שתף קטע נבחר

הפלפל של מצנע

יש במפלגת העבודה מי שמכנים אותו "עמרם ליפקין-שחק" - והם טועים. כניסתו של מצנע מפיחה רוח חדשה במפלגת העבודה

כניסתו של עמרם מצנע להתמודדות על ראשות מפלגת העבודה - בין אם אוהבים אותה ובין אם לאו - הפיחה חיים ומשב-רוח מרענן בספינה הטובעת.
שאלת מיליון הדולר היא, מה יהיה משך ה"בום" התקשורתי והפוליטי הזה וכמה זמן הוא יחזיק מעמד. יש המנסים להמעיט בערך המהלך של מצנע ומכנים אותו "עמרם ליפקין-שחק", כפילו של אהוד ברק וכיו"ב השוואות הבאות לפחת בערך המהלך - ולא היא.
יש המעריכים את עצם כניסתו של מצנע למרוץ כתוספת של 10 מנדטים לרשימת העבודה בכנסת הבאה, לעומת מצבה בסקרים שקדמו לכניסתו. בעידן הבחירה הלא-ישירה לראשות הממשלה, מדובר בהפרש שבין 15 ל-25 מנדטים, הבדל עצום מבחינת המשמעות הפוליטית של הדברים.
לשני המתמודדים הנוכחיים, בנימין בן-אליעזר וחיים רמון, באה הודעתו של מצנע על ההתמודדות כצרה צרורה ומאיימת. פואד מבין היטב שמנהיגותו עלולה להפוך לקצרה ביותר בהיסטוריה של המפלגה. השאלה המעניינת לגביו היא, האם הוא יפר את כללי המשחק ההוגנים וינסה למנוע התמודדות - או שיתייצב "כמו גבר" לגורלו בקלפי.
רמון יצטרך להמתין חודש נוסף ולבחון בטווח זמן ממשי מה עוללה לו כניסתו של מצנע למירוץ. עבורו מהווה המצב הנוכחי רגע מאוד לא נעים בקריירה הפוליטית, שכן בעבר - כאשר היה הגיון רב שיתמודד מול אהוד ברק - בחר רמון להימנע מכך ו"הלך לים". כעת נראית מועמדותו, בניגוד למה שציפה, לא מעוררת ולא סוחפת. כאן המקום להעריך, כי אם רמון יחליט לבסוף לפרוש מן המירוץ - הוא יצטרף למצנע, ולא לבן-אליעזר.
ניתן להניח שבתקופה הקרובה יזכה מצנע למקלחת של צוננים ולקבלת פנים אלימה מצד פואד וגורמים נוספים במפלגת העבודה, שאינם אוהבים כניסות מטאוריות לחיים הפוליטיים וחוששים לעתידם הפוליטי.
מעניינת במיוחד כרגע שתיקת הכבשים בסיעת העבודה בכנסת: דמויות שאינן משתייכות למנזר השתקנים, כמו דליה איציק, אברום בורג, רענן כהן ובייגה שוחט עומדות כרגע בשתיקתן. שתיקה שכזו יש לה פירוש אחד ברור: כולם ממתינים לסקרים הבאים.
אין לשכוח שסדר היום הלאומי השתנה באופן משמעותי ברגע שבו הודיע אריק שרון על האפשרות של הליכה לבחירות. חברי הכנסת, הדואגים לעתידם הפוליטי ולמעמדם לאחר הבחירות, יצטרכו להחליט במי מהמועמדים הם תומכים. יש לכך משמעויות הן באשר לסיכוייהם להבחר במקום גבוה ברשימה לכנסת - והן באשר לסיכוייהם להיות שרים וסגני שרים בהמשך.
לשבחו של מצנע ניתן לומר כי הוא "עשה זאת". הוא בזק פלפל חריף ושלל תבלינים למתכון העלוב שהכינו הקברניטים הנוכחיים של מפלגת העבודה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים