שתף קטע נבחר

"הדרכה נכונה היתה יכולה להציל מאות"

גדי רויז, מייסד הסטארט-אפ MentorWave, תירגם את מראות הזוועה של ה-11 בספטמבר לתוכנת הדרכה לשוכני מגדלים על דרכי מילוט בזמן אסון. בשיחה עם ynet הוא מספר שהתוכנה בשלבי פיתוח מתקדמים ושיש כבר כמה ארגונים שהזמינו את המערכת

כמו כולנו, גם גדי רויז ישב מרותק מול מרקע מרקע הטלוויזיה ב-11 בספטמבר. כמו כולנו, גם הוא שיפשף את עיניו לנוכח מראות הזוועה של אנשים מבועתים הקופצים אל מותם. להבדיל מאחרים, המראות הללו הניעו אותו לחשוב כיצד ניתן למנוע את האסון הבא.
רעיונות רבים הוצעו לאחר קריסת מגדלי התאומים. היו יזמים זריזים שהציעו להתקין שרוולים בחלונות גורדי השחקים, שרוולים שייפתחו במקרה אסון כך שדיירי הקומות הגבוהות יוכלו לגלוש למקום מבטחים (בדומה להתקנים במטוסי נוסעים). רעיון אחר היה, לספק ליושבי הקומות הגבוהות מצנחים אישיים, עמם יוכלו לקפוץ מהחלון במקרה של רעידת אדמה, שריפה או פיגוע טרור.

לא פתרון 007

אבל רויז, איש חיל האוויר לשעבר, שבספטמבר אשתקד עבד כמנהל פרויקטים בחברת תוכנה בינלאומית, לא האמין בפתרונות נוסח 007. הוא חשב דווקא על חינוך ועל הדרכה של העובדים בנוגע להתנהגות והתמודדות נכונה במקרי אסון דומים.
"היה ניתן להציל עשרות בני אדם אם לא מאות, פשוט בעזרת הדרכה נכונה להימלטות", מסכם רויז. "אנשים רבים איבדו את חייהם, משום שבאותו רגע לא ידעו כיצד לנהוג".
רויז ושלושת שותפיו פנו לחברת אבטחה אמריקנית, וביחד איתה גיבשו את הרעיון הכללי על בסיסו הוקמה חברת הסטארט-אפ MentorWave טכנולוגיות, המפתחת תוכנה להדרכת יושבי גורדי השחקים בנוגע לדרכי ההימלטות בזמן אסון.
הרעיון של רויז לא המציא את הגלגל מחדש. כידוע, הדרכות בנושאי אבטחה מבוצעות באופן סדיר על-ידי חלק מהחברות, אולם לטענתו המחיר הגבוה שלהן מונע את העברתם לכלל העובדים באופן הראוי (חלק מהעובדים לא יכולים להגיע להדרכה במועד שנקבע, הדרכה בקבוצות פחות יעילה מהדרכה פרטנית וכו').
רויז מנסה לשכנע את הארגונים הגדולים, שכדאי להם להכין מבעוד מועד את העובדים שלהם הנמצאים בבניינים מרובי דיירים (גורדי שחקים, בתי ספר וכו'), כך שבאופן פרטני יוכשר כל עובד להתמודדות אופטימלית עם מצבי חירום בבניין, החל מתפעול מטפי הכיבוי ועד דרכי ההימלטות הקצרות ביותר ממקום מושבו.
"כיום, ארגונים גדולים מביאים מדריכים אבטחה מקצועיים, בימי הדרכה קבועים", אומר רויז, "הבעיה היא שזו דרך יקרה, שעולה לארגון בהרבה שעות עבודה מבוזבזות, ובסופו של דבר עובדים רבים לא עוברים את ההדרכה. זאת, בלי לדבר על איכות ההדרכה, שאינה מותאמת אישית לכל עובד ביחס למיקומו בבניין".

מעתה אמרו: Chief Security Officer

לדברי רויז, מנתונים שקיבל מחברות אבטחה בארה"ב, ארגון אמריקני ממוצע הוציא לפני 11 בספטמבר על אבטחה כ-100 אלף דולר בשנה.
"בסקר שערך ה'ניו-יורק טיימס', דווח על תפקיד חדש בארגונים - Chief Security Officer, שתפקידו לרכז את נושאי האבטחה בארגון שלו. על פי הסקר, כ-94% מה-CSO's, מעונינים בכלי יותר טוב לנהל את המידע הרב בנושא האבטחה הפיזית של הארגון. הכלי שאנחנו בונים נותן פתרון אינטגרלי לנושא ניהול האבטחה בארגונים בינוניים וגדולים", אומר רויז.
לדבריו, בניגוד לנושא אבטחת מידע, שבו ניתן לגבות את המידע, הרי שבמקרה של חיי אדם מדובר בתוצאה בלתי הפיכה, ולכן רוב הארגונים היום נוקטים בגישה אקטיבית בטיפול בנושא שיפור המוכנות במצבי חירום.
המערכת של MentorWave מאפשרת למנהל לקבל תמונת מצב עדכנית בנוגע לרמת המוכנות של כל עובד בארגון, בכל חתך רוחבי שירצה. מלבד מנהלי החברה, שמחזיקים באחריות מעשית על ביטחון העובדים במקום עבודתם. מידע זה יכול לעניין גופים שונים כגון חברות ביטוח, מכבי אש והמשטרה, לגבי רמת המוכנות של אזורים שונים בעיר.

הדרכה איכותית, במחשב האישי

רויז מספר, כי הפתרון הוצג בפני מנהלים בחברות ביטוח ואבטחה ובפני לקוחות פוטנציאליים, וכולם הביעו התעניינות רבה במוצר. חלק מהארגונים אליהם פנתה MentorWave אף הזמינו את המוצר להתקנה.
מבלי לחשוף פרטים על הטכנולוגיה, רויז מסביר כי מדובר בפתרון מתוחכם יחסית, המאפשר לכל עובד בארגון לעבור הדרכה איכותית ממחשבו האישי, בזמן שנוח לו.
מדובר בתוכנה המותקנת במחשבן האישי, הכוללת הדרכה תאורטית על תפעול אמצעי האבטחה השונים (דלתות ביטחון, מטפים, יציאות חירום, ארונות חשמל וכו'), סימולציה ויזואלית של מצבי החירום, וקבלת דו"ח אישי על רמת המוכנות. כל המידע הזה נאגר בבסיס נתונים, שמפיק למנהלי הארגון סטטיסטיקות לגבי ביצועי העובדים בהדרכות.
בשלב זה, הגרסה המסחרית של תוכנת MentorWave נמצאת עדיין בשלב הפיתוח, ורויז מעריך שתושלם בקרוב.
MentorWave פועלת מהרצליה פיתוח ומעסיקה בינתיים 5 אנשים בלבד. החברה גייסה עד כה סכומים קטנים יחסית ממשקיעים פרטיים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפיגוע בתאומים. אנשים קפצו אל מותם
צילום: איי פי
צילום: cnn
מצנחים, שרוולים מתנפחים, או פשוט הדרכה נכונה
צילום: cnn
גדי רויז. לא מאמין בפתרונות 007
צילום איי פי
האם יכל להינצל באמצעות מצנח?
צילום איי פי
מומלצים