שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נהנים מזכויות סוציאליות, אבל לא יכולים להצביע
  מהו מעמדם האזרחי של תושבי מזרח ירושלים? "ידיעות אחרונות" מביא סקירה קצרה על כרבע מיליון בני אדם, שמתוכם יצאו חברי חוליית הדמים

  כ-220 אלף תושבים מתגוררים במזרח-ירושלים. רובם בעלי מעמד של תושבי קבע, מיעוטם אזרחים או תושבים ארעיים. כולם מחזיקים בתעודת זהות כחולה, כמו כל תושב או אזרח אחר במדינה.
  חובותיהם הם כמו של כל אזרח, למעט השירות הצבאי, וזכויותיהם הן כמו של כל אזרח, מלבד הזכויות הבאות: לבחור ולהיבחר לכנסת, לקבל משרה בשירות המדינה, להיבחר למועצה מקומית ולקבל דרכון ישראלי (יש להם תעודות מעבר לזרים או דרכונים ירדנים).
  בעבר קיבלו התושבים הארעיים תעודות זהות כתומות, שבידלו אותם משאר האוכלוסייה. אולם בתקופת שר הפנים לשעבר חיים רמון הוחלט לנפק לכולם תעודות זהות כחולות כדי למנוע אפליה. נוסף על כך זה מספר חודשים לא נרשם הלאום בתעודת הזהות, כך שאין הבדלה בין לאום ערבי ללאום יהודי.
  תושבי מזרח-ירושלים זכאים להטבות סוציאליות כמו כל אזרחי המדינה. זכויותיהם הסוציאליות כוללות, בין היתר, קבלת קצבאות ביטוח לאומי, דמי אבטלה, חינוך חובה חינם, שירותי רפואה, הכשרה מקצועית, הבטחת הכנסה ואפילו קצבאות נכות או גמלת שאירים בגין אירוע טרור – הטבות המסתכמות בכ-3,000 שקל בממוצע למשפחה.
  בדיקה שנערכה בעבר במשרד הפנים הראתה כי תעודות הזהות של תושבי מזרח ירושלים מתבלות במהירות רבה יותר משל תעודות אזרחי העיר היהודים. הסיבה לכך היא כי הם נדרשים משמעותית יותר מכל אזרח ירושלמי יהודי להציג את תעודותיהם בפני כוחות הביטחון.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים