שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בתכנון: יחידת דובדבן ב'
  פרסום ראשון: הלחץ הכבד על חיילי דובדבן, הפועלים מידי לילה ועוצרים מבוקשים, הביא למצוקה באזור דרום הגדה, עליו שולטת אוגדת "יהודה". מפקדה, תא"ל עמוס בן אברהם, לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל, החליט שיש צורך ב"דובדבן" נוספת

  פרסום ראשון: אוגדת יהודה בפיקוד מרכז, המופקדת על כוחות צה"ל בחלק הדרומי של הגדה המערבית, מתכננת להקים יחידה נוספת מסוגה של יחידת המסתערבים "דובדבן", שתפעל באיזור בית לחם וחברון - כך נודע ל-ynet. התכנון, שמצוי עדיין בשלב ראשוני מאוד, נובע מן העומס הרב בו מתפקדת יחידת "דובדבן" הקיימת, ומצמצום איזורי הפעילות שלה לאיזור הצפוני של הגדה.
  בשנה וחצי הראשונות של אירועי אינתיפאדת אל אקצה נעצרו בגדה המערבית וברצועת עזה כ-1,500 חשודים פלסטינים ברמות שונות. פעילות המעצרים ושאר הפעולות המיוחדות "סחטו" את היחידות המיוחדות של צה"ל. בשל העומס והתמשכות הלחימה, החלו גם גדודי החי"ר ה"רגילים" וגדודי השטחים לבצע מעצרים, וחלקם אף עשו זאת בהצטיינות.
  אולם בימי "חומת מגן" נעצרו יותר מ-1500 פלסטינים ובארבעת החודשים שחלפו מאז, כולל במהלך מבצע "דרך נחושה", נעצרו למעלה מ-2000 פלסטינים נוספים. רק באיזור חברון נעצרו מאז מבצע "דרך נחושה" בחודש יוני למעלה מ-180 חשודים פלסטינים. גם יחידת דובדבן עצמה עברה הרחבה, וחיילים וקצינים ששירתו בה ממשיכים לשרת בה גם במילואים. שלושה מפקדי הפלגות המבצעיות בדובדבן שזכו בצל"ש לפני שבוע, ביצעו במהלך השנה האחרונה למעלה מ-250 מבצעים מיוחדים.
  כיום פועל בדרום הגדה גדוד "מגלן" הממלא את תפקיד יחידת הלוחמה בטרור באיזור חברון ובית לחם, ומבצע את מרבית מבצעי המעצרים והפעילות המיוחדת ואין לו יכולות של "הסתערבות". במקביל, זקוק הגדוד גם למיכסה ענפה של אימונים. במקביל לה, פועלות באיזור גם יחידות מיוחדות אחרות, הימ"מ והקומנדו הימי, שמוזמנות לאיזור לצורך מבצעים נקודתיים.
  אוגדת יהודה, בפיקודו של תא"ל עמוס בן אברהם, החלה לפעול בדרום הגדה במהלך מבצע "חומת מגן", אך בניגוד לשתי האוגדות האחרות, אוגדת "האש" ואוגדת "עידן", המשיכה לפעול גם לאחר המבצע. ההחלטה לפצל את הגדה המערבית לשתי מפקדות התקבלה עוד לפני כן, לאחר שורת הפיגועים הקשים במחסומי צה"ל באיזור רמאללה. אז הראו התחקירים כי אוגדת איו"ש, שפיקדה על למעלה מ-6 חטיבות בכל זמן נתון, אינה יכולה לפקח ביעילות על גיזרה כה גדולה ומורכבת.
  אוגדת יהודה היא במקור אוגדת מילואים. בחודשים האחרונים שובצו בה קצינים בשירות קבע ש"נשלפו" מתפקידיהם במפקדות והוחזרו מן האזרחות. אלא שהצורך ביחידה מתמחה בלוחמה בטרור, והיותו של בן אברהם איש היחידות המיוחדות – בתחילת שנות ה-90 הוא פיקד על סיירת מטכ"ל – הולידו את הרעיון להקים יחידת "דובדבן ב'".
  גם גדוד "לביא" שהוקם כגדוד חי"ר המתמחה בגיזרת דרום הר חברון, מיועד על ידי אוגדת יהודה לפעול כגדוד "סיור". בהיעדר גדר הפרדה, ובהתחשב בעובדה שאיזור דרום הר חברון צפוי להיות האחרון שתוקם בו גדר, רק בעוד כמה שנים, יופעלו לוחמי הגדוד על גבי רכבי שטח מסוג "האמר" בכדי לסגור תא שטח מדברי עצום ממנו חודרים הפלסטינים בקלות לאיזור הנגב.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים