאללה, למעט לצרכים רפואיים-הומניטריים.
  יחד עם זאת, במרחב ערי יהודה ימשיך צה"ל במתן ההקלות לאוכלוסייה הפלסטינית. בצה"ל מדגישים כי ההקלות תמשכנה בכל מקום בו ישמר השקט.
  בעקבות שרשרת הפיגועים החליט ראש הממשלה אריאל שרון לדחות את הפגישות שתכנן לערוך השבוע עם השרים הפלסטינים החדשים שמונו באחרונה: שר האוצר סלאם פאייד, ושר הפנים, עבד אל ראזק יחייא. בלשכת רה"מ אמרו כי לא יתקיימו מפגשים כל זמן שהפיגועים נמשכים.
  גורמים מדיניים בירושלים אמרו שכוונת שרון היתה לקיים את הפגישות כדי להביא לרגיעה ולנורמליזציה. אולם לדבריהם, "על מה יש לדבר כעת? הרי הפלסטינים לא עושים כל פעולה נגד הטרור. מתנת יום ההולדת של ערפת מעמו היא דרך ללא מוצא, ומתנתו לאזרחי ישראל היא עוד מוות ועוד רצח", אמרו הגורמים.
  הגורמים הוסיפו ש"שרי האוצר והפנים הפלסטינים ייבחנו במבחן התוצאה. הדבר הראשון שהם צריכים לפעול לעשותו הוא הפסקת הפיגועים".
  גם שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, החליט לדחות את פגישתו עם יחיא. השניים אמורים היו לדון בתוכניתו של שר הביטחון להשגת רגיעה ביטחונית הדרגתית בשטחי הרשות. על פי תוכניתו של בן אליעזר (תוכנית ה"פיילוט"), ישראל תעביר בהדרגה את האחריות הביטחונית לידי הרשות, בכל מקום שבו יווצר שקט. הפגישה הייתה אמורה להתקיים בשבוע שעבר, אך נדחתה בגלל הפיגוע באוניברסיטה. מלשכת שר הביטחון נמסר שהפגישה תיערך בימים הקרובים.

  פרס ומובארק ייפגשו

  בתוך כך, שר החוץ, שמעון פרס, ייפגש היום (ב') בקהיר עם נשיא מצרים חוסני מובארק. פרס צפוי להסביר למובארק את הסיבות שהביאו לחיסולו של סלאח שחאדה, פעולה שעוררה ביקורת קשה במצרים.
  שר החוץ תקף היום בחריפות את הפיגועים האחרונים. לדבריו, "הבעיה היא שישנם היום 12 ארגוני טרור בשטחים, שאינם מקבלים שום מרות. הם הורסים את העתיד של העם הפלסטיני ואת האמון בפלסטינים. "העולם כולו מתייחס לפלסטינים כעת כאילו אין עם מי לדבר. אם זה יימשך, הם יאבדו את ההכרה הבינלאומית שלהם", אמר.
  פרס הוסיף כי "מדובר במלחמה קשה ואכזרית נגד הטרור. כל מה שהוצע על ידי הצבא במלחמה הזו, אושר על ידי הממשלה".
  בתגובה לשאלה האם ניתן לבצע הקלות לפלסטינים, בשעה שהדבר עשוי להקל על ביצוע פיגועים, ענה פרס: "לא ביקשתי להסיר עוצרים. ביקשתי לתת להם עבודה ואוכל, כדי שיוכלו לנשום ולחיות כמו בני אדם. עוצר מוטל כשמחפשים מישהו, ולא כענישה. איננו עוסקים בהענשה קולקטיבית".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום : איי פי
  שרון. לא ייפגש
  צילום : איי פי
  צילום מאיר פרטוש, ידיעות אחרונות
  פרס. כן ייפגש, אבל עם מובארק
  צילום מאיר פרטוש, ידיעות אחרונות
  מומלצים