שתף קטע נבחר

ש"ס יוצאת להגנת בן אליעזר "הפרענק"

בתנועה האשימו השבוע את ראשי העבודה בגזענות מאחר והם "לא מוכנים לסבול בחירה של 'פרענק' לראשות המפלגה", ואת החרדים האשכזים "שמחמירים כלפי הפלאשמורה כיוון שצבע עורם שחור". והשבוע: הרב עובדיה יוצא לעזרת המתנחלים וגם הנשיקה הראשונה בין ישי לדרעי. פרשת השבוע

ש"ס מאשימה את יריביו של בנימין בן אליעזר במפלגת העבודה בגזענות בשל מוצאו המזרחי. מאמר המערכת של בטאון ש"ס 'יום ליום' כותב כי "בחירתו של שר הביטחון פואד בן אליעזר 'הספרדי' לראשות 'העבודה' הייתה לצנינים בעיני הנסיכים בעלי הבית של המדינה, איך קרה המחדל האיום הזה. עם כל הכבוד 'הפרענק' הזה הגזים. 'הנסיכים' הללו מוכנים לספוג את העלבון ש'הפרענקים', במידה ויעבדו קשה ויביאו הרבה קולות, יאפשרו להם לכהן כסגניהם או לכל היותר כמספר שניים ברשימה. אך בוודאי לא את החרפה הזאת, שספרדי יהיה מספר אחד ברשימה ועוד מועמד לראשות הממשלה! עד כאן, זה כבר חציית כל הקווים האדומים!".
כותב המאמר, רפי מלאכי, מנכ"ל 'יום ליום' ומקורבו של יו"ר ש"ס אלי ישי, מתייחס בבוז גם לאהדה לה זוכה "האביר על הסוס הלבן בדמות הגנרל האשכנזי מחיפה, מר מצנע".

מתקפה על החרדים האשכנזים

גם החרדים האשכנזים הואשמו השבוע על ידי ש"ס בגזענות כלפי עולי הפלאשמורה "רק מכיוון שצבע עורם שחור". זו הייתה העמדה הברורה היחידה של ש"ס בתוך הבלבול השורר בה לגבי עמדתה בעניין העלאת הפלאשמורה מאתיופיה.
השבוע פורסם בעיתון "הארץ" כי הרב עובדיה יוסף יוזם תוכנית להעלאה מואצת של מרבית בני הפלאשמורה מאתיופיה. זאת בעקבות המלצתו של הרב הראשי של תל אביב ומקורבו של הרב עובדיה, הרב שלמה עמר, להעלות את רוב 22 אלף בני העדה לישראל.
יו"ר ש"ס, אלי ישי, הגן על העמדה בפומבי ושיבח את הרב עמר על פסיקותיו המקילות. ש"ס ספגה ביקורות קשות מכיוון מנהיגי הציבור הליטאי, שפסיקותיהם בעניין יהדותם של עולי אתיופיה שונות. ביטאון "דגל התורה", "יתד נאמן", תקף את ש"ס על כך שעל פי תוכניתה, רק "במקרים נדירים, כשיתעורר ספק גדול לגבי מידת יהדותו של מועמד לעלייה, תישקל אפשרות לגיירו לחומרה". דבריו של ישי כונו "דברי הבל" והפסיקות ההלכתיות בעניין האתיופים כונו "מפגן 'מה יפית' כלפי הציבור החילוני" של "גורמים פשרניים המבקשים 'להגמיש' את ההלכה כפי צרכיהם ומאוויהם".
בש"ס הגיבו בחריפות. בכיר בש"ס אמר: "במקום להתעסק בפילפולים, שילמדו לקרוא פסק הלכה", וביטאון ש"ס "יום ליום" רמז למניעים גזעניים של הפוסקים האשכנזים, כשפרסם בכותרת גדולה את דבריו של הרב המנוח, משה פיינשטיין, מגדולי הפוסקים האשכנזים, שדווקא פסק כי עולי אתיופיה צריכים לעבור גיור, אך כתב: "ומאוד נצטערתי על מה ששמעתי שיש כאלו בארץ ישראל שמונעים מלקרבם (את האתיופים) בעניני רוחניות, וגורמים ח"ו שיהיו אבודים מדת יהודי. וראה לי שכך נוהגים רק משום שצבע עורם הוא שחור".
הוויכוח הזה, שעשוי להחריף בימים הקרובים, נתקל בתגובה תמהה דווקא מצד חתן השמחה, הרב שלמה עמר, שיצא לאתיופיה בשליחותו של הרב עובדיה יוסף ושהתוכנית הגדולה להעלאת הפלאשמורה כיהודים לארץ נתלתה בו. בראיון לשדר רוני תורן מתחנת הרדיו הפיראטית "הערוץ החרדי - קול שמחה", סתר הרב עמר את הדברים כולם ואמר: "באתי רק להבהיר שזו טעות מוחלטת". הרב עמר הדגיש כי הוא מתנגד להעלות את הפלאשמורה ללא גיור וכי צריך להעלות לארץ "רק את אלה שאין בהם כמעט ספקות", וגם אותם צריך לגייר "גיור כדין וכהלכה ללא שום התפשרות ופשרות".

אריה דרעי ואלי ישי: הנשיקה הראשונה

מאז שיחרורו של אריה דרעי מהכלא, כמעט ולא נוצר קשר ישיר בינו לבין יו"ר ש"ס אלי ישי. הקשר הסתכם בשיחת הטלפון המפורסמת ("15 שניות") ביום השחרור ועוד שיחת טלפון (דקה וחצי) שדבר קיומה לא פורסם ואשר התנהלה ביוזמתו של דרעי שהתקשר לברך את ישי לרגל הולדת בנו.
ביום שישי נפגשו השניים בברית המילה של בנו של הרב יצחק בצרי שנערכה בירושלים. במשך דקות לא מעטות עמדו השניים במרחק של מטר וחצי כשביניהם שני אנשים בלבד ולא החליפו מילה. דרעי הוקף בבכירי "התנזים" שלו שניסו למנוע באלגנטיות מפגש בין השניים.
כשהחל טקס הברית הוזמן לבמה "השר אלי ישי" למלא את תפקיד המעביר את התינוק מכסא אליהו לאבי הבן. מעט מאוחר יותר הוזמן "הרב הגאון אריה דרעי שליט"א" לתפקיד הבכיר יותר: "עמידה לברכות" (החזיק את התינוק בזמן שהרב המקובל דוד בצרי, הסבא, הקריא את הברכות בקצב איטי במיוחד, בשל הצורך לכוון כוונות קבליות על כל מילה). את תפקיד הסנדק מילא "החלבן" - המקובל הרב חיים כהן ובאירוע נכחו גם פנינה רוזנבלום ובעלה.
בסיום טקס הברית מצאו ישי ודרעי את עצמם כשהם עומדים על הבמה אחד ליד השני, מה שהוביל למפגש המאולץ שכלל לחיצת יד חמה ונשיקה על כל לחי, אבל אף מילה.

הרב כדורי לעזרת הרב אליהו ואיתם

הניתוק של דרעי מש"ס בא לידי ביטוי גם בעובדת חסרונו בעצרות חודש אלול של ש"ס, למרות שהרב עובדיה יוסף הזמין אותו להשתתף בהן. דרעי, שהחל ללמוד מדי בוקר בבית המדרש "יחווה דעת", ממשיך להתחמק מכל קשר עם ש"ס הרשמית.
עדיין קשה למדוד את הצלחתה או כישלונה של ש"ס בעצרות אלול השנה. מקורביו של דרעי מנסים לשכנע אותו להשתתף בעצרת ענקית באצטדיון יד אליהו שלדבריהם "תזכיר לש"ס, איך פעם נראו העצרות שלה".
אם לא די בכך, בחצרו של הרב כדורי הודיעו כי הם מתכוונים להשתתף בעצרת התעוררות בה יככבו הרב מרדכי אליהו, יריבו המר של הרב עובדיה יוסף, ומנהיג המפד"ל השר, אפי איתם. השבוע נפגש איתם עם זקן המקובלים הרב כדורי. על שאלת ynet, האם מנסה איתם לצרף את הרב כדורי למפד"ל, השיב איתם: "מה זה לצרף אותו? הרב כדורי הוא דמות נערצת והוא יחליט מה לעשות. מה אנחנו ש"ס? אני מקסימום בא להתברך מאורו, אני הולך לרבנים בתמימות. לא בעורמה של פוליטיקאים".
על השאלה האם בכל זאת עלתה בשיחה האפשרות שהרב כדורי יתמוך במפד"ל בבחירות הקרובות, השיב איתם: "אין תגובה". נכדו של הרב כדורי, יוסי כדורי, אמר כי תמיכה של הרב כדורי במפד"ל "היא בהחלט אפשרות".
גם אם בסופו של דבר חצר הרב כדורי לא תתמוך במפד"ל אלא תסתפק בהשתתפות בעצרת התעוררות שבמרכזה הרב מרדכי אליהו, מדובר במכה קשה לש"ס. בניגוד לאיומי העבר הרבים של חצר הרב כדורי, למשל להצטרף למפלגתו של ח"כ עמיר פרץ, איומים שנתקלו באדישות מוצדקת מצד ש"ס הרשמית, הפעם מדובר בפגיעה ישירה ברב עובדיה יוסף. הרב היחידי שהיה בעל פוטנציאל לאיים על מעמדו כגדול הרבנים הספרדים, הוא יורשו בתפקיד הראשון לציון והמנהיג הרוחני של חלקים נרחבים במפד"ל, הרב מרדכי אליהו.

יציאת השבת

בעוד אפי איתם יוצא לחולל בכרמיה של ש"ס, יצא השבוע הרב עובדיה יוסף להתנחלות החרדית עמנואל לעצרת התעוררות וזיכרון. לראשונה העניק הרב עובדיה להתנחלויות תמיכה שאינה רק ביטחונית, אלא תמיכה אידיאולוגית, אולי הלכתית.
תלמידים מובהקים של הרב עובדיה הופתעו מהעובדה שהרב, בניגוד לפסיקות העבר המפורסמות שלו בעניין "החזרת שטחים מארץ ישראל במקום פיקוח נפש", בחר להעמיד במוקד את הקביעה ההלכתית השנויה במחלוקת: "מצוות ישוב ארץ ישראל שקולה כנגד כל המצוות".
מאחורי הקלעים של הבמה בעמנואל התחוללה מחלוקת הלכתית נוספת. בכירים בש"ס הביעו תרעומת על כך שמארגני האירוע מהישוב החרדי לא חילקו את רחבת בית הספר "יסודי התורה", בה נערך האירוע, על ידי מחיצה, אלא הרחיקו את הנשים אל חצר אחרת שכוסתה הרמטית בברזנט. הרב עובדיה יוסף, בהתבטאות יוצאת דופן, גילה כי הוא ער לבעיית "מעמד האשה" ובניסיון לעודד את הנשים המורחקות, אמר בסיום דבריו: "אני מברך מקרב לב את הנשים הצדקניות שבאו להשתתף בעצרת הזו, כוחן עצום, שלא יחשבו את עצמן נחותות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תמיכה לא צפויה, בן אליעזר
צילום: איי פי
לעזרת המתנחלים. הרב עובדיה
שאולי שם טוב
יתמוך במפד"ל? הרב כדורי
שאולי שם טוב
מומלצים