שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לגימות של נחת

  אחרי יותר מ-120 שנה בתעשייה, מתלבטים ב'כרמל מזרחי' איך לפתור את משוואת הכמות והאיכות. שלמה פפירבלט בחן את מגוון התשובות, והצעות נוספות של יקבים אחרים, וחזר מרוצה

  כמה מוסדות בארץ הזאת יכולים להגיד לעצמם – בעודם על רגליהם – הגענו ל-120? הגדול ביקבי העם היהודי בציון, כרמל מזרחי, יכול. הרבה יין זרם מהחביות מאז נחת בנמל יפו ז'ראר ארמאן, שליחו המומחה של הברון רוטשילד, אשר תר את הארץ ובשובו לפאריז חיבר דו"ח חיובי ביותר על סיכויי תעשיית היין בארץ התנ"ך. והשאר, היסטוריה.
  כיום, אוחז במחצית משוק הבקבוקים שיינם נעשה בישראל, ממשיך היקב הוותיק להיות גורם מוביל בתעשייה. בד בבד כנראה, מתלבטים קברניטיו, כמו בכל מפעלי היין הגדולים בעולם, בשאלת ניסוח הפתרון המתאים למשוואת הכמות והאיכות. כאשר מיליוני בקבוקים יוצאים משערי היקב, מה עושים על מנת לשמר את המרכיבים הייחודיים של החוויה האינטימית אשר במפגש בין הצרכן ליין?
  בעולם יש לכך פתרונות, וגם כאן. מנקודת מבטו של המדור, למשל, הכרמים של כרמל מזרחי ברמת ערד, איכותם ומיוחדותם, הם חלק מהפתרון. בשנים האחרונות הביאו כמה מיינות סדרת "פרייבט קולקשן מס' 1, רמת ערד", הרבה רגעים טובים ומענגים לחך המקומי. בקיצור, עם תמיכה של המזל בכל הקשור לבצירים בשנים הבאות, אפשר יהיה לדבר על נעוריו המתחדשים של סבא כרמל.
  לקראת ראש השנה, כמו בכל שנה, כמו כולם, משיקים יקבי כרמל מזרחי, מאסיבית, יינות חדשים. למשל, סידרה חדשה ושמה "זכרון יעקב", העשויה לחלוטין ביקב אשר בזכרון, מענבים אשר חלקם הבשיל בכרמי האזור עצמו, דבר המעלה אינסטינקטיבית את ערכם בעיני רוחו של חובב היין. יש בהם "מרלו 2001", על טהרת הזן, "קברנה סוביניון סירה 2001", שילוב מוצלח המיטיב עם שני הצדדים, "שרדונה סמיון 2001", יבש עם נוכחות גדולה יותר של הזן הראשון, ו"נובו", יין צעיר העשוי משילוב של סירה וקריניאן, בתוספת הזן הישראלי ארגמן. כל יינות הסידרה הזאת נמכרים במחיר שבין 27 ל-35 שקלים הבקבוק.

  שאפו לסוביניון בלאן

  המדור לגם בהנאה רבה "סוביניון בלאן 2001", מסדרת אסטייט של יקבי תשבי. יינות מן העולם העשויים מהזן הנפוץ הנ"ל יכולים להיות פסגות של יין, או מלכודות של חמצמצות ושטחיות, וכל מה שבאמצע. הכל עניין של טרואר, עבודה קשה וכשרון. הפעם, מדובר בהצלחה. "הסוביניון בלאן" הזה ניחוחי מאוד, פורח אל האף, נעים, מאוזן ועשיר על החך. צונן, הוא יצליח כלגימה עצמאית, או כליווי לארוחת דגים. 45 שקלים לבקבוק.

  מזל טוב למרלו

  ברכת מזל טוב ולגימה שכולה נחת רוח, לכבוד ה"מרלו הרי גליל 2001", ולרגל העובדה המשמחת כי בימים אלה מתמקם היקב עצמאית במשכנו אשר הוקם בקיבוץ יראון. היקב, בבעלות הקיבוץ ויקבי רמת הגולן, תסס עד כה תחת השגחתו של היינן גבי סדן – זמנית – למעלה בגולן, וכעת עבר עם אנשיו לבית הקבע החדש שלו בגליל העליון. ה"מרלו" החדש שלו אשר טעם המדור בימים אלה, הוא מתנה לחובבי הזן, למכורים לניחוחות המיוחדים שלו. 100 אחוז של הזן נתנו יין בעל גוון סגול כהה עמוק ואף מלא פרי יער אדום ותבלינים. הוא נעים ועשיר על החך, עם נוכחות ארוכה. הוא נלגם במקרה זה על ידי המדור לצד ארוחת פסטות עשירה – והיה בן לוויה מקסים. 39 שקלים לבקבוק.


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים