שתף קטע נבחר

העבודה: איומי שרון להקדים הבחירות לא מפחידים אותנו

בשיחות פרטיות אמר ראש הממשלה שאם לא יעבור התקציב בקריאה ראשונה בכנסת, יתפטר ויקדים את הבחירות. המטרה: לא לאפשר לש"ס ולעבודה "לצבור נקודות בדעת הקהל". אושעיה: בהיעדר שלום, ביטחון וכלכלה יציבה אין מנוס מללכת לבחירות

ראש הממשלה אריאל שרון מאיים לפזר את הכנסת ולהקדים את הבחירות לינואר 2003 כדי לא לאפשר לש"ס ולמפלגת העבודה "לצבור נקודות" בדעת הקהל על רקע המאבק על התקציב.
שרון אמר למקורביו שיממש את החלטתו אם ייתקל בהתנגדות להעברת תקציב המדינה בקריאה ראשונה בכנסת, בעוד כחודשיים. במקרה שכזה, אין בכוונתו לאפשר לסיעות השונות ל"זנב בו" והוא יילך לנשיא ויוביל להקדמת הבחירות לינואר או לכל המאוחר לפברואר בשנה הבאה.
בשיחות פרטיות הסביר שרון שאינו מעוניין לאפשר לש"ס ולעבודה לצבור נקודות בדעת הקהל בזכות עמדתם במאבק על התקציב. דברים דומים אמר שרון בפגישה עם חברי ועדת רבינוביץ: "איני מתכוון לוותר בנושא התקציב והרפורמות", אמר, "אם לא ייאפשרו לי להעביר את התקציב ככתבו, לא אהסס ללכת לנשיא, להתפטר ולקיים בחירות כלליות".

פגישה קשה עם ישי

את נשק הבחירות שלף שרון בהתייעצויות בסוף השבוע. ביום רביעי בלילה התקיימה פגישה בלשכת ראש הממשלה עם השר אלי ישי. בפגישה נכחו מנכ"ל המשרד אביגדור יצחקי וראש הלשכה דב וייסגלס.
"ישי היה עקשן, דיבר קשות נגד התקציב והראה לשרון שהוא מעוניין לעשות לו בית ספר בעקבות מכתבי הפיטורים שהוציא לש"ס לפני מספר חודשים (בשל הצבעה נגד הקיצוץ בתקציב)", מסבירים מקורבי שרון. "בעקבות השיחה הקשה עם ישי - שרון שוב החליט להעמיד את ש"ס במקומה".
בש"ס משבחים את ישי על עמידה איתנה. "הוא שמע את שרון מתעקש על עקרונות התוכנית הכלכלית ואמר לו 'אם זה התקציב שלך – אתה מתאבד פוליטית'", אמרו.
שרון, שנבחר על פי חוק הבחירה הישירה, יכול על פי החוק להתפטר ולהביא לבחירות חדשות לכנסת תוך 90 יום. תימרון פוליטי שכזה יעלים את שנת הבחירות הצפויה עד נובמבר 2003 – התאריך המקורי. מהלך כזה של שרון ישבש גם את תכניותיו של יריבו הפוליטי, בנימין נתניהו, הנערך לקראת הפריימריס בליכוד.

אושעיה: איומי שרון לא מפחידים אותנו

שרון, על פי ההערכות במערכת הפוליטית, מוכן לקראת פרישתה הצפויה של מפלגת העבודה מהממשלה. יו"ר העבודה, בנימין בן אליעזר, החל בשבוע האחרון במהלך שאמור להוביל לפרישת סיעתו מהקואליציה. העילה היא התקציב המקוצץ והפגיעה במובטלים ובמקבלי אבטחת הכנסה. בשבוע שעבר הודיע בן אליעזר במפורש בכנס פעילים בתל אביב, כי "כל סיעת העבודה תצביע נגד התקציב בכל תאריך שיגיע לכנסת".
הקדמת הבחירות תיאלץ את מפלגת העבודה להיערך מחדש, עקב מועד הבחירות הפנימיות לראשות המפלגה שנקבע ל-19 בנובמבר. ייתכן כי מועד הפריימריס יוקדם, כדי לאפשר למנצח בהתמודדות להיערך טוב יותר לבחירות.
יו"ר הסיעה, ח"כ אפי אושעיה אמר, כי "איומי ראש הממשלה להקדים את הבחירות אינם מפחידים את מפלגת העבודה, שתציג בכל עיתוי שיהיה את המועמד הראוי ביותר לראש הממשלה. אולם לשרון עצמו יש סיבה טובה לפחד, בהעדר ביטחון, בהעדר שלום ובהעדר כלכלה יציבה. אין מנוס אלא מללכת לבחירות".
יו"ר האופוזיציה יוסי שריד אומר שהאופוזיציה תומכת בהקדמת הבחירות לחודש ינואר או פברואר. לדבריו, גם ראש הממשלה הבין שממשלתו הגיעה לסוף דרכה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
שרון. פגישה קשה עם ישי
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
צילום: איי פי
בן אליעזר. מהלך לפרישה
צילום: איי פי
מומלצים