שתף קטע נבחר

מתיחות בין פינס לבן אליעזר סביב הפריימריס

פינס קיבל מכתב בוטה מיועצו של בן אליעזר לפיו נסיונותיו למנוע את ביטול הפריימריס הם "אנטי דמוקרטיים, בניגוד למינהל תקין ומעלים ריח רע של מניפולציה". פינס: אני לא מבין איך הוא מוציא נגדי הודעה כזו

ביחסיהם של מזכ"ל מפלגת העבודה החדש ח"כ אופיר פינס ויו"ר העבודה השר בנימין בן אליעזר חלה הידרדרות בימים האחרונים. בין השניים, שעד כה נודעו בשיתוף הפעולה ביניהם, קיימת מתיחות סביב ההצעה לביטול שיטת הפריימריס.
בן אליעזר מעוניין בביטול הפריימריס והעברת בחירת הרשימה לכנסת ל-4,000 צירי ועידת המפלגה. מנגד, המזכ"ל פינס דווקא מעוניין בפריימריס ואתמול הוא קיבל בשל כך מכתב חריף מיועצו האסטרטגי של בן אליעזר, דני כהן. המכתב לווה בהודעה לעיתונות שפגעה בפינס קשות.
"כל הניסיונות הלא דמוקרטיים של מזכ"ל מפלגת העבודה אופיר פינס", כתב יועצו של בן אליעזר, "שלא לכלול את נושא שינוי שיטת הבחירות לבחירת רשימת המפלגה לכנסת בוועידה הקרובה - הם פסולים, אנטי דמוקרטיים, בניגוד למינהל תקין ומעלים ריח רע של מניפולציה בירוקרטית פוליטית". בשיחה עם ynet אמר כהן, כי הוציא את ההודעה בשם חוג פוליטי שהוא עומד בראשו, ולא כיועץ ליו"ר המפלגה.
למרות זאת, זועם המזכ"ל פינס על המכתב החריף שנשלח אליו. "אני לא מבין איך עוזר של יושב ראש מפלגה מוציא נגדי הודעה מהסוג הזה", הוא אומר. "בעיניי, כל הודעה של עוזר לראש המפלגה כמוהה כהודעה של יו"ר המפלגה. אני רואה את זה בחומרה רבה".
בלשכתו של בן אליעזר מאשרים, כי ההחלטה בסוף השבוע להקפיא את ביטול הפריימריס יצאה לכלי התקשורת מהמזכ"ל, "בידיעת יו"ר המפלגה, אך לא על דעת מזכ"ל המפלגה". זאת, למרות שהמזכ"ל פינס הוציא הודעה משותפת לו ולבן אליעזר בעניין, לאחר שהגיעו להסכמה שביטול הפריימריס לא ידון בוועידה ב-30 בספטמבר.
"מי שביקש להסיר את ההצעה לביטול הפריימריס מסדר היום של הוועידה", מדגיש פינס, "זהו יו"ר המפלגה ואני מצפה שהוא יהיה מתואם עם היועצים שלו".
למרות חילופי הדברים, בלשכת בן אליעזר מכחישים את דבר המתיחות בין שני האישים המנהלים את המפלגה. "מבחינתנו אין שום מתיחות ומי שאומר אחרת שיהיה בריא", מסר דוברו של בן אליעזר.

פריימריס: החסרונות והיתרונות

הפריימריס הן בחירות מוקדמות לרשימת החברים לכנסת. בליכוד בוטלו הפריימריס והרשימה נבחרת על ידי גוף מצומצם של חברי המרכז. כעת פועלים גם בעבודה כדי לבטל את הפריימריס ולהעביר את סמכות הבחירה ככל הנראה לצירי הוועידה, כ-4,000 חברים בלבד.
פריימריס פתוחים מעניקים זכות בחירה לעשרות אלפי חברי המפלגה. החיסרון בביטול הפריימריס הוא בהעצמת כוחה של הוועידה או המרכז כך שהמועמדים לכנסת יאלצו "לחזר" אחריהם טרם ההתמודדות; החיסרון בפריימריס הפתוחים הוא באפשרות לזייף קולות כפי שארע בהתמודדות בין בין אליעזר לבורג.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בן אליעזר. "אין מתיחות"
צילום: איי פי
צילום: אתר הכנסת
פינס. "אני לא מבין את זה"
צילום: אתר הכנסת
מומלצים