שתף קטע נבחר

צה"ל הערים על הפלסטינים והעביר המגורשים לעזה

צה"ל הודיע כי המגורשים יועברו למחסום ארז. הפלסטינים תכננו "חגיגה תקשורתית", וצה"ל יצא למבצע: השיירה נכנסה למחסום, אבל המגורשים הורדו במקום אחר

ישראל גירשה הבוקר (יום ד') לעזה את כיפאח ואינתיסאר ע'גורי, אחיו ואחותו של משלח המחבלים לפיגוע בתחנה המרכזית בת"א.
הגירוש התאפשר לאחר שאתמול דחה בג"ץ את עתירותיהם של השניים נגד הגירוש. השניים קיבלו 24 שעות כדי להתארגן למעבר לעזה והבוקר הותר להם להיפגש עם בני משפחותיהם. אחד מקרוביהם אמר כי הם בכו והיו מאוד נרגשים בזמן הפרידה. "זה היה רגע מאוד קשה רגשית, רגע של פרידה. גם הילדים בכו".
השניים נלקחו לרצועה "במבצע הונאה" מתוחכם. רכב של שירות בתי הסוהר יצא מבית הדין הצבאי בבית אל לכיוון מחסום ארז שברצועת עזה. במחסום הם היו צפויים לעבור לצד הפלסטיני ולהשתחרר שם. נקודת המעבר במתחם מחסום ארז אף הוכנה לכאורה לגירוש, ולעיתונאים הרבים שנכחו במקום אף הותר להקים עמדת שידור.
אבל לצה"ל הגיע מידע לפיו הרשות תורה לא לקבלם ותנסה להפוך את הגירוש ל"חגיגה תקשורתית". לפיכך, השיירה הרשמית אמנם הגיעה למשרדי התיאום והקישור הסמוכים לארז, אבל המגורשים הורדו בתוך רחוב צדדי בעזה עצמה.
קצין צה"ל שהשתתף בגירוש האחים אמר ל-ynet כי "שני האחים הוסעו בג'יפים ממוגנים מאיזור מעבר קרני להתנחלות נצרים. שם ביקש האח וקיבל סיגריה מאחד החיילים ואף ישב ועישן אותה במשך כמה דקות. לאח ולאחות ניתנו שקיות ובהם בגדים ומזון לכמה ימים וכן אלף שקלים לכל אחד מהם לסידורים. לאחר מכן הוכנסו השניים לנגמ"ש, הוצאו לפאתי שכונת שיח עג'לין והורדו במרחק של כ-100 מטר מבתי השכונה".
לדברי הקצין, "במשך כל זמן הגירוש, האחים לא היו באזיקים וללא כיסויי עיניים, פרט לקטע קצר בו עיניהם כוסו. החיילים הסבירו לשניים היכן הם נמצאים והפנו אותם לכיוון השכונה. לאחר מכן חזר הנגמ"ש לנצרים".
ביחס לפלסטיני השלישי שבג"ץ לא אישר לגרשו, עבד א-נאסר עסידה, שוקלים כעת ביישראל אם ניתן להגיש נגדו כתב אישום ולפי שעה הוא במעצר.
ההחלטה על הגירוש התקבלה אתמול פה אחד, לאחר דיון בהרכב מורחב של תשעה שופטי בג"ץ בראשות נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק. על פי ההחלטה, שאותה כתב ברק, "יתוחם" מקום מגוריהם של כיפאח ואינתיסאר ע'גורי לרצועת עזה למשך שנתיים.

את הידיעה כתבו פליקס פריש, אפרת וייס ועלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:רויטרס
שני המגורשים
צילום:רויטרס
מומלצים