שתף קטע נבחר

בוש: נשלים את המערכה, נגן על החירות

באתרי ההתרסקות השונים - בניו-יורק, וושינגטון ופנסילבניה, הוקראו שמות אלפי הנספים. האומה האמריקנית מרכינה ראש לזכר 3,212 קורבנות האסון שזיעזע את העולם. ראש הממשלה שרון: "ישראל ניצבת לצדו של העם האמריקני. היום יודעים כולם שאין טרור טוב וטרור רע"

"הטרוריסטים בחרו מטרה זו במטרה לפגוע במורל של ארצנו. הם נכשלו. המלחמה בטרור תימשך והוא ייבלם", דברים אלה, של נשיא ארצות הברית, ג'ורג' וו. בוש, בטקס הזיכרון בפנטגון, סימלו יותר מכל את הדרך שבה התמודדה אמריקה עם הפיגוע הקטלני בהיסטוריה, שהתרחש לפני שנה ב-11 בספטמבר. לזכור לנצח, מבלי לכפוף ראש בפני הזוועה ומבצעיה.
בניו יורק, בוושינגטון, בפנסילבניה ובעולם כולו נערכים מאז אחר הצהריים (יום ד') אירועי הזיכרון למתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר 2001. ב"גראונד זירו", אתר התרסקות מגדלי התאומים בניו יורק, התקיים טקס הזיכרון המרכזי, שהחל ב-08:46 (15:46 שעון ישראל) - השעה בה התנגש המטוס החטוף הראשון במגדל הצפוני. הטקס החל בדקת דומייה לזכר קורבנות ההתקפה, ולאחריה הקריא מושל מדינת ניו-יורק, ג'ורג' פטאקי, קטע מנאום גטיסבורג - אחד מסממניה המובהקים ביותר של האומה האמריקנית.
שיאו של הטקס היה הקראת רשימת 2,801 הקורבנות שניספו בהתרסקות המגדלים. את השמות הראשונים ברשימה הקריא ראש עיריית ניו-יורק בשנה שעברה, רודי ג'וליאני. במהלך הקראת השמות היו שלוש הפסקות - הראשונה לציון התנגשות המטוס החטוף השני, השנייה לציון התרסקות המגדל הדרומי והשלישית לציון התרסקות המגדל הצפוני. כל הפסקה לוותה בצילצול פעמונים כאשר האחרונה מבינהן הידהדה בכל רחבי העיר.

"נשלים את המערכה"

בנאום נוסף שנשא הלילה, התחייב הנשיא בוש: "לא נשקוט ולא ננוח, עד שהצדק ייעשה וביטחון האומה יובטח". לדבריו, "קיים פער אדיר בין אלה המכבדים את חיי האדם, מאמינים שכולם נולדו שווים ומבקשים להגן על החירות האנושית, לבין אותם טרוריסטים, המבקשים לשלוט באחרים באמצעות טרור והפחדה".
הנשיא האמריקני לא נקב בשמה של מדינה עוינת כלשהי, אך הבהיר כי יעשה הכל כדי שגורמי טרור לא ישיגו נשק להשמדה המונית. בוש הבהיר כי האמריקנים מכבדים את דת האיסלאם ואינם נלחמים כדי לכפות את רצונם, אלא רק כדי להגן על חייהם ועל החופש.
"האל הציב אותנו בנקודה זו לעמוד יחד, ואנו מוכנים למסע. המשימה נמשכת, ואנחנו נחושים להשלימה. נגן על החופש מפני הקיצוניות", אמר הנשיא באליס איילנד, על-רקע פסל החירות.

שרון: בין לאדן וסדאם הם אותו טרור

בטקס שהתקיים אתמול בבוקר בירושלים אמר ראש הממשלה אריאל שרון: "ישראל עומדת ביום זה לצידו של העם האמריקני. נמשיך לתמוך בנשיא בוש ובממשלו, במערכה להסרת איום ציר הרשע וכוחות הטרור לחיינו. שנה אחרי ה-11 בספטמבר מגיע העולם החופשי בהדרגה להכרה ולהבנה שאין טרור טוב וטרור רע, ושלטרור אין תחום גיאוגרפי. טרור המתאבדים של בין לאדן, הטרור של החמאס, התנזים והחיזבאללה, הטרור שמפעילה הרשות הפלסטינית, המעורבות והתמיכה של סדאם חוסיין בטרור הפלסטיני או רשתות הטרור שמפעילה איראן - כולן חלק בלתי נפרד מאותו ציר של רשע המאיים על השלום והיציבות בכל מקום בעולם".
בטקס השתתפו שרי הממשלה וכן בני משפחותיהם של הישראלים שנהרגו ב-11 בספטמבר. אפרת אברהם, אחותה של אלונה ז"ל אמרה ל-ynet: "אי אפשר לקלוט ששנה עברה. התמונות של המגדלים הנופלים, של האנשים הנמלטים מן הבניין ושל האנשים הקופצים. זהו גם אבל אישי, כי מדובר באחותי, אבל זה גם אבל עולמי - כי זה המון משפחות בכל העולם. זה רגע עצוב אבל צריך להמשיך".
נשיא המדינה, משה קצב, אמר בטקס שנערך בבית הנשיא לזכר קורבנות ה-11 בספטמבר כי "הכתובת הייתה על הקיר, אך העולם בחר להתעלם ממנה. לטרור הבינלאומי אין גבולות, ואם הוא מצליח במדינה אחת - הוא גם יצליח בככל מקום אחר". לדבריו, "אין מדינה שהיא חסינה מפני טרור. זוהי מגפה של דורינו ורק שיתוף פעולה של העולם החופשי יוכל לעצור אותה".

ניו-יורק עוצרת מלכת

העיר ניו-יורק כולה עצרה מלכת לציון הרגע ששינה את מהלך ההיסטוריה. הבורסה פתחה את יום המסחר רק לאחר סיום טקס הזיכרון, בסביבות השעה 11 (שעון ניו-יורק). בתחנת הכיבוי 3 בצ'לסי ציינו אנשי החילוץ וההצלה את זכר עמיתיהם שנספו כשבאו לחלץ את הלכודים בתופת. בטקס זיכרון מיוחד הניפו הכבאים דגל חדש בראש התורן, שיחליף את הדגל שהונפו בחצי התורן מאז ה-11 בספטמבר 2001. גם אנשי רשות הנמלים של ניו-יורק ואנשי המשטרה של העיר ציינו בדקת דומייה וטקסי זיכרון את חבריהם ועמיתיהם שנהרגו באסון. טקסים נוספים נערכו גם בסנטרל פארק ובבניין האו"ם, שם נשא דברים מזכ"ל האירגון, קופי אנאן.
הנשיא בוש ורעייתו, לורה, הניחו בטקס הזיכרון בגראונד זירו זר על האנדרטה לזכר הנספים. זרים דומים הונחו גם באתר התרסקות המטוס בפנסילבניה ובפנטגון.
בניו-יורק צויין המשך היום בטקס זיכרון מיוחד בבטרי-פארק, אחד מאתריה המפורסמים של העיר. בטקס הקריא ראש העיר, מייקל בלומברג נאום של הנשיא לשעבר, פרנקלין רוזוולט, ו-91 ראשי מדינות הדליקו נרות לציון המדינות שאזרחיהן נספו באירוע. את ישראל ייצג בטקס שר החוץ, שמעון פרס, שישתתף גם בטקס מיוחד שתערוך הקהילה היהודית בניו-יורק. לסיום יום הזיכרון ייערכו ברחבי העיר וברובעיה השונים טקסי הדלקת נרות.
טקסי זיכרון נערכים גם בוושינגטון שם נהרגו 125 אנשים בהתרסקות המטוס על בניין הפנטגון, וגם בפנסילבניה - שם נהרגו 40 נוסעים בטיסה מספר 93. בפנסילבניה נערכו טקסים באתר ההתרסקות עצמו, ליד העיר שנקוויל. בטקס התבצעו מטסים מיוחד של מטוסים צבאיים, פלוגת תותחנים ירתה 21 מטחי כבוד, פעמונים צלצלו 40 פעם והופרחו 40 יונים. גם בטקס זה הוקראו שמות הנספים.

סייעה בהכנת הידיעה: דיאנה בחור

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גראונד זירו. זוכרים את הבוקר ההוא
צילום: איי פי
צילום:איי פי
אבל בניו יורק
צילום:איי פי
צילום: איי פי
אתר הזיכרון ב"גראונד זירו"
צילום: איי פי
צילום: CNN
בוש. נושא תפילה
צילום: CNN
צילום: CNN
אזרחים בגראונד זירו
צילום: CNN
צילום: CNN
בריטניה: הנסיך צ'רלס ויורש העצר הארי
צילום: CNN
מומלצים