שתף קטע נבחר

פואד מתנצל על מות הפלסטינים; צה"ל: החיילים פעלו כשורה

מקורות פלסטינים: אם, שני בניה ובן דודם נהרגו הלילה בשכונת שייח' עג'לין. שישה בני משפחה נוספים נפגעו, בהם ילדים. תחקיר צה"ל: החיילים פעלו על פי ההנחיות וירו לעבר דמויות חשודות באזור אסור לתנועה. חמש פצצות מרגמה נורו הלילה ברצועה

ארבעה בני משפחה פלסטינים נהרגו הלילה (ה') מפגיעת פגז בביתם שבצפון הרצועה. כך מדווחים מקורות בשטחים.
מחקירה ראשונית עולה כי חיילי צה"ל הבחינו בדמויות חשודות סמוך להתנחלות נצרים. החיילים העריכו כי הפלסטינים מתכוונים לבצע פיגוע, ירו לעברם פגזי טנק, ודיווחו כי הם נמלטו מהמקום.
הפלסטינים דיווחו כי אחד הפגזים נחת בבית בשכונת שייח' עג'לין. מפגיעת הפגז נהרגו רויידה עבדאללה אל-הג'ין (55), שני בניה - אשרף עות'מאן (22) ונהאד עות'מאן (19), ובן דודם מוחמד סמיר (18). שישה בני משפחה נוספים נפצעו, בהם ילדים.
בעקבות הריגתם של הארבעה הודיעה תנועת החמאס כי תנקום את מותם.

צה"ל: החיילים פעלו לפי ההנחיות; פואד התנצל

שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הביע הבוקר את צערו על האירוע בו נהרגו פלסטינים חפים מפשע ברצועת עזה, כתוצאה מירי צה"ל". מלשכת בן אליעזר נמסר כי "השר הנחה את צה"ל להציג לו בהקדם את תחקיר האירוע ולקחיו".
לעומת זאת מתחקיר ראשוני שערך מפקד אוגדת עזה, תת אלוף ישראל זיו, במקום האירוע, עולה כי כלל לא בוצע ירי לעבר בית. תת אלוף זיו ערך סיור במקום בו לטענת הפלסטינים נהרגו אנשיהם ולדברי גורמים באוגדת עזה לא היו בבית כל סימני ירי, סימני פגיעות או סימני דם.
לעומת זאת, נראו סימני פגיעות כמה עשרות מטרים סמוך לבית בתוך כרם ושם ככל הנראה נהרגו הארבעה. בית המשפחה הוא למעשה צריף עשוי פח ואבן הנמצא כ-300 מטרים מצפון ליישוב נצרים בקצה של כרם שבבעלות המשפחה, וכ-250 מטרים מהעמדה הקדמית הנמצא מחוץ ליישוב. בלילות משמשת העמדה לסירוגין טנק שיוצא מנצרים ומקיים תצפיות לכיוון העיר עזה.
במהלך היום מעבדת המשפחה הפלסטינית את הכרם ואולם בלילה אוסר צה"ל על התנועה באזור המוגדר כאזור ביטחוני מיוחד, והוראות הפתיחה באש מנחות את החיילים לירות לעבר דמויות שנראות כבעלות אמצעי וכוונה לפגע בנצרים.
על פי התחקיר, הלילה זיהו החיילים שלוש דמויות שנעות בצורה חשודה בין הגפנים כשהן זוחלות לכיוון ההתנחלות. על פי ההנחיות, אושר ביצוע הירי לעבר הדמויות. כתוצאה מהירי נפגעו, ככל הנראה, בני המשפחה.
גורמים בצה"ל אומרים כי לפני כשבועיים הגיעו חיילים אל בית המשפחה והזהירו אותם שלא לנוע בלילה באזור הגפנים. לדברי החיילים הבינו בני המשפחה את האזהרה והתחייבו שלא לנוע באזור בשעות הלילה. "אנחנו יכולים רק להצטער על הפגיעה באזרחים הפלסטינים", אמר קצין באוגדת עזה, "מבחינת החיילים, מדובר בתנועה של מחבלים והם פעלו כפי שנראה כעת על פי ההנחיות". צה"ל ממשיך לבדוק את האירוע והתחקיר בעניין יימשך.

היסטוריה של טעויות

במהלך הלחימה בשטחים אירעו מספר מקרים בהם טנקים של צה"ל ביצעו טעויות ירי והרגו אזרחים פלסטינים תמימים. האירוע האחרון אירע בג'נין בסוף חודש יוני אז ירה טנק של צה"ל שני פגזים מהם נהרגו שני ילדים וגבר פלסטיני. מתחקיר האירוע עלה כי הטנק ירה לעבר שטח פתוח, במסגרת מה שמכונה ירי הרתעתי, ואולם בגלל טעות בכיוון קנה הטנק נורו פגזים אל עבר אזור בנוי.
כחודש מוקדם יותר, ירה צוות טנק מאותו גדוד בטעות באם פלסטינית ובשני ילדיה מדרום לג'נין. אחד מזחלי הטנק נקרע תוך כדי נסיעה והשמיע קול פיצוץ שהתפרש על ידי צוות הטנק כפגיעת מטען. הצוות זיהה דמויות בשדה סמוך וירה לעברן. בדיעבד התברר כי היה מדובר באם ובשני ילדיה שלא היתה להם כל נגיעה לאירוע.
לפני כשנה וחצי זיהה טנק של צה"ל מספר פלסטינים באזור האסור לתנועה סמוך לנצרים. הטנק ירה לעבר הדמויות החשודות ואחד הפגזים מסוג "פלאשט" נורה בטעות לעבר אוהל בו גרה משפחה בדואית. באותו אירוע נהרגו אישה ושתי נערות.

אירועים נוספים

באירוע אחר, סמוך לשעה 1:00 נפתחה אש כבדה של מקלעים ופגזים באזור בית חאנון. עדי ראייה פלסטינים דיווחו כי טנקים נכנסו לתוך השטח הפלסטיני ברצועה, וספינות ערכו פטרולים לאורך החוף.
האירוע הלילה, בנוסף לשרשרת אירועים בימים האחרונים ברצועה, מטיל צל כבד על הבנות "עזה ובית-לחם תחילה". אתמול ביטל שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, מפגש מתוכנן עם שר הפנים הפלסטיני, עבד אל-רזאק יחיא, בעקבות ירי פצצות מרגמה לעבר יישובים בגוש קטיף. הלילה נורו חמש פצצות מרגמה נוספות ברצועה, אחת מהן נחתה באזור התעשייה נווה דקלים ואחרת סמוך למוצב צה"ל. איש לא נפגע מן הירי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחד הפצועים הפלסטינים
צילום: רויטרס
מומלצים