שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התחדשו הדיונים בין הפלסטינים על הגבלת הפיגועים
  הנהגת האינתיפאדה דנה במסמך הקורא להפסקת הפיגועים נגד יעדים ישראלים בתחומי הקו הירוק. גורם פלסטיני: יש סיכוי שהיוזמה תצליח, בעיקר אם החמאס והג'יהאד האיסלאמי יקבלו אישור מהנהגותיהם שבחו"ל

  בימים האחרונים התחדשו הדיונים בין הרשות הפלסטינית לפלגים הפלסטינים השונים על הפסקת אש חלקית. עד כה לא הושגה הסכמה בדיונים, אולם גורמים בפלגים אומרים כי הם יימשכו.
  הוועדה העליונה של הכוחות הלאומיים והאסלאמיים, שמהווה למעשה את הנהגת האינתיפדה, דנה אתמול (א') במסמך שהוצע על ידי הרשות הפלסטינית והפתח. המסמך קובע כי "פעולות ההתנגדות" - כלומר הפיגועים נגד מטרות ישראליות - יתרכזו בשטחים וברצועת עזה ולא בתחומי ישראל.
  גורמים בוועדה ציינו שקיים סיכוי רב לכך שהיוזמה תצליח. לדעתם, גם החמאס וגם הג'יהאד האיסלאמי יקבלו את ההצעה, אולם רק לאחר שיקבלו את אישור הנהגותיהם שבחו"ל, בעיקר בדמשק.
  הגורמים העריכו כי בשני האירגונים, למרות תפישותיהם האידאולוגיות, לא היו רוצים לגרום נזק לציבור הפלסטיני ולפגוע במטרת המאבק בעיני דעת הקהל הבינלאומית. עם זאת, בדיון היום לא נכחו נציגי החמאס בטענה שטרם גובשה עמדת האירגון בנוגע למסמך.
  הגורם הוסיף ואמר שספק רב אם התנהגות ראש הממשלה אריאל שרון תאפשר את הצלחת היוזמה. לדבריו, לא ברור עם היוזמה תואמת את ההבנות הביטחוניות שבהן דן שר הפנים הפלסטיני, עבד אל רזאק יחיא, עם בכירי הממשל האמריקני בשבוע שעבר.

  הפלסטינים: חיסול שחאדה טירפד הפסקת האש

  המסמך המדובר הוא למעשה מתכונת חדשה של הצעה ישנה שבעבר היתה מוסכמת על הרשות הפלסטינית ואירגוני הסירוב. לדברי מקורות פלסטינים, הפתח עמד לפני כשלושה שבועות על סף פירסום הודעה על הפסקת אש בפיגועים - הודעה לה היו שותפים בשתיקה גם החמאס והג'יהאד - אולם חיסולו של בכיר החמאס סלאח שחאדה, והריגתם של האזרחים באותה פעולה בעזה, טירפדה את היוזמה.
  לדברי המקורות, ביום שני בלילה, פחות משעתיים לפני שהוטלה הפצצה על ביתו של שחאדה, נוסחה הודעה מטעם התנזים, שהצהירה חד-משמעית על הפסקה ללא תנאי וללא הגבלת זמן של פיגועים נגד חפים מפשע - אזרחים, נשים וילדים. ל-ynet נודע כי הפסקת הפיגועים לא הותנתה בנסיגת צה"ל מהערים הפלסטיניות, ולא הפרידה בין אזרחים משני צדי הקו הירוק.
  מקורות בתנזים ובחמאס אומרים כי המגעים להפסקת אש החלו בעקבות לחצים בינלאומיים שהופעלו על הרשות, והתנהלו בין בכירים ברשות ובתנזים לבין בכירים בחמאס. גם בכירים בחמאס אישרו ל-ynet כי המגעים על הפסקת אש הגיעו לשלבים מתקדמים. נציגים אירופים תיווכו בין הצדדים.
  גורמים במערכת הביטחון הכחישו מיד לאחר החיסול כל ידיעה מוקדמת על הצהרה שכזו, וטענו שגם אם היו מגעים כאלה - שחאדה עצמו לא היה שותף להם, ולא עמד לקיים את ההבטחה לחדול מפיגועים. לעומתם אישר שר הביטחון, בן אליעזר, בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אחרי החיסול, שלכוחות הביטחון היה ידוע ערב החיסול על שתי יוזמות להפסקת אש: "אבל מדובר פה ביוזמת של פעילים פוליטיים בתנזים ולא באנשי שטח. היוזמה השניה היתה של נביל שעת' והחמאס".

  במקביל: נמשכת הקריאה לרפורמות

  בתוך כך גוברת הקריאה בקרב בכירים פלסטינים לשינויים במבנה הרשות הפלסטינית, ובמיוחד לחיזוק מעמדה של המועצה המחוקקת הפלסטינית. גם במועצה עצמה מתחזקת ההתארגנות לצמצום כוחה של הנהגת הרשות. חברים במועצה שבו לדרוש בימים האחרונים את הצגתה של הממשלה הפלסטינית החדשה בפני המועצה, כדי לקבל את אמון חבריה. חברים אחרים, ביניהם בכירי פתח כמו פארס כדורה, הציעו שהמועצה המחוקקת תודיע על פיזורה של הרשות הפלסטינית. גורמים פלסטינים, בהם בכירים בתנזים ובמועצה המחוקקת, שבו וציינו אתמול (א') כי כל ההצעות הללו לא נועדו להחליש את כוחו ואת מעמדו של ערפאת.
  חידוש הדרישה לרפורמות בא על רקע הידיעות שיו"ר המועצה, אבו עלא, הגיש בחודש שעבר את התפטרותו ליו"ר הרשות, יאסר ערפאת, במחאה על הכירסום במעמדה של המועצה, ועל כך שערפאת התעלם מן המועצה כשביצע את החילופים בממשלה הפלסטינית.
  בתוך כך גוברים בקרב הפלסטינים גם הקריאות להקמת הנהגה מאוחדת לציבור הפלסטיני. ההנהגה המאוחדת אמורה לנהל את חיי הציבור הפלסטיני ולהוות כתובת-על של העם הפלסטיני בעניינים המדיניים.
  בישיבה של 13 הארגונים החברים בוועדת הארגונים הלאומיים והאסלאמיים, תבעו המשתתפים את הקמתה של הנהגה מאוחדת רחבה שתטפל בעניינו של הציבור הפלסטיני, במיוחד על רקע המצב הקשה בו שרויה האוכלוסיה הפלסטינית בימים אלה.
  הדרישות לרפורמות והנהגה מאוחדת באות על רקע חידוש ההידברות הביטחונית בין ישראל והרשות. בקרב האירגונים הפלסטינים קיים חשש שהרשות תשוב לתיאום בטחוני עם ישראל שבבסיסו הצרת צעדיהם, כמו גם החשש שהרפורמה שתתבצע ברשות הפלסטינית תהיה רחוקה מהמתכונת ומההצעות שהציעה המועצה המחוקקת.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים