שתף קטע נבחר

אדוני ראש העיר, לא היית מושלם

הרבה דברי ביקורת ניתן לשמוע במערכת הפוליטית בחיפה על ראש העיר שמכהן שתי קדנציות. יריביו טוענים כי סיבך את העיר בפרויקטים גרנדיוזים של בנייה שלחלקם אחראים מקורביו. חלק ממבקריו מודים כי הוא "טיפוס מיוחד"

אחת הבדיחות בחיפה בימים אלה מספרת על תמיכה מסיבית של תושבים שמשתוקקים לראות את עמרם מצנע כראש הממשלה הבא. כששואלים אותם למה, הם עונים שאולי רק כך יוכלו להיפטר מראש עיר כושל במיוחד.
האמת שונה מעט. מצנע אמנם לא זוכה לפירגון מקיר לקיר בעיר הנמל האדומה, אולם גם החיפאים הציניקנים ביותר מודים שמאז החליף את אריה גוראל לפני כעשר שנים חלה בעיר תנופה אמיתית. שיפור בתשתיות, עלייה ברמת החיים ובעיקר בנייה מסיבית של קניונים ומרכזי קניות. פעמיים בחרו בו תושבי חיפה לראשות העיר.
לדעתם של כמה מהעסקנים על הכרמל, בשנים האחרונות אפשר היה לזהות אצל מצנע בעיות קשות הקשורות לסגנון והתנהלות. "מצנע התעלם לחלוטין מהחצר שלו", אומר עליו היום ראש האופוזיציה במועצת העיר חיפה ואיש הירוקים שמוליק גלבהרט. "היתה אצלו חגיגה של מקורבים. אנשים כמו איש העסקים גד זאבי ומזכיר מפלגת העבודה בחיפה, ישראל סביון, חילקו ביניהם בהפקרות זכויות בנייה על חשבון איכות החיים של הציבור. ניצלו את העובדה שחברם הטוב מצנע הוא גם יו"ר הוועדה לתכנון ובנייה".
ואכן, את הביקורת העיקרית על המועמד החדש לראשות העבודה ממקדים מבקריו בפרוייקטים הענקיים שקמו בתקופתו. מגדלי חוף הכרמל בכניסה הדרומית של חיפה, למשל, וגם קניון ה"גרנד קניון". במהלך בנייתו של ה"גרנד קניון" נאלץ הקבלן לבצע פיצוצים רבים לבניית היסודות. הפיצוצים הביאו לנזקים ופגיעה קשה בבתי שכונת כרמלייה הסמוכה. התושבים תבעו ממצנע לממן באמצעות העיריה את שיקום הבתים, ובתמורה קיבלו מכתבי פינוי ממהנדס העיר. "זה נורא פשוט", מסביר גלבהרט, "הבעלים של הקניון זה גד זאבי, חברו הטוב של מצנע. מנהל הקניון הוא ישראל סביון מהמפלגה של מצנע".
גם פרוייקט הנדל"ן הענק בחופה הדרומי של חיפה, פרוייקט מגדלי חוף הכרמל משך אש רבה. הירוקים בחיפה זועמים על מצנע שדחף את הפרוייקט הזה, שהפך ברבות הימים לסמל השלילי ביותר של חיפה.
באשר ליחסיו עם ערביי חיפה, אומר עליו חבר מועצה: "מצנע אינו גזעני. הוא דופק את היהודים והערבים אותו דבר". חבר מועצה אחר אמר היום: "אני מקווה שאת המדינה הוא ינהל אחרת מהעיריה. כראש עיר מצנע היה פשוט דיקטטור". לראייה לכך, לדבריו, העובדה שמצנע מינה עצמו ליו"ר של שבע-עשרה ועדות עירוניות...
אחד היריבים הקשים של מצנע בחיפה הוא יו"ר הליכוד בעיר, איציק רגב. גם רגב אומר שהבייבי של מצנע, מגדלי חוף הכרמל, הוא פרוייקט מכוער ויומרני שהרס את חופי חיפה. "לא צריך להתלהב ממנו כל כך", מבהיר רגב, "מספיק להציץ בדו"ח מבקר העיריה שתקף את הניהול הבלתי מקצועי שלו, הבזבזני והרשלני. מספיק לראות את הנסיעות הדחופות שלו לחו"ל והעמותה שפועלת למענו".
אולם למרות הביקורת הנוקבת, גם גדולי היריבים שלו בחיפה מודים היום שמצנע הוא טיפוס מיוחד בפוליטיקה. חבר מועצה שנוהג לצלוף בו כמעט מעל כל במה אפשרית אומר היום: "עמרם לא מתלקק, לא מתחנף, מאוד קורקטי. יש לו חוש הומור מעולה, ובכלל, אי אפשר להתווכח עם היכולות הגבוהות שלו." חבר מועצה אחר מוסיף: "מצנע חרוץ, עובד קשה ופטריוט אמיתי. הבעיה שלו שהוא פשוט טעה בכיוון".
ומה באשר לאשת ראש הממשלה הפוטנציאלי? שמה עליזה והיא מורה בתיכון "רעות" בחיפה. את עליזה מצנע רואים בעיקר באירועים רשמיים בעיר. היא לא מתבלטת, לא היתה מעורבת בשערוריות, וכפי שאמר היום פוליטיקאי חיפאי מפורסם: "זאת לא שרה נתניהו..."

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
מצנע. מבחר טענות
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים