שתף קטע נבחר

פסק הלכה: "דין רודף" ליהודי שיעסיק פלסטינים

חשיפה: האם על ישראלים שיעסיקו פועלים מהשטחים יוטל "דין רודף" הלכתי? כך לפחות קובע קובץ תורני חדש ובו פסיקות של חשובי הרבנים בעולם החרדי. הפסק מתבסס על "התקופה, שבה הפלסטינים מועדים להפוך עורם ולפגוע במעבידיהם או במקומות שבהם עבדו"

פרסום ראשון: פסק הלכה חדש, שפרטיו נודעו ל-ynet קובע "דין רודף" ליהודים שיעסיקו עובדים פלסטינים ללא היתר. על עמדה הלכתית זו, אשר מופיעה במסגרת מאמר בנושא: "איסור העסקת עובדים פלשתינאים במקום סכנה", חתום הרב הלל לוי, ראש כולל "רשב"י שאר ישוב" בבני ברק.
החיבור פורסם בגיליון האחרון של הקובץ התורני "בית הלל" ומופיעות בו פסיקות נוספות של חשובי הפוסקים, בכללם של מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, ושל מנהיג הציבור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב.
המאמר ההלכתי בעניין העסקת הפלסטינים קובע כי אנו מצויים "בתקופה בה הפלסטינים מועדים להפוך עורם ולפגוע במעבידיהם או המקומות שעבדו. ואף שרובם אינם עושים כן, הרי בסכנת נפשות ממש עסקינן ויש לחשוש אף למיעוט. ואף הטובים שבהם, יש לחשוש שיעשו פיגוע".
בהמשך נוגע מחבר המאמר ההלכתי בסוגייה החרדית הבעייתית של "הלשנה" לשלטונות. הרב לוי קובע כי מי ש"מעסיק עובדים באופן שיש סכנה לסביבה יש לדונו כ'רודף'" ולכן על מי שמלשין עליו לשלטונות לא חל "דין מוסר". הוא מוסיף: "לאחר שהתרו במעסיק שיחדול מהעסקת עובדים כנ"ל וסרב לשמוע, ולאחר שמוצו כל האפשרויות ואין ברירה אחרת למנוע הסכנה, מותר להודיע לשלטונות על עובדים ללא היתר ואין בכך משום איסור 'מוסר'".
בסיום מאמרו מוסיף הרב הלל לוי הערה מסייגת: "הנני להבהיר שמאמר זה עוסק בכל עובד המסוכן לסביבתו, ללא הבדל לאום, גזע ודת".
הקובץ ההלכתי "בית הלל" עוסק בשלל סוגיות הלכתיות נוספות ביניהן: "טלטול מכשיר הפלאפון בשבת", "כסף שנמצא במכונה לממכר משקאות", "השתלת לב מלאכותי בבני אדם", "רפלקסולוגיה, מסג'ים והתעמלות בשבת", "הזרעה מלאכותית באשה לאחר מות בעלה", "אכילת מיני מאכל ומתיקה שהובאו למחנות צה"ל בשבת" וכן "נגיעת גוי בספרים", שבו נכתב בין היתר כי "נראה שאין לחשוש לתת לגוי לנגוע בספרי קודש, אף על פי שברור שאין ידיו נקיות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערן יופי כהן
פועלים פלסטינים. דין רודף למעסיק (ארכיון)
צילום ערן יופי כהן
מומלצים